• <

Wynik wyszukiwania - "odwierty" - Wiadomości

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

Część morska FSRU z nadanym rygorem natychmiastowej wykonalności

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał w środę postanowienie o nadaniu natychmiastowej wykonalności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy terminala FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku - poinformowała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ).
14.02.2024

Brazylijski realny local content. Rząd i Petrobas wpompują 6,5 mld BRL w rozwój sektora stoczniowego

Stocznie uratują państwowe kontrakty na PSV oraz OSV dla sektora O&G Offshore. Rząd Brazylii postanowił wesprzeć krajowy przemysł stoczniowy i przeznaczyć specjalny fundusz do przywrócenia aktywności stoczni produkcyjnych i remontowych. Na ten cel Merchant Marine Fund (MMF) otrzymał od rządu kwotę odpowiadającą 1,3 mld dolarów. Priorytetem będzie budowa statków OSV (Offshore Support Vessel) dla morskiego przemysłu wydobywczego.
09.02.2024

GAZ-SYSTEM wybrał dostawcę polskiego FSRU

30 stycznia 2024 r. Spółka dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty na dostarczenie i obsługę jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), która ma pełnić funkcję terminalu regazyfikacyjnego LNG w Zatoce Gdańskiej. GAZ-SYSTEM będzie kontynuował rozmowy dotyczące warunków umowy czarterowej dla FSRU z firmą Mitsui O.S.K. Lines.
01.02.2024

Krok bliżej FSRU. Gaz-System zakończył morskie badania geotechniczne

Gaz-System poinformował, że zakończone zostały badania geotechniczne w ramach morskiej części projektu ulokowania na Zatoce Gdańskiej pływającego terminala LNG – FSRU.
16.01.2024

Utrudnienia w dojeździe do Portu Gdańsk

Urząd Miasta Gdańska przekazał, że nocami ze środy na czwartek i z czwartku na piątek wystąpią utrudnienia na prowadzącej do Portu Gdańsk ul. Sucharskiego. Powodem prace związane z rozbudową układu drogowego w Porcie Północnym.
20.12.2023

Globalny dostawca usług wiertniczych otwiera swoje biuro w Trójmieście

Norweski Archer, globalna firma zajmująca się dostarczaniem usług naftowych i wiertniczych, a także obsługą klientów z branży naftowej i gazowej, otwiera biuro inżynieryjne w Gdańsku. Zatrudnienie znajdzie 150 inżynierów, którzy będą uczestniczyć w rozwoju globalnych projektów firmy.
13.07.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce zanieczyściło tyle wody pitnej, ile świat zużywa przez dwa dni

Ilość wody, która stała się nieprzydatna do użycia po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze, wystarczyłaby do "pojenia całego świata przez dwa dni", ocenił szef administracji ukraińskiego obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
13.06.2023

Dno Morza Północnego zaśmiecają tysiące nieużywanych instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu

Tysiące instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym nie jest już używanych i zaśmiecają dno morskie, stanowiąc zagrożenie dla środowiska, informują media, które opublikowały w sobotę raport - „cmentarz Morza Północnego”.
20.05.2023

Ocean Winds rozpoczyna badania dna Bałtyku dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind w Polsce

Ocean Winds, międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona w 2020 roku jako spółka joint venture 50/50 EDP Renewables i ENGIE, rozpoczyna kolejny etap prac związanych z realizacją morskiej farmy wiatrowej BC-Wind w Polsce. Geofizyczne i geotechniczne badania dna Bałtyku rozpoczną się na początku kwietnia, a ich ukończenie planowane jest w III kwartale tego roku. Badania zostaną zrealizowane przez brytyjską firmę Gardline Limited.
17.04.2023

Francja: Minister Sił Zbrojnych zapowiedział budowę nowego lotniskowca atomowego

Minister Sił Zbrojnych Francji Sebastien Lecornu zapowiedział w wywiadzie dla dziennika „Le Parisien” w niedzielę budowę nowego francuskiego lotniskowca atomowego na przełomie 2025 i 2026 r. W tym celu już zaplanowano na 2024 rok 5 mld euro, poinformował minister, mówiąc o planach ustawy dotyczącej wydatków na zbrojenia w latach 2024-30, które wyniosą 413 mld euro. Projekt ustawy zostanie przedstawiony Radzie Ministrów we wtorek.
03.04.2023

