• <

Wynik wyszukiwania - "morska energia wiatrowa" - Wiadomości

Perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

W siedzibie Pracodawców Pomorza zorganizowano we współpracy z konsorcjum Equinor i Polenergii spotkanie informacyjno-networkingowe, podczas którego branżowi specjaliści przybliżyli perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.
25.03.2024

Co dzieje się w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii?

„Możecie być pewni: morska energia wiatrowa będzie w przyszłości jednym z największych zasobów energii na świecie” oraz: „To będzie wielka szansa dla Norwegii”. Te słowa wypowiedział parę dni temu premier Norwegii Jonas Gahr Støre na corocznej konferencji organizowanej przez NHO (Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców).
16.01.2024

Gospodarka oceaniczna to biznes 3 miliardów ludzi warty do 6 bilionów dolarów

Gospodarka oceaniczna jest warta od 3 do 6 bilionów dolarów i oferuje krajom rozwijającym się ogromne możliwości budowania odporności. Biznes związany z wykorzystaniem oceanów zapewnia źródła utrzymania około 3 miliardów ludzi – informuje UNCTAD w najnowszym raporcie „Trade and Environment Review 2023”. UNCTAD postuluje kurs na wodorosty i substytuty tworzyw sztucznych.
13.01.2024

Firma Ocean Winds w Polsce po raz drugi z rzędu otrzymała certyfikat Great Place to Work

Ocean Winds (OW), międzynarodowa spółka prowadząca działalność w sektorze morskiej energii wiatrowej, powołana z inicjatywy spółek EDP Renewables (EDPR) i ENGIE (w stosunku 50:50), drugi rok z rzędu otrzymała w Polsce certyfikat Great Place To Work. OW obecnie pracuje w Polsce nad projektem BC-Wind, który będzie operacyjny od 2027 roku.
12.12.2023

Komisja Europejska ogłosiła plan utrzymania europejskiego przemysłu wiatrowego, w tym morskiego, na światowej pozycji lidera

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek plan działania mający na celu utrzymanie unijnego przemysłu wiatrowego na pozycji światowego lidera. Chodzi o zwiększenie wsparcia finansowego za pośrednictwem agencji kredytów eksportowych i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
24.10.2023

Volvo Cars i Eolus razem na rzecz projektu morskiej energetyki wiatrowej Västvind pod Göteborgiem

Volvo Cars i Eolus podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy projekcie morskiej energetyki wiatrowej Västvind u wybrzeży Göteborga. Partnerstwo opiera się na ambicji, że farma wiatrowa będzie dostarczać energię elektryczną do zakładów Volvo Cars w Hisingen.
24.10.2023

100 pytań do Ocean Winds – udane spotkanie dla potencjalnych dostawców branży morskiej energetyki wiatrowej

13 września 2023 r. Ocean Winds (OW), jeden z globalnych liderów branży morskiej energetyki wiatrowej, zorganizował kolejne otwarte spotkanie Dzień Dostawcy (Suppliers Day) projektu BC-Wind dla polskich i zagranicznych firm zainteresowanych dostawami usług i komponentów w branży offshore.
14.09.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

IKEA dołącza do morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii

Konsorcjum UtsiraVIND właśnie ogłosiło, że rozszerza swoją działalność, ponieważ japoński producent energii odnawialnej Kansai Electric Power i Ingka Investments - największy operator detaliczny sieci IKEA dołączają do Source Galileo Norge i Odfjell Oceanwind.
04.08.2023

Ocean Winds na konferencji PSEW: Bałtyk ma ogromny potencjał dla rozwoju energetyki wiatrowej

Prąd z morskich farm wiatrowych może wkrótce stać się znaczącą częścią polskiego miksu energetycznego. „Firma Ocean Winds wierzy w potencjał Morza Bałtyckiego” – przekonuje Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind, mającego na celu wytwarzanie energii z wiatru na polskiej części Bałtyku.
27.06.2023

Technologia przekształcająca dowolny port w pływające centrum morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska firma Crowley, zajmująca się rozwiązaniami w zakresie łańcucha dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, zainwestowała w Tugdock, twórcę pierwszego na świecie pływającego suchego doku znanego jako Tugdock Submersible Platform (TSP).
15.06.2023

