• <
attis_konferecnja_2024

Ørsted i Skovgaard Energy ogłaszają duży projekt dotyczący morskiej energetyki wiatrowej

rk

06.12.2022 12:07 Źródło: Ørsted
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ørsted i Skovgaard Energy ogłaszają duży projekt dotyczący morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Ørsted i Skovgaard Energy ogłaszają duży projekt dotyczący morskiej energetyki wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Ørsted

Duńskie przedsiębiorstwa rozwijające branżę odnawialnych źródeł energii podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju wspólnego projektu Power-to-X, rozwijającego zakres wykorzystania zielonej energetyki.


Ørsted i Skovgaard Energy planują otworzyć zakład, który ma odegrać kluczową rolę w eksporcie odnawialnego wodoru na dużą skalę celem dokonania „zielonej transformacji” Europy, osiągając oczekiwaną wydajność elektrolizy na poziomie 150 MW. Całe przedsięwzięcie podzielone jest na kilka faz. Ma być to realizowane w Idomlund koło Holstebro, w zachodniej części Danii. To miejsce jest ostrzegane jako optymalne położenie strategiczne dla inwestycji.


- Europa potrzebuje zielonych rozwiązań na wielką skalę, aby walczyć ze zmianami klimatu i zapewnić regionalną niezależność energetyczną. Niewiele krajów ma tak silny potencjał, aby stać się eksporterem zielonej energii jak Dania ze względu na obfite i tanie zasoby morskiej energii wiatrowej, które są uzupełniane przez lądową energię wiatrową i słoneczną PV. Poprzez współpracę z Skovgaard Energy, Ørsted wchodzi w jeden z najbardziej strategicznie korzystnych projektów, aby wykorzystać wielkoskalową energią odnawialną - powiedział dyrektor operacyjny Ørsted P2X Anders Nordstrøm.


Skovgaard Energy rozpoczął już rozwój pierwszej fazy projektu Power-to-X, czyli związanego z nim przedsięwzięcia rozwoju lądowej energii wiatrowej i słonecznej, co może umożliwić szybki rozwój projektu, jeśli prace regulacyjne pójdą zgodnie z planem. Na późniejszym etapie obaj partnerzy planują rozbudowę mocy i wykorzystanie energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych zainstalowanych na Morzu Północnym.


- To historyczny dzień dla rozwoju gospodarczego zachodniej Danii. Dzięki tej współpracy z Ørsted zmieniamy gospodarkę i przyspieszamy zarówno lokalną jak też krajową i międzynarodową zieloną transformację. Jesteśmy dumni z wspólnej inicjatywy i z tego, że przyczyniamy się do tego rozwoju - podkreślił prezes Skovgaard Energy Niels Erik Madsen

Zdaniem obu firm, jeśli w efekcie ich działań powstanie niezbędna moc z morskich farm wiatrowych oraz odpowiednia infrastruktura wodorowa w Danii, wydajność elektrolizy w ramach projektu będzie mogła wzrosnąć do ponad 3 GW. Przyczynić się to ma w znacznym stopniu do dalszego osiągnięcia przez Danię celu 4-6 GW mocy produkcyjnych w zakresie elektrolizy do 2030 roku i może uczynić obiekt Idomlund jednym z największych tego typu w Europie. Ma być punktem wyjścia dla ogromnej rozbudowy morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Północnym, co umożliwi łatwy dostęp do bardzo dużych zasobów energii odnawialnej. Ponadto państwa UE położone wokół Morza Północnego wyznaczyły sobie cel rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, aby osiągała możliwości przerobowe na poziomie 65 GW do 2030 roku i co najmniej 150 GW do 2050 roku.


W tym samym czasie Duńska Agencja Energetyczna (Danish Energy Agency, DEA) pracuje nad pierwszym przetargiem Power-to-X (PtX) w Danii, który będzie również pierwszym tego typu przetargiem na świecie, w ramach celu, jakim jest osiągnięcie od 4 do 6 GW mocy produkcyjnych w zakresie elektrolizy do 2030 roku. Przetarg zostanie przeprowadzony w celu pozyskania ekologicznego wodoru i czystych rozwiązań paliwowych produkowanych przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, takich jak morska energia wiatrowa, przy czym na wsparcie realizacji tych projektów ma zostać udostępnione 1,25 mld koron duńskich (168 mln EUR).

Gospodarka Morska
Ørsted

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.