Equinor przygotowuje się do wiercenia w obiekcie poszukiwawczym na Morzu Norweskim

Norweski gigant energetyczny otrzymał zgodę od Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ropy Naftowej (PSA) na wykonanie odwiertów poszukiwawczych przy użyciu jednej z platform wiertniczych firmy Odfjell Drilling.
19.01.2023

Shell wynajmuje Stena Drilling do odwiertów na Morzu Śródziemnym

Wykonawca odwiertów Stena Drilling wykona prace dla Shell. To efekt nowego kontraktu ze spółkami BG Delta Limited i BG International Limited, należącymi do Shell. Odwierty odbędą się przy linii brzegowej Egiptu.
17.01.2023

Ultranowoczesne wiertła pracują na nowym polu na Szelfie Norweskim

Norweski koncern naftowo-gazowy Aker BP rozpoczął odwiert poszukiwawczy na Morzu Północnym u wybrzeży Norwegii. W pracach używa jednej z półzanurzalnych platform wiertniczych Saipem.
13.01.2023

Fugro i Enviros opracowują mapy obszarów pod offshore u wybrzeży Norwegii

Norweski Urząd ds. Ropy Naftowej (Oljedirektoratet) przyznał firmom Fugro i Enviros kontrakty na wykonanie map najpłytszych warstw pod dnem morskim w celu zlokalizowania miejsc najlepiej nadających się do umieszczenia turbin wiatrowych.
10.01.2023

Elektryfikacja Njord i nowe pozwolenie na wydobywanie ropy. Co nowego w Equinorze?

Equinor utnie emisje gazów cieplarnianych na jednej ze swoich platform wiertniczych na Morzu Północnym. Jednocześnie norweska spółka otrzymała pozwolenie na odwierty w kolejnej lokalizacji.
16.12.2022

Koszty likwidacji instalacji naftowych i gazowych na Morzu Północnym sięgną 20 mld funtów

Według prognoz organizacji branżowej Offshore Energies UK, w ciągu najbliższej dekady na likwidację instalacji naftowych i gazowych na Morzu Północnym wydane zostanie 20 mld funtów. Branża podkreśla, że przez ostatnie lata odwierty te odegrały kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii. Na podobne usługi będzie rosło zapotrzebowanie w sektorze offshore wind. To może spowodować wyzwania.
07.12.2022

PGNiG Upstream Norway z partnerami przygotowują eksploatację złoża Verdande

Norweska spółka zależna PKN Orlen - PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi złożyła wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania i eksploatacji złoża Verdande na Morzu Norweskim. Wydobycie ma ruszyć w pod koniec 2025 r. - poinformowało we wtorek PGNIG.
06.12.2022

Po zakończeniu pracy dla Equinor, platforma firmy Valaris idzie na okresowy przegląd

Wykonawca wierceń offshore z siedzibą w USA ujawnił, że jedna z jego platform wiertniczych, która niedawno zakończyła trzyletnie zlecenie dla Equinor, przejdzie dziesięcioletni, specjalny przegląd okresowy, aby zapewnić, że jest gotowa do nowych zadań w przyszłości.
01.12.2022

Blisko 20 miliardów funtów ma kosztować rozbiórka brytyjskich szybów naftowych i gazowych w ciągu następnej dekady

Reprezentujący państwowy przemysł energetyczny na morzu organ Offshore Energies UK (OEUK), przedstawiła raport, w którym wyliczyła koszt likwidacji instalacji morskich związanych z wydobyciem surowców energetycznych na Morzu Północnym.
30.11.2022

Włoski koncern wiertniczy Saipem zdobywa offshorowe kontrakty o wartości 800 mln dolarów