Ørsted wchodzi na irlandzki rynek morskiej energetyki wiatrowej

Ørsted ogłosił, że wchodzi na irlandzki rynek morskiej energetyki wiatrowej. Ujawnił porozumienie z wiodącym irlandzkim przedsiębiorstwem energetycznym ESB w celu rozwoju do 5 GW mocy wiatru morskiego i uzupełniających projektów odnawialnych źródeł wodoru.
12.06.2023

RWE i Jan De Nul nawiązują współpracę w celu budowy statków następnej generacji

RWE podpisało umowę z Jan De Nul Group w celu zabezpieczenia długoterminowego użytkowania dwóch statków instalacyjnych nowej generacji do przyszłej budowy fundamentów i turbin wiatrowych na morzu. Czartery są wspierane przez umowę serwisową, w ramach której Jan De Nul Group zapewni zarówno wewnętrzne, jak i rynkowe rozwiązania i usługi. Dzięki temu wesprze, a także przeprowadzi kampanie instalacyjne dla morskich projektów wiatrowych RWE.
12.06.2023

Kongsberg Maritime przedstawia projekty statków offshore nowej generacji

Norweskie przedsiębiorstwo technologiczne zaprezentowało szereg nowych projektów jednostek nawodnych do obsługi branży offshore w ramach swojego portfolio. Nowe statki do obsługi kotwic (AHT) oraz do zaopatrywania platform (PSV) mogą być zasilane w alternatywne źródła energii i paliwa, takie jak metanol, amoniak i baterie hybrydowe.
06.06.2023

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej; 9 proc. ankietowanych już się w nią zaangażowało – wynika z badania BGK. Wśród największych beneficjentów budowy morskich farm wiatrowych w Polsce jest m.in. przemysł stoczniowy, stalowy i metalowy – dodano.
29.05.2023

Ocean Winds z umową na projekt morskich kabli eksportowych dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind

Ocean Winds (OW), międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona jako spółka joint venture 50/50 EDP Renewables i Engie, podpisał umowę z australijską firmą Sea Global Pty Ltd., oraz jej polskim podwykonawcą PGNiG Gazoprojekt S.A. Umowa dotyczy wykonania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla morskich kabli eksportowych morskiej farmy wiatrowej BC-Wind.
17.05.2023

Budowa mostów między ambicjami a rzeczywistością podczas pierwszej konferencji Nor-Shipping Offshore Wind

Nor-Shipping i Norwegian Energy Partners (NORWEP) chcą rozwijać partnerstwo w ramach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Plany oraz ich realizacja to tematy pierwszej konferencji Nor-Shipping Offshore Wind Conference, podczas której liderzy branży będą dyskutować o najnowszych wymaganiach, innowacjach i trendach w tym segmencie. Odbędzie się 7 czerwca w głównych obiektach wystawowych Nor-Shipping w Lillestrøm w Norwegii.
15.05.2023

ABB dołącza do projektu Lhyfe i Skyborn dotyczącego przetwarzania morskiej energii wiatrowej na wodór

Międzynarodowy koncern ABB poinformował, że będzie współpracować z Lhyfe i Skyborn w celu wspólnej realizacji i optymalizacji projektu produkcji zielonego wodoru SoutH2Port zlokalizowanego w Szwecji.
09.05.2023

WindEurope wzywa UE do uznania kluczowej roli portów w osiągnięciu redukcji emisji CO2 dzięki morskiej energii wiatrowej

Unia Europejska (UE) powinna uznać krytyczną rolę morskich portów w swojej polityce dotyczącej transeuropejskiej sieci TEN-T, aby wspierać przejście na czystszą, bardziej ekologiczną i inteligentną mobilność zgodnie z Europejskim Zielonym Rozkazem - stwierdziła organizacja branżowa WindEurope w komunikacie prasowym.
04.05.2023

