• <

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - zaprasza Bartłomiej Pączek, lider panelu Przemysł Okrętowy

Dodano: 22.09.2023

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.


Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023. Polska Marynarka Wojenna na ustach wszystkich

Marynarka Wojenna i rozwój okrętownictwa były szeroko dyskutowanymi tematami w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wystartował m.in. program „Miecznik”, ale nie zabrakło także innych wydarzeń, w tym kolejnych wodowań okrętów i nowych kontraktów na kolejne. Podczas tegorocznego Forum Gospodarki Morskiej Gdynia przyglądać się tym zagadnieniom będą uczestnicy panelu, którego liderem jest kmdr dr hab. Bartłomiej Pączek.

– Głównym zadaniem modernizacyjnym Marynarki Wojennej jest dzisiaj program „Miecznik”. Podczas panelu, który będę miał przyjemność moderować, przedstawiciele firm zaangażowanych w realizację projektu zapoznają państwa ze stanem jego zaawansowania, a przedstawiciele Agencji Uzbrojenia i Centrum Operacji Morskich odpowiedzą na pytanie, czy program wypełnia i wychodzi naprzeciw potrzebom Marynarki Wojennej i sił morskich Rzeczypospolitej – zapowiada kmdr dr hab. Bartłomiej Pączek.

Moderowana przez niego dyskusja będzie jednym z elementów programu 22. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w piątek 13 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Będzie to jeden z pięciu paneli dyskusyjnych. Kmdr Pączek zaprosił do udziału w nim interesujących gości. Będą to admirał Rex Cox, Drektor Generalny Krajowego Biura Budowy Okrętów w Wielkiej Brytanii, Phil Craig, Dyrektor Zarządzający, Międzynarodowy Przemysł Stoczniowy, Babcock, kmdr Artur Kołaczyński, Szef Sztabu COM-DKM, kmdr por. Dawid Domański z Agencji Urbzojenia – Szefostwa Techniki Morskiej, Marcin Ratajczyk, Naval Services Manager z Thales Poland, oraz Andrzej Wojtkiewicz, przedstawiciel PGZ SW, Dyrektor Handlowy, Z-ca Dyrektora programu „Miecznik”.

Można się spodziewać, że dyskusja zostanie zdominowana przez zagadnienia dotyczące wspomnianego programu „Miecznik” i wynikającej z niego współpracy polsko-brytyjskiej, a także brytyjskich doświadczeń w budowie okrętów dla marynarki wojennej. Nie zabraknie jednak także ogólniejszego spojrzenia na aktualną sytuację polskiej Marynarki Wojennej również w kontekście aktualnych wydarzeń na geopolitycznej mapie Bałtyku, jak również potencjalnych wariantów jej rozwoju. W tym kontekście ważną kwestią pozostają możliwości polskich stoczni oraz innych spółek państwowych i prywatnych – polskich i z kapitałem zagranicznym – projektujących i dostarczających m.in. uzbrojenie.

Być może ważnym wątkiem będzie potrzeba określenia realnych, faktycznych potrzeb i możliwości Marynarki Wojennej. Z uwagą patrzeć na to będą na pewno stocznie, które z okazji programu „Miecznik” budują nie tylko kompetencje, ale i infrastrukturę do konstrukcji okrętów wojennych, jak również ich późniejszej obsługi serwisowej. Przyglądać się temu będą także potencjalni zagraniczni kontrahenci, w tym największe zbrojeniowe koncerny, które postrzegają Polskę jako atrakcyjny rynek w związku z rozwojem Marynarki Wojennej, ale i ogólnymi zapowiedziami zwiększenia nakładów na wojskowość.

Ale warto pamiętać, że rozwija się nie tylko Marynarka Wojenna. Nowe możliwości systematycznie zyskują także inne służby działające na polskich wodach, jak choćby Straż Graniczna, która odbiera nowy patrolowiec. To właśnie te wszystkie służby razem odpowiadać będą m.in. za zabezpieczenie polskiej infrastruktury krytycznej na Bałtyku.

Szczegóły i rejestracja: forum.gdynia.pl

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.