Włoski gigant usług naftowych otrzymał 5 kontraktów na odwierty morskie, trzy na Bliskim Wschodzie i dwa w Afryce Zachodniej, o łącznej wartości ok. 800 mln USD.
16.11.2022

Conrad Asia Energy zwycięskim oferentem w kwestii wydobycia indonezyjskiego gazu

Singapurska firma koncentrująca się na gazie ziemnym przedstawiła zwycięską ofertę wydobycia surowca w blokach PSC Offshore North West Aceh (ONWA) i Offshore South West Aceh (OSWA), zlokalizowanych na morzu w pobliżu Indonezji. Conrad będzie będzie miał 100% udziałów w nich obu.
09.11.2022

Equinor z pozwoleniem na odwierty na Morzu Północnym

Norweski koncern energetyczny Equinor otrzymał kolejne pozwolenie na wykonanie odwiertu na Morzu Północnym. Informację przekazała dziś Norweska Dyrekcja Ropy Naftowej (NPD).
03.10.2022

Nowy kontrakt na statek wiertniczy Stena w Arfyce

Wykonawca odwiertów morskich Stena Drilling pozyskał nowy kontrakt wiertniczy od CNOOC na operacje offshore w Gabonie.
16.09.2022

Turcja wysłała na Morze Śródziemne statek prowadzący odwierty ropy i gazu

Turcja wysłała we wtorek na Morze Śródziemne statek do prowadzenia odwiertów złóż ropy i gazu. Turecki prezydent Tayyip Recep Erdogan poinformował, że jednostka podejmie prace w odległości 55 km od tureckiego wybrzeża, poza obszarem, który Cypr uznaje za swoje wody terytorialne.
09.08.2022

Niemcy naruszają porozumienie klimatyczne poprzez eksploatację złóż u wybrzeży Senegalu?

Współpraca Niemiec z Senegalem w sprawie wydobycia i transportu gazu budzi niepokój aktywistów, którzy zwracają uwagę na łamanie przez nią ducha paryskiego porozumienia klimatycznego - podała we wtorek niemiecka stacja Deutsche Welle.
02.08.2022

Politico: Europa nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu konfliktu między Grecją i Turcją

Europa, która od wybuchu wojny na Ukrainie stara się uniezależnić od rosyjskich surowców, nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu zadawnionego konfliktu między Grecją, Turcją i Cyprem – pisze w piątek portal Politico.eu.
10.06.2022

Pod lodami Antarktydy kryje się gigantyczny system wodny

W osadach pod lodowcem Antarktydy naukowcy znaleźli potężny system cyrkulującej wody głęboki nawet na 2 km. Może mieć on znaczenie dla ruchu mas lodowych w stronę morza i uwalniania CO2, a przez to dla klimatu.
06.05.2022

Niemcy rozważają powrót do odwiertów ropy i gazu na Morzu Północnym

Z związku z rosyjską agresją na Ukrainie, Niemcy powinny ponownie przemyśleć swój zakaz prowadzenia nowych odwiertów ropy i gazu na Morzu Północnym - powiedział w niedzielę minister finansów Christian Lindner.
16.03.2022

Świnoujście. Po co mrożą grunt za tunelem?

Dwie z sześciu dróg ewakuacyjnych w podwodnym tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin będą w części przebiegały poza obudową samego tunelu. Wykonawca wykonał już odwierty technologiczne przez betonową obudowę tunelu i rozpoczyna mrożenie gruntu dla obydwu wyjść ewakuacyjnych.
02.03.2022

Namibia będzie wydobywać ropę

Po tym, jak poszukiwania prowadzone przez Shell u wybrzeży Namibii okazały się pomyślne, afrykański kraj postanowił nadać priorytet projektowi ustanowienia produkcji na polu naftowym do 2026 roku.
09.02.2022

Inwestycje PGNiG w Norwegii zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski

Kończy się kontrakt jamalski, na mocy którego do Polski płynie błękitne paliwo od rosyjskiego Gazpromu. Ale dzięki inwestycjom PGNiG w wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, Polska wreszcie uniezależni się od dostaw ze Wschodu.
02.12.2021