BP poszukuje specjalistów do projektów offshore wind

Widać znaczące zainteresowanie rozwojem projektów morskich farm wiatrowych wśród spółek naftowo-gazowych. Jednym z nich jest koncern BP, który planuje zatrudnić w najbliższych tygodniach ponad 100 pracowników. Koncern przygotowuje się do ekspansji w tym sektorze.
26.02.2023

Liderzy offshore wind opracują metodę liczenia śladu węglowego morskich farm wiatrowych

Jedenastu deweloperów morskiej energii wiatrowej – bp, EnBW, Fred Olsen Seawind, Parkwind, RWE, ScottishPower Renewables, Shell, SSE, Total Energies, Vattenfall i Ørsted – współpracuje z Carbon Trust, aby przyszłość morskiej energii wiatrowej była jeszcze bardziej zrównoważona.
31.01.2023

Ørsted chce wykorzystać potencjał Szwecji w offshore wind. Powstaną cztery nowe morskie farmy wiatrowe

Ørsted złożył wniosek o pozwolenie na budowę czterech dodatkowych dużych obiektów morskich farm wiatrowych w Szwecji, zwiększając swój szwedzki portfel do potencjalnej łącznej mocy 18 GW. W rezultacie nowe farmy wiatrowe mogłyby pokryć ponad połowę całkowitego zużycia energii elektrycznej w Szwecji.
16.01.2023

Mingyang tworzy "najdłuższą na świecie" łopatę do morskiej turbiny wiatrowej. Tajfuny będą jej niestraszne

Chiński producent turbin wiatrowych Mingyang Smart Energy zakończył produkcję pierwszej łopaty dla morskiej turbiny wiatrowej MySE 16-260, o średnicy wirnika wynoszącej 242 metry.
19.12.2022

Ørsted i Skovgaard Energy ogłaszają duży projekt dotyczący morskiej energetyki wiatrowej

Duńskie przedsiębiorstwa rozwijające branżę odnawialnych źródeł energii podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju wspólnego projektu Power-to-X, rozwijającego zakres wykorzystania zielonej energetyki.
06.12.2022

Blisko 20 miliardów funtów ma kosztować rozbiórka brytyjskich szybów naftowych i gazowych w ciągu następnej dekady

Reprezentujący państwowy przemysł energetyczny na morzu organ Offshore Energies UK (OEUK), przedstawiła raport, w którym wyliczyła koszt likwidacji instalacji morskich związanych z wydobyciem surowców energetycznych na Morzu Północnym.
30.11.2022

TÜV Rheinland przetestuje turbiny Vestas w Arcadis Ost 1

TUV Rheinland wygrał duży kontrakt na testowanie morskich turbin wiatrowych duńskiego producenta Vestas.
27.11.2022

Polska przekroczy cel związany z morską energią wiatrową

Jak wynika z najnowszych danych, tylko trzy kraje osiągną lub przewyższą swoje wytyczone cele na 2030 rok w zakresie morskiej energii wiatrowej.
09.11.2022

Szkocja robi kolejny krok w stronę pływających farm wiatrowych

Trzy kolejne projekty pływających morskich farm wiatrowych o mocy 2,8 GW zostaną objęte umowami o dzierżawę dna morskiego w Szkocji, po tym jak Crown Estate Scotland zakończyła proces rozliczania przeprowadzonej przez ScotWind rundy licencyjnej na dzierżawę dna morskiego. Wszystkie trzy inwestycje pojawią się na wschód od Szetlandów i będą koncentrować się na produkcji zielonego wodoru.
28.08.2022

Czy wiatr od morza przyniesie zmiany w energetyce? V Forum Wizja Rozwoju zaprasza

W Europie morska energetyka wiatrowa jest najprężniej rozwijającą się technologią produkcji energii. Jak wynika z badań norweskiej Rystad Energy w 2022 r., kontynent po raz pierwszy otrzyma ponad 4 GW mocy z MEW, co ponad dwukrotnie przekracza rekord z ubiegłego roku wynoszący 1,8 GW.
03.06.2022

Zielona produkcja offshore. Webinarium – wspieranie #MŚP – otwarty nabór GreenOffshoreTech

Już 29 kwietnia, o godzinie 10.00 rozpocznie się Webinarium – wspieranie #MŚP – otwarty nabór GreenOffshoreTech.
28.04.2022

