• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na Święto Szkoły

rk

06.12.2022 12:31 Źródło: Uniwersytet Morski
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na Święto Szkoły

Partnerzy portalu

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na Święto Szkoły - GospodarkaMorska.pl
Uniwersytet Morski

W dniach 7-8 grudnia odbędą się obchody święta placówki kształcącej przyszłych specjalistów branży morskiej.

Dwudniowe obchody Święta Szkoły rozpoczną się w środę o godz. 15.30 Apelem Pamięci przy gdyńskim Pomniku Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki. Po odegrania hymnu państwowego i podniesienia flagi na maszt odczytany zostanie Apel Pamięci. Podczas ośmiu wezwań zostaną przywołani twórcy, dyrektorowie, wykładowcy, studenci i absolwenci Uniwersytetu Morskiego, którzy odeszli na wieczną wachtę, polegli na polu chwały lub zginęli śmiercią marynarza. Uroczystość zakończy złożenie wieńców pod pomnikiem Polski Morskiej przez władze UMG, przedstawicieli stowarzyszeń morskich i zaproszonych gości.

W czwartek, 8 grudnia o godz. 8.00 na gmachu Głównym Uczelni przy ul. Morskiej 83 uroczyście podniesiona zostanie bandera. Po mszy świętej w Kościele Portowym pw. MBNP i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej 2, uroczystości przeniosą się do auli uniwersyteckiej im. T. Meissnera gdzie o godz. 11.00 rozpocznie się otwarte posiedzenie Senatu UMG. 

W trakcie uroczystości zaplanowano m.in.:
- podpisanie porozumienia o współpracy między Uniwersytetem Morskim w Gdyni, a Polską Żeglugą Bałtycką S.A.,
- wręczenie odznaczeń Prezydenta RP i Rektora UMG,
- wręczenie nagród Rektora UMG dla najlepszych nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów,
- wodowanie książki „Gdyniacy” autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej i Joanny Stasiak.

Obchody Święta Szkoły zakończy występ Renaty Irsy, gdyńskiej wokalistki jazzowej, absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku, która wystąpi z pianistą i aranżerem Arturem Jurkiem oraz saksofonistą Darkiem Herbaszem

8 grudnia to dzień szczególny dla szkolnictwa morskiego w Polsce. Tego dnia, 102 lata temu uroczyście podniesiono banderę na gmachu Szkoły Morskiej w Tczewie. 10 lat później, po przeniesieniu szkoły do Gdyni 8 grudnia 1930 r. odbyła się uroczystość poświęcenia nowo wybudowanego gmachu uczelni i sztandaru Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Stąd ten dzień jest datą tak ważną, że ustanowiono ją Świętem Szkoły i do dziś uczelnia, działająca aktualnie jako Uniwersytet Morski w Gdyni, obchodzi ten dzień w sposób podniosły i uroczysty.

Gospodarka Morska
Uniwersytet Morski

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.