Chiny chciały wymusić przerwanie poszukiwań gazu i ropy na Morzu Południowochińskim

Dyplomaci ChRL zażądali w ostatnich miesiącach wstrzymania odwiertów poszukiwawczych na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Indonezji na Morzu Południowochińskim – oświadczył indonezyjski parlamentarzysta Muhammad Farhan.
02.12.2021

PGNiG wnioskuje o zatwierdzenie planu eksploatacji złoża Tommeliten Alpha

PGNiG Upstream Norway wspólnie z partnerami koncesyjnymi złożyło wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania złoża Tommeliten Alpha na Morzu Północnym - podało w poniedziałek PGNiG. Uruchomienie wydobycia zaplanowano na 2024 r.
08.11.2021

PGNiG Upstream Norway uruchomiło kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim

Kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim uruchomiło PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami - poinformowała w środę PGNiG. Dodano, że dzięki zakończeniu inwestycji, spółka będzie pozyskiwać z tego źródła ok. 0,57 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.
03.11.2021

Local content po norwesku. Equinor daje przykład na local content po polsku

Niedawno Equinor poinformował, że przyznał firmie COSL Offshore Management AS kontrakt na wykonanie czterech odwiertów na Statfjord Øst za pomocą platformy COSLPromoter od wiosny 2023 r. Ponadto platforma ma opcje późniejszego wykonania pięciu odwiertów dla partnerów Statfjord. Wszystkie zlecenia zostaną zrealizowane przez firmy norweskie. Czy na taką samą politykę Equinor można będzie liczyć przy budowie w Polsce morskich farm wiatrowych?
24.10.2021

TenneT poszukuje gwaranta jakości kabli dla połączenia morskiego BorWin5

TenneT, operator systemu przesyłowego w Holandii i w dużej części Niemiec, ogłosił przetarg na usługę monitorowania produkcji i zapewnienia jakości procesu produkcji kabli dla morskiego połączenia sieciowego BorWin5 w Niemczech. Połączenie jest kluczowe dla morskich farm wiatrowych w Niemczech.
10.09.2021

PGNiG: jesteśmy gotowi na koniec umowy z Gazpromem

PGNiG jest dobrze przygotowane na rok 2023, kiedy przestanie obowiązywać umowa z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu ziemnego. Dywersyfikacja źródeł dostaw, nowe odwierty na szelfie norweskim i flota czarterowanych gazowców zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne – mówił na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.
09.09.2021

Trwają targi Baltexpo 2021. MAG: "Porty serwisowe potrzebne na już" [RELACJA WIDEO - dzień II]

Pod znakiem morskiej energetyki wiatrowej upłynął drugi dzień targów morskich Baltexpo 2021. Prelegenci rozmawiali na temat roli farm w rozwoju polskiej gospodarki, statkach instalacyjnych - ich projektach i samej budowie. Nie zabrakło dyskusji na temat dekarbonizacji żeglugi, nowych technologii, a także przemian infrastrukturalnych obejmujących porty morskie i inwestycji z tym związanych. Paneliści debatowali również o finasowaniu i milionowych projektach. 21. targi Baltexpo potrwają do środy w Gdańsku.
07.09.2021

Grupa Orlen finalizuje badania geotechniczne dna Bałtyku

12 specjalistycznych jednostek rozpoczyna główny etap badań geotechnicznych dna Morza Bałtyckiego na obszarze planowanej farmy wiatrowej i trasie przyłącza. Zakończenie badań, planowane jeszcze w tym roku, pozwoli na opracowanie szczegółowego planu posadowienia fundamentów pod turbiny oraz morskie stacje elektroenergetyczne oraz ich połączenia z lądową infrastrukturą przesyłową.
05.07.2021

Putin, Bolsonaro, Salman nie podjeli nowych zobowiązań na rzecz klimatu

Stany Zjednoczone będą współpracować z Rosją nad sposobami walki z kryzysem klimatycznym, zapowiedział prezydent Joe Biden, mówiąc, że nie może się doczekać podjęcia wspólnych wysiłków i był „bardzo pokrzepiony” wezwaniem tego kraju do współpracy w zakresie nowych technologii.
28.04.2021

Filipiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim

Filipińska straż przybrzeżna prowadzi ćwiczenia na wodach Morza Południowochińskiego, do których prawa rości sobie rząd w Pekinie. Manewry rozpoczęto w czasie kolejnej eskalacji napięć w spornym regionie.
26.04.2021

PGNiG: ostatni krok do uruchomienia wydobycia z norweskiego złoża Duva

PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi rozpoczęło wiercenie otworów eksploatacyjnych na złożu Duva. Oddanie odwiertów do użytku przewidziano w III kwartale 2021 roku.
22.04.2021

Maersk Drilling podpisał kontrakt z Shell na kolejne głębokie odwierty

Maersk Drilling podpisał kontrakt z Shell na statek wiertniczy siódmej generacji Maersk Viking, na wykonanie czterech odwiertów w projekcie Gumusut-Kakap na morzu w Malezji.
08.04.2021

UK nowe licencje na wydobycie ropy i gazu z Morza Północnego

Brytyjski rząd przedstawił w środę porozumienie z zawarte branżą paliw kopalnych, którego celem jest odejście od wydobycia ropy i gazu z wód wokół Wielkiej Brytanii, ale wbrew nadziejom ekologów nie zabronił przyznawania nowych licencji na odwierty na Morzu Północnym.
24.03.2021

Lotos Petrobaltic – górnictwo morskie i żegluga offshore

Lotos Petrobaltic S.A. to firma z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, która została powołana do poszukiwania i eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego. Firma w związku z wykonywanymi odwiertami na morzu zajmuje się również tzw. żeglugą offshore. Dzięki temu zapewnia się do swoich wewnętrznych celów: usługi zarządzania posiadaną flotą jednostek pływających, kompleksową obsługę logistyki morskiej, a także badania dna morza.
21.03.2021

Equinor ogłosił odkrycie nowych złóż ropy na Morzu Barentsa

Norweska firma Equinor ogłosiła nowe odkrycie złóż ropy naftowej przy odwiercie w pobliżu pola Johan Castberg na Morzu Barentsa. Equinor wraz z partnerami Vår Energi i Petoro wykryli ropę w odwiercie poszukiwawczym 7220 / 7-4 o licencji poszukiwawczej 532.
12.03.2021

Technologia NASA pomaga ratować największego rekina na świecie

CNN w ramach inicjatywy Call to Earth tym razem podejmuje temat mórz i oceanów oraz żyjącego w nich rekina wielorybiego. Stacja opowiada o tym, jak tysiące ludzi na całym świecie, biorąc udział w obywatelskim projekcie naukowym Wildbook for Whale Sharks, przyczynia się do ocalenia największej ryby żyjącej na naszej planecie.
16.02.2021

Chimeryczna Fortuna. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 3-5/2021)

Na rynkach żeglugowych, pomimo dobrych warunków, panujących na początku stycznia doszło do przesilenia, szczególnie, jeśli chodzi o przewozy ładunków masowych. Nieco więcej optymizmu było ostatnio w branży wydobycia ropy naftowej, gdzie wzrastające ceny surowca zwiększały również poziom opłacalności produkcji. Czy te nieco lepsze wyniki przełożą się na polepszenie ciężkiej sytuacji na rynku zbiornikowców? Jakie są najnowsze trendy na rynkach związanych z transportem gazu naturalnego, czy też projektami morskich farm wiatrowych?
08.02.2021

ORLEN rozpoczyna samodzielne wydobycie gazu w Polsce

Na podkarpaciu Grupa ORLEN uruchomiła pierwszą w historii firmy własną kopalnię gazu ziemnego Bystrowice. Do systemu przesyłowego trafiło już ponad 2 mln m³ surowca, z nowego złoża. Jeszcze w tym roku, w ramach koncesji na Podkarpaciu, planowane są kolejne odwierty rozpoznawcze.
19.01.2021

