• <

PGNiG Upstream Norway z partnerami przygotowują eksploatację złoża Verdande

gm

06.12.2022 12:16 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore PGNiG Upstream Norway z partnerami przygotowują eksploatację złoża Verdande

Partnerzy portalu

PGNiG Upstream Norway z partnerami przygotowują eksploatację złoża Verdande - GospodarkaMorska.pl
Fot. Zachary Theodore/Unsplash

Norweska spółka zależna PKN Orlen - PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi złożyła wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania i eksploatacji złoża Verdande na Morzu Norweskim. Wydobycie ma ruszyć w pod koniec 2025 r. - poinformowało we wtorek PGNIG.

Zgodnie z planem złożonym w norweskim Ministerstwie Ropy Naftowej i Energii, wiercenia mają ruszyć pod koniec 2024 r., a wydobycie rozpocznie się rok później. Docelowo produkcja będzie prowadzona z trzech odwiertów, które zostaną podłączone do infrastruktury pobliskiego złoża Norne. Według PGNiG pozwoli to przyspieszyć proces zagospodarowania i obniżyć koszty inwestycji oraz podnieść efektywności energetyczną całej instalacji.

Warunkiem rozpoczęcia prac jest zatwierdzenie planu zagospodarowania i eksploatacji przez norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii.

Verdande to złoże ropno-gazowe, którego zasoby wydobywalne szacowane są na 36,3 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Rozciąga się na obszarze sześciu koncesji i składa z dwóch akumulacji węglowodorów: Cape Vulture i Alve Nord East. Udział PGNiG Upstream Norway w złożu Verdande został ustalony na 0,8 proc. Pozostałymi partnerami są Equinor Energy – operator złoża, Petoro, Var Energi i Aker BP.

Verdande położone jest w pobliżu innych aktywów PGNiG Upstream Norway, m.in. eksploatowanych już złóż Skarv oraz Aerfugl, a także przygotowywanych do zagospodarowania Shrek i Alve Nord.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.