• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Lepsza kondycja norweskich stoczni szansą dla polskich przedsiębiorców

13.03.2024 15:07 Źródło: Novum Økonomi AS
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Lepsza kondycja norweskich stoczni szansą dla polskich przedsiębiorców

Partnerzy portalu

Norwegia od wielu lat stanowi bardzo atrakcyjny rynek zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorstw. Po 2004 roku Polacy dość szybko stali się największą mniejszością narodową w kraju fiordów. W 2021 roku liczba Polaków w Norwegii przekroczyła 117 tysięcy.

Novum Økonomi AS to autoryzowane biuro doradczo-księgowe działające na rynku norweskim od ponad 20 lat. W tym czasie obserwowaliśmy wiele zmian w branżach popularnych wśród polskich i zagranicznych przedsiębiorców w Norwegii. Oczywiście ogromne zmiany przyniosła epidemia COVID-19. Ostatnio spore trzęsienie ziemi nawiedziło branżę budowlaną. Składają się na to różne czynniki, m.in. najwyższy od wielu lat wzrost odsetek na kredyty, wzrost cen materiałów budowlanych i wprowadzony przez norweski rząd zakaz wynajmu personelu w branży budowlanej w kilku województwach południowej Norwegii. Istnieją wyjątki od zakazu, jednak branża budowlana zanotowała znaczny spadek nowych inwestycji.

Branża stoczniowa odżywa


Z naszych obserwacji wynika, że w przeciwieństwie do branży budowlanej, klienci z branży stoczniowej zaczynają odczuwać wzrost zamówień i zwiększony ruch w stoczniach. Polscy pracownicy i przedsiębiorcy cieszą się zaufaniem norweskich inwestorów. Z każdym rokiem firmy polskie coraz lepiej przystosowują się do norweskich przepisów i wymogów zleceniodawców. Novum ma w tym swój udział jako autoryzowane biuro księgowe przeprowadzające klientów przez proces rejestracji i prowadzenia firmy w Norwegii. Zanim firma zagraniczna złoży ofertę norweskiemu zleceniodawcy, powinna przygotować się do wykonania zlecenia na kilku płaszczyznach.

Rejestracja oddziału polskiej spółki przed negocjacjami?


Norwescy zleceniodawcy często zanim jeszcze przedstawią warunki kontraktu sprawdzają, czy firma może działać legalnie na terenie Norwegii. Każda firma, również wysyłająca swoich pracowników do norweskiej stoczni, ma obowiązek rejestracji w Norwegii. Jest kilka opcji rejestracji, np. norweski oddział firmy zagranicznej (norw. Norskregistrert Utenlandsk Foretak; NUF), lub: norweska spółka z o.o. (norw. Aksjeselskap; AS). Rodzaj rejestracji uzależniony jest od wielu czynników, takich jak długość kontraktu, rodzaj zlecenia, plany firmy.

Możliwość oddelegowania pracowników do norweskiej stoczni z polskiej firmy


Rejestracja oddziału bądź spółki to pierwszy krok do podjęcia współpracy z norweskim inwestorem. Prace remontowe, spawalnicze, czy budowlane wykonują na terenie Norwegii pracownicy firmy zagranicznej. Oni także muszą zostać zarejestrowani, np. w urzędzie skarbowym. Większość rejestracji dokonuje się elektronicznie, niektóre wręcz automatycznie z systemu księgowego. Jednak pracownicy oddelegowani muszą także raz na pięć lat stawić się osobiście w jednym z wyznaczonych urzędów skarbowych.

Zmiana warunków płacy i pracy – stawiki minimalne w Norwegii


Niektóre branże w Norwegii objęte są upowszechnionymi umowami zbiorowymi, które wyznaczają wysokość minimalnych stawek godzinowych obejmujących pracowników norweskich i zagranicznych. Branża stoczniowa i budowlana to niektóre z nich. Dodatkowo w branży stoczniowej często obowiązują układy zbiorowe ze związkami zawodowymi, które mogą zawierać inne stawki niż uwzględnione w upowszechnionych umowach.

Co jeszcze należy sprawdzić przed oddelegowaniem pracownika do pracy w norweskiej stoczni?


Istnieje kilka innych zobowiązań, które zagraniczny wykonawca ma obowiązek wypełnić przy oddelegowaniu pracowników do Norwegii. Jednym z nich jest przestrzeganie zapisów dotyczących czasu pracy zawartych w norweskim Kodeksie Pracy (norw. Arbeidsmiljøloven). Kolejnym obowiązkiem jest pokrycie kosztów podróży, zakwaterowania i wyżywienia w czasie pracy w Norwegii.

Czy to się opłaca?


To częste pytanie zadawane norweskim księgowym i doradcom po wysłuchaniu listy obowiązków pracodawców zagranicznych w Norwegii. Bez zarejestrowania którejś formy działalności i rejestrowania pracowników nie można legalnie wykonywać prac na terenie Norwegii. Nie jest więc to kwestia opłacalności, a możliwości realizacji kontraktu dla norweskich inwestorów.

Możemy jednak zapewnić naszych potencjalnych klientów, że rynek norweski jest jednym ze stabilniejszych i najbardziej godnych zaufania w Europie. Należy tylko przygotować się dobrze do wykonania zlecenia w Norwegii.

Jeśli mają Państwo pytania na temat oddelegowania pracowników do norweskich stoczni, zapraszamy na konsultacje do Novum Økonomi AS. Z hasłem: Gospodarka Morska oferujemy 10% zniżki na nasz pakiet startowy przy rejestracji firmy.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.