Wkrótce aktualizacja strategii PGNiG

Aktualizacja strategii Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zostanie ogłoszona w I kwartale 2021 r. – powiedział PAP prezes PGNiG SA Paweł Majewski. Prace nad dokumentem są praktycznie na finiszu - zaznaczył.
31.12.2020

Norwegia nie naruszyła konstytucji w sprawie wydobycia ropy na Morzu Barentsa

Norweski Sąd Najwyższy uznał we wtorek, że państwo nie naruszyło artykułu 112 konstytucji, zezwalając w 2016 roku na wydobycie ropy naftowej na południowo-wschodnim Morzu Barentsa. Pozew złożyły organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace.
22.12.2020

Do 2038 r. Francja będzie mieć nowy atomowy lotniskowiec

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział wczoraj budowę nowego lotniskowca o napędzie jądrowym. Planowana jednostka ma być półtora razy dłuższa od pływającego już pod francuską banderą okrętu Charles de Gaulle. Lotniskowiec ma wejść do służby w 2038 r.
09.12.2020

Turcja wycofała swój statek badawczy ze spornych wód przed szczytem UE

Statek Oruc Reis, specjalizujący się w badaniach sejsmograficznych, został wycofany przez Turcję z wód będących przedmiotem sporu z Grecją i Cyprem przed szczytem UE ws. sankcji wobec Turcji, który odbędzie się za dwa tygodnie - podała agencja Reutera.
30.11.2020

Marzenia o polskiej ropie. 30 lat LOTOS Petrobalticu

Dzisiaj LOTOS Petrobaltic obchodzi jubileusz 30-lecia działalności przedsiębiorstwa.
26.11.2020

Wkrótce powstanie największy na Oceanie Atlantyckim rezerwat morski

Wokół należącego do Wielkiej Brytanii archipelagu Tristan da Cunha powstanie największy na Oceanie Atlantyckim i czwarty największy na świecie rezerwat morski - ogłosił w piątek brytyjski rząd.
14.11.2020

Kolejny etap przygotowań do budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Orlen rozpoczął lądowe badania geologiczne na trasie przyłącza morskiej farmy wiatrowej. Prowadzone prace pozwolą na wytyczenie podziemnej trasy kablowej wyprowadzającej moc z morza do stacji elektroenergetycznej, zlokalizowanej na lądzie. Pomiary zostaną wykonane w gminie Choczewo, na której terenie powstanie infrastruktura przesyłowa.
13.11.2020

Kolejny etap przygotowań do budowy morskiej farmy wiatrowej

Koncern rozpoczął lądowe badania geologiczne na trasie przyłącza morskiej farmy wiatrowej. Prowadzone prace pozwolą na wytyczenie podziemnej trasy kablowej wyprowadzającej moc z morza do stacji elektroenergetycznej, zlokalizowanej na lądzie. Pomiary zostaną wykonane w gminie Choczewo, na której terenie powstanie infrastruktura przesyłowa.
13.11.2020

Grupa PGNiG zwiększa wydobycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi uruchomiło kolejne trzy odwierty na złożu Ærfugl. Ich eksploatacja pozwoli spółce zwiększyć łączny wolumen produkcji gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym do niemal miliarda metrów sześciennych w 2021 roku.
13.11.2020

LOTOS dobrze przygotowany na trudne warunki rynkowe

W III kwartale 2020 r. gdański koncern optymalizował działalność – m.in. ograniczając produkcję paliwa lotniczego i zwiększając sprzedaż asfaltów. Udało się utrzymać wykorzystanie niemal pełnych mocy produkcyjnych rafinerii, podczas gdy wiele zakładów w Europie musiała ograniczać przerób. Kompleksowość i elastyczność rafinerii oraz silna pozycja gotówkowa oraz relatywnie niskie zadłużenie sprawiają, że Grupa LOTOS jest dobrze przygotowana na wymagające warunki makroekonomiczne.
30.10.2020

GK PGNiG i Aker BP z umową na zakup norweskiego gazu

PGNiG Supply & Trading i Aker BP podpisały kontrakt kupna-sprzedaży gazu pochodzącego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy paliwa gazowego rozpoczęły się w październiku 2020 roku.
16.10.2020

