• <

19. Konferencja PSEW2024 odbędzie się już w czerwcu

07.05.2024 13:04 Źródło: PSEW
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas 19. Konferencja PSEW2024 odbędzie się już w czerwcu

Partnerzy portalu

Fot. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Polski projekt morskich farm wiatrowych wart około 40 MLD PLN to największa inwestycja w powojennej Polsce. Przyniesie ona 178 mld złotych wartości dodanej dla polskiej gospodarki, spadek emisji CO2 o ok. 102 mln ton rocznie, ponad 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednak potrzebne są działania usprawniające powstawanie morskich farm wiatrowych. Uproszczenie permittingu czy rewizja PZPPOM to tylko niektóre z koniecznych działań dla offshore. Okazją do rozmów o kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o energetykę wiatrową będzie tegoroczna 19. Konferencja PSEW2024, która odbędzie się już 4-6 czerwca w Świnoujściu. W gronie prelegentów kluczowi ministrowie odpowiedzialni za regulacje w obszarze transformacji energetycznej.

Polska po Danii i Niemczech to dziś 3 rynek dla wiatru w Unii Europejskiej. Wynika to m.in. z faktu, że 30% potencjału Morza Bałtyckiego w zakresie MEW zidentyfikowano na terenie polskich wód terytorialnych. Potencjał energetyczny polskiej części Morza Bałtyckiego uznawany jest za jeden z największych w Europie, sięgający nawet 33 GW. Jego wykorzystanie pozwoliłoby na zaspokojenie niemal 60% zapotrzebowania na energię elektryczną Polski. Oznacza to, że w najbliższych latach polski offshore stanie się istotnym impulsem rozwojowym dla całej polskiej gospodarki, przy odpowiednim wykorzystaniu narodowego potencjału polskich dostawców i osiągnięcia jak najwyższego poziomu local content.

– Nie ma dziś drugiej takiej kampanii inwestycyjnej w Polsce. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej niesie ze sobą imponujące możliwości dla sektora przemysłowego oraz dla polskich przedsiębiorców w regionalnym, europejskim i światowym łańcuchu wartości offshore. Polski sektor MFW obejmuje 400 firm zarówno już aktywnych w globalnym łańcuchu dostaw, jak również aspirujących do włączenia się na bazie doświadczeń z pokrewnych branż. Konferencja PSEW w Świnoujściu to okazja m. in. dla firm z branży MEW na nawiązanie kontaktów z partnerami oraz wykorzystanie synergii płynącej z tej współpracy. Tworzenie efektywnych sojuszy z doświadczonymi partnerami zagranicznymi pomoże budować silny sektor morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w sposób optymalny kosztowo i przy wsparciu rodzimego przemysłu – podkreśla Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Branża offshore wind idzie po swoje

Branża wiatrowa, która spotka się na Konferencji PSEW 2024 w Świnoujściu czeka na regulacje, które przyśpieszą realizację projektów offshore. W trakcie wydarzenia przedstawione zostaną główne zalecenia oraz narzędzia rekomendowane przez EU w zakresie przyśpieszenia permittingu. Eksperci wezmą pod lupę także najważniejsze obszary w procesach administracyjnych, które powinny zostać usprawnione – od pozwolenia lokalizacyjnego po pozwolenie na użytkowanie. Nie zabraknie też zagadnień takich, jak: koncepcja „jednego okienka dla MEW”, cable pooling w realizacji projektów MFW, koncepcja umożliwienia krzyżowania się kabli podmorskich oraz partnerstwa przy budowie farm w Polsce – czyli wszystkich aspektów stojących na drodze do odblokowania wiatru na morzu.   

Polska baza przemysłowa jest już dziś gotowa do transformacji na zielone źródła energii – w przypadku lądowej energetyki wiatrowej local content, czyli udział polskich dostawców wynosi już 55-65%. A to dopiero początek - dynamiczny przyrost inwestycji, jaki dokonał się w ostatnich latach, wyraźnie wskazuje na to, że to właśnie w Polsce powstanie regionalny hub przemysłowy sektora wiatrowego.

– Nowa gałąź gospodarki to olbrzymia szansa dla polskich firm zaangażowanych w łańcuch produkcji i dostaw dla onshore i offshore wind. Krajowi przedsiębiorcy posiadają̨ potencjał, by w niedługim czasie oferować́ główne elementy konstrukcyjne, tj. wieże wiatrowe, elementy turbin, morskie stacje transformatorowe. Potrzeba jednak pilnego wsparcia i zdecydowanych działań́ inwestycyjnych. Konieczna jest świadoma strategia przemysłowa państwa, która nada priorytety w rozwoju fabryk, projektów, edukacji branżowej, czy pozyskiwaniu finansowania – przekonuje Oliwia Mróz-Malik, menedżer ds. morskiej energetyki wiatrowej, inwestycji i rozwoju w PSEW.

Największe święto branży wiatrowej

Konferencja PSEW nie bez powodu odbędzie się na Pomorzu Zachodnim, w Świnoujściu – jednym z kluczowych miejsc na energetycznej mapie Polski, które na naszych oczach staje się centrum rozwoju energetyki wiatrowej. Przed Polską stoi jednak wciąż wiele wyzwań zarówno w kontekście rozwoju projektów I. fazy, które wkraczają w najważniejszy etap realizacji, jak i fazy drugiej, w której znani już są zwycięzcy nowych lokalizacji. W trakcie Konferencji PSEW nie zabraknie więc tematów dotyczących inwestycji offshore wind w Polsce, a dyskusje w gronie ekspertów branży, przedstawicieli administracji oraz decydentów pozwolą wspólnie wypracować rozwiązania na kluczowe wyzwania związane z ich dalszym rozwojem.

Swoją obecność potwierdzili już znakomici eksperci, m.in. wiceministrowie Miłosz Motyka oraz Urszula Zielińska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego czy Giles Dickson, prezes WindEurope. W wydarzeniu udział wezmą też .in. Jagna Kubańska-Łyczakowska, Head of Public Affairs Poland & Baltics w Vestas, Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy oraz Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor Polska, którzy reprezentują Event Ambasadorów konferencji.

Więcej informacji o Konferencji PSEW2024: https://konferencjapsew.pl/

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.