• <

Pierwsza faza budowy offshore z półrocznym opóźnieniem

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pierwsza faza budowy offshore z półrocznym opóźnieniem

Partnerzy portalu

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.

Wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński poinformował w środę podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że w resorcie "postanowiono przyspieszyć prace związane z budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku".

Bartmiński oszacował opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych na "jakieś pół roku". Ocenił, że pierwsze wiatraki w ramach tej fazy powinny ruszyć w 2026 r. Dodał, że że w realizacji inwestycji offshorowych pomoże KPO.

"Poprosiłem, aby departament współpracy międzynarodowej odbył spotkanie ze wszystkimi beneficjentami pierwszej fazy, po to żeby przyśpieszyć procedury, przyśpieszyć rozwiązywanie potencjalnych problemów we współpracy: beneficjent, MAP i Bank Gospodarstwa Krajowego (...) Kończymy ustalanie umowy z BGK (...) Dla nas priorytetem nie jest zarządzanie pieniędzmi tylko wydanie ich po to, żeby beneficjenci końcowi i podwykonawcy na tym skorzystali i cała polska gospodarka" - powiedział wiceminister.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki zwrócił uwagę podczas debaty na EKG, że łatwiej byłoby firmom branży offshore prowadzić procesy inwestycyjne gdyby powołano jednego pełnomocnika na poziomie KPRM w randze ministra, który koordynowałby proces rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, ponieważ obecnie, kompetencje w tym tworzącym się sektorze gospodarki rozłożone są na kilka resortów.

Szefowa EDF Renewables w Polsce Alicja Chilińska-Zawadzka zwróciła uwagę, że wąskim gardłem w Polsce utrudniającym rozwój offshore są kadry. "Każdy rynek będzie potrzebował pracowników. Wszyscy inwestorzy będą budować te kompetencje. Już teraz szkolimy na Śląsku górników odchodzących z kopalni do tego, żeby pracowali na razie na lądowych turbinach wiatrowych. Na offshore idą najlepsi z onshore" - powiedziała, dodając, że górnicy są serwisantami turbin.

Dotychczasowa Polityka energetyczna Polski do 2040 r., która ma zostać zaktualizowana przewidywała, że w pierwszej fazie moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej osiągnie w 2030 r. wartość ok 5,9 GW, natomiast w roku 2040 r. – osiągnie wartość do ok 11 GW. W perspektywie do 2030 r. morskie farmy wiatrowe będą odpowiadać za 13 proc. generowanej w Polsce energii elektrycznej, a w 2040 r. za 19 proc. Pierwsze morskie farmy wiatrowe, w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku, zaczną produkować energię w 2026 r.

Projekty morskich farm wiatrowych będą rozwijane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego na obszarze wyznaczonym w planie zagospodarowania obszarów morskich w rejonie Ławicy Słupskiej, Ławicy Środkowej i Ławicy Odrzanej. Ponad 60 proc. inwestycji w sektor morskiej energetyki wiatrowej (tylko w I fazie rozwoju) w perspektywie 2030 r. zrealizują Spółki Skarbu Państwa - przede wszystkim Grupa PGE i Grupa Orlen.

Jak informowało w listopadzie 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, na przełomie 2024 i 2025 r. w porcie Świnoujście powinien rozpocząć prace pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminali instalacyjnych dla morskich farm wiatrowych. Umowę na dzierżawę portowych terenów podpisano jesienią 2022 r. Zgodnie z harmonogramem budowa terminalu ruszy jeszcze w 2023 r. Zdolność operacyjną terminal osiągnie na przełomie 2024 i 2025 r. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mick/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.