MEW w polityce ochrony klimatu Unii Europejskiej

W poniższej publikacji zostaną zaprezentowane założenia dotyczące ochrony klimatu na płaszczyźnie strategii, inicjatyw i kierunków działań przyjętych przez Unię Europejską. Polityka ochrony klimatu UE to pewna „mapa drogowa” dla państw członkowskich UE, które nie powinny pozostawać bierne w obliczu tych ambitnych planów.
01.12.2021

Grupa REWE i Ørsted podpisują kontrakt PPA na dostawy energii z morskiej farmy wiatrowej

Kontrakty Power Purchase Agreement (PPA) to już nie tylko pieśń przyszłości, a realne narzędzie dekarbonizacji gospodarki europejskiej. Grupa REWE, jeden z wiodących niemieckich detalistów spożywczych, podpisała 10-letnią umowę na zakup energii elektrycznej z Ørsted w celu pozyskania 100 MW ekologicznej energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3, która ma zostać uruchomiona w 2025 roku.
22.09.2021

Europa zwiększa efektywność technologii offshore

Unia Europejska chce stanąć na podium w wyścigu o neutralność klimatyczną. Jedną z dróg do osiągnięcia tego celu jest opracowanie narzędzi, które mają pozwolić na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji farm wiatrowych.
12.09.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - GospodarkaMorska.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - GospodarkaMorska.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
03.08.2021

Złożono zamówienie na dwa z największych na świecie statków do instalacji turbin wiatrowych

Kopenhaska firma Cadeler złożyła w COSCO zamówienie na dwa największe na świecie jednostki do instalacji turbin wiatrowych (WTIV).
05.07.2021

Morska energia wiatrowa może zmienić Wielką Brytanię w eksportera energii netto już w ciągu najbliższych pięciu lat

Według S&P Global Platts Wielka Brytania może zostać eksporterem netto energii elektrycznej do Europy już w 2026 roku.
08.06.2021

Gryglas: w KPO 437 mln euro na morską energetykę wiatrową

W Krajowym Planie Odbudowy zaplanowano przeznaczenie 437 mln euro na morską energetykę wiatrową. Środki te rząd zamierza przeznaczyć m.in. na budowę terminalu instalacyjnego - poinformował w środę podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Infrastruktury wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.
26.05.2021

Kurs na wiatr. Świat stawia na morskie farmy wiatrowe

Inwestycje w rozwój morskich farm wiatrowych poza Chinami wzrosną o 57% w ciągu najbliższych 18 miesięcy – prognozuje WestwoodOffshore. Energia z elektrowni wiatrowych będzie zapewniać 30% całej światowej produkcji energii elektrycznej do 2050 r. – przewiduje DNV.
29.04.2021

Duńczycy wchodzą na rynek morskiej energetyki wiatrowej w USA

Wschodzący rynek morskiej energetyki wiatrowej w USA, potrzebuje wsparcia, i z takim przychodzą dwaj giganci. Amerykańska firma Crowley i duńska firma żeglugowa ESVAGT łączą siły, aby zbudować i obsługiwać specjalnie jednostki do obsługi morskich farm wiatrowych zgodne z Jones Act.
19.03.2021

Chimeryczna Fortuna. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 3-5/2021)

Na rynkach żeglugowych, pomimo dobrych warunków, panujących na początku stycznia doszło do przesilenia, szczególnie, jeśli chodzi o przewozy ładunków masowych. Nieco więcej optymizmu było ostatnio w branży wydobycia ropy naftowej, gdzie wzrastające ceny surowca zwiększały również poziom opłacalności produkcji. Czy te nieco lepsze wyniki przełożą się na polepszenie ciężkiej sytuacji na rynku zbiornikowców? Jakie są najnowsze trendy na rynkach związanych z transportem gazu naturalnego, czy też projektami morskich farm wiatrowych?
08.02.2021

Shell zakupił większościowy udział w morskiej farmie wiatrowej na Morzu Celtyckim

Royal Dutch Shell zakupił 51 procent udziałów w irlandzkim projekcie morskiej firmy wiatrowej na Morzu Celtyckim.
28.01.2021

Czy najgorsze jest już za nami? Statki do przewozu LNG biją kolejne rekordy. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 53/2020, 1-2/2021)

Fundamenty segmentu masowców wydają się gotowe do odbudowy i wzrostu już w 2021 roku. Ostatnie tygodnie, to kontynuacja ciężkiej sytuacji dla tankowców i branży związanej z wydobyciem ropy naftowej. Rozpędu nabierają za to projekty związane z odnawialnymi źródłami energii i ogólnoświatową transformacją energetyczną.
18.01.2021

Scorpio Bulers ujawniło nową nazwę

Scorpio Bulkers zamierza zmienić swoją nazwę na Eneti Inc., wraz z odejściem firmy z segmentu przewozów masowych i przejścia na rynek morskiej energetyki wiatrowej.
07.01.2021

W nowy rok z nową energią. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 51-52)

Na koniec roku, pomimo nadal trwającej pandemii, ale dzięki nadziei pokonania światowego kryzysu rynki odreagowały i wydawałoby się, że szykowały na nowy rozdział w historii gospodarki. Pokryzysowa odbudowa w połączeniu z potrzebną i nieuniknioną transformacją spowodują, że rynek w 2021 roku, a w szczególności jego drugiej części może być znaczącym krokiem w nową erę.
27.12.2020

Scorpio Bulkers żegna się z rynkiem masowców i wkracza w segment morskiej energetyki wiatrowej

Monakijski armator Scorpio Bulkers planuje w czasie 2021 roku sprzedać swoje pozostałe masowce i zmienić nazwę. Będzie to część przejścia firmy na rynek odnawialnych źródeł energii.
22.12.2020

Rynek liczy na rok 2021. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 48-50)

Trudne i skomplikowane wydarzenia roku 2020 skłaniają do podsumowań, ale również i prognoz na 2021. Wielu analityków różnorodnych rynków uważa, że powstały podstawy do odbudowy światowej gospodarki i to ma mieć właśnie miejsce w przyszłym roku. Równocześnie zintensyfikuje się transformacja gospodarki, co ma miejsce już w zasadzie teraz.
14.12.2020

Nowa era w żegludze już się rozpoczęła. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 46-47)

Rok 2020 wielkimi krokami zmierza ku końcowi. Kolejne tygodnie dopełniają obrazu i danych jak ten rok wyglądał. Z całą pewnością nie był to łatwy okres dla większości segmentów żeglugowych. Ostatnie informacje ze świata napawają jednak optymizmem. Dane frachtowe za pierwsze trzy kwartały są słabe, ale nie aż tak złe jak to pierwotnie przewidywano.
23.11.2020

Raport z rynku żeglugowego – idzie nowe, czyli światowy patent na rozwój w dobie pandemii (tydzień 43-45)

Światowa sytuacja frachtowa i tonażowa ponownie robi się coraz bardziej skomplikowana. Ze względu na bardziej dynamicznie rozwijającą się pandemię oraz wprowadzanie coraz większych obostrzeń dotyczących między innymi przemieszczania się ludności spada też bieżąca konsumpcja. Problemy z przemieszczaniem dotyczą również polskich marynarzy i innych pracowników branży morskiej. Dostęp do większości krajów jest bardzo utrudniony.
09.11.2020

Raport z rynku żeglugowego – sztormowanie armatorów (tydzień 40-42)

Cały bieżący rok jest dla rynku żeglugowego olbrzymim wyzwaniem. Ostatnie tygodnie nie były inne. Wręcz przeciwnie atmosfera zagrożenia i niepewności, co do przyszłości ogólnogospodarczej narastała.
19.10.2020

Z powodu Covid-19 spada zużycie energii w UE; rośnie udział OZE

Z powodu pandemii Covid-19 spada zużycie energii w Unii Europejskiej. Jednocześnie rośnie udział energii ze źródeł odnawialnych w unijnym miksie energetycznym - wynika ze sprawozdania KE dotyczącego drugiego kwartału tego roku.
13.10.2020

Energia z wiatru na lądzie i morzu to nie tylko tani prąd

Uwolnić wiatraki na lądzie i zbudować turbiny na Morzu Bałtyckim to największe wyzwania dla branży wiatrowej na najbliższy czas. Nowe inwestycje to miejsca pracy i impuls do przebranżowienia m.in. dla branży górniczej - mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
06.10.2020

Scorpio sprzedaje masowiec bez płuczki, ponieważ realizuje strategię morską ukierunkowaną na morską energetykę wiatrową

Monakijski armator, Scorpio Bulkers, sprzedaje jeden ze swoich masowców bez płuczki, co stanowi pierwszy krok w niedawno ujawnionej strategii firmy, skoncentrowanej na sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
01.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – dzieje się i u nas (tydzień 38-39)

Wojna handlowa na linii USA – Chiny nadal trwa. Ze względu na inne ważne tematy, głównie związane z pandemią temat ten zszedł ostatnio nieco na plan dalszy. Tymczasem tarcia handlowe zmieniają krajobraz przemysłowy świata. Produkcja dóbr przenosi się bowiem z Chin do krajów ościennych. W dalszej perspektywie może mieć to znaczący efekt na siłę nabywczą rynku chińskiego w zakresie dóbr masowych, tj. ropa naftowa, ładunki suche masowe i inne. Na razie jednak siła gospodarki Chin jest na tyle duża, że to tamtejszy rynek jest bardzo
28.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – uzależnieni od Chin (tydzień 35-37)

Odmrożenia światowych gospodarek po okresie „lockdown’u” przynoszą swoje efekty. Prognozuje się, że w najbliższym czasie bardzo duża część produkcji zostanie przekazana do transportu morskiego, co daje po raz kolejny nadzieję na poprawę rynków frachtowych. Obecną dynamikę gospodarczą dyktuje nadal gospodarka chińska, która po przejściu pandemii na przełomie roku nabiera coraz mocniejszego tempa.
16.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – przemiany rynków (tydzień 33-34)

W chwili obecnej rynek żeglugowy ma zupełnie inne podstawy wyjściowe do odbudowy i rozwoju niż jeszcze pół roku temu. Mówimy o innej bardziej niepewnej rzeczywistości, której należy sprostać. Niemniej jednak niewątpliwie na rynku zachodzą dziejowe zmiany, które są też dla wielu wielkimi szansami rozwojowymi – dla innych końcem pewnej epoki. Tymczasem ceny nowych statków: masowców oraz tankowców spadają. Również na rynku wtórnym wartości jednostek pływających są niższe niż jeszcze kilka tygodni temu.
24.08.2020

Koronawirus nie spowolni rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Morska energia wiatrowa jest postrzegana przez rządy na całym świecie jako kluczowe narzędzie ożywienia gospodarczego po pandemii. W opublikowanym dziś Global Offshore Wind Report GWEC wskazuje, że 2019 rok był najlepszy w historii branży, a przybycie 6,1 GW podniosło moc morskich wiatraków na całym świecie do 29,1 GW. Optymistyczne są także prognozy na przyszłość. W 2020 r. tempo rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na świecie nie spadnie, mimo pandemii; powinno przybyć mniej więcej tyle mocy, ile w 2019 r., czyli 6,1 GW.
05.08.2020

Super-hybrydowa holenderska morska farma wiatrowa Shella obejmie pływające panele słoneczne, baterie i wodór

Główny koncern naftowy Shell i holenderski koncern Eneco zbudują superhybrydową morską farmę wiatrową, wygrywając ostatni holenderski przetarg.
30.07.2020

Największa morska farma wiatrowa rozpoczęła produkcję energii

Przyszła największa morska farma wiatrowa przeszła pomyślnie testy produkcji energii. Chodzi o powstającą u wybrzeży Szkocji farmę Kincardine Offshore Windfarm Ltd (KOWL).
15.11.2018

Konsultacje publiczne projektu Programu Południowy Bałtyk 2014-2020.

2-go lipca w Sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku odybła się regionalna konferencja konsultacyjna projektu Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2014-2020 oraz Prognozy Oddziaływania na Środowisko projektu Programu.
08.07.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.