Nie ma jeszcze daty rozmów w sprawie napięć na Morzu Śródziemnym

Rzecznik greckiego rządu powiedział w czwartek, że nie ustalono jeszcze daty wstępnych rozmów z Turcją na temat spornych roszczeń obu krajów do wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. "Na ten moment nie mamy daty" - powiedział dziennikarzom Stelios Pecas.
24.09.2020

Premier Grecji zaniepokojony kolejnymi działaniami Turcji na Morzu Śródziemnym

Premier Grecji Kyriakos Micotakis powiedział wczoraj, że jest zaniepokojony decyzją Turcji o przedłużeniu prac statku wiertniczego Yavuz na spornych wodach Morza Śródziemnego w pobliżu greckich wysp.
17.09.2020

300 mln zł na odwierty geotermalne

300 mln zł czeka na gminy, które złożą wnioski o dofinansowanie projektów geotermalnych w ramach programu Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - poinformował dziś resort środowiska.
16.09.2020

Turecki statek Oruc Reis powrócił do południowego wybrzeża kraju

Turecki statek badawczy Oruc Reis powrócił dziś na wody w pobliżu położonej na południu kraju prowincji Antalya - wynika z danych firmy Refinitiv zajmującej się monitorowaniem ruchu statków. Grecja uznała to posunięcie za "pozytywny pierwszy krok" do złagodzenia napięć między krajami.
13.09.2020

Baltic Pipe kontra Nord Stream 2. Przepychanki w gazie

Prawie nie ma dnia aby w mediach polskich, europejskich ale też amerykańskich nie ukazywały się jakieś enuncjacje na temat potężnej inwestycji, jaką jest układanie gazociągu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku. Ogólnie rzecz biorąc ścierają się dwie frakcje: jedni są za drudzy przeciw.
11.09.2020

NCBR: Stawiamy na innowacje w gazownictwie

Jeszcze do 9 października br. można zgłaszać nowatorskie pomysły na rozwój polskiego sektora gazowego w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA
02.09.2020

Budowa nowej polskiej stacji antarktycznej opóźni się przez COVID-19

W związku z pandemią COVID-19, nowy gmach Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego nie zostanie oddany planowo do użytku w 2023, lecz w 2024 r. Spowodowane jest to m.in. przedłużającymi się procedurami wyłonienia wykonawcy na projekty budowlano-wykonawcze.
31.08.2020

Turcja odradza Francji eskalację napięć na Morzu Śródziemnym

Mevlut Cavusoglu, minister spraw zagranicznych Turcji doradził wczoraj Francji, by powstrzymała się od działań eskalujących napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego. Była to odpowiedź na wspólne ćwiczenia francuskiej marynarki wojennej z siłami greckimi w pobliżu Krety.
15.08.2020

Eskalacja sporu grecko-tureckiego we wschodniej części Morza Śródziemnego

10 sierpnia br. Turcja wysłała statek badawczy Oruç Reis na wody Morza Śródziemnego, które zdaniem Grecji leżą w obrębie jej szelfu kontynentalnego. Statek jest eskortowany przez okręty marynarki wojennej, wskutek czego grecka armia została postawiona w stan podwyższonej gotowości. Działania Turcji są odpowiedzią na porozumienie grecko-egipskie o delimitacji obszarów morskich, zawarte 6 sierpnia br. Skutkiem tej umowy było też załamanie prowadzonych pod patronatem Niemiec rozmów Grecji i Turcji, mających na celu deeskalację stosu
13.08.2020

Francja wzmocni siły marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że francuska marynarka wojenna wzmocni swoje siły na Morzu Śródziemnym oraz zaapelował do władz Turcji, by wstrzymano poszukiwania surowców we wschodniej części tego akwenu.
12.08.2020

Grecja wzywa do wycofania tureckiego statku badawczego ze swojego wybrzeża

Nikos Dendias, minister spraw zagranicznych Grecji, zaapelował dzisiaj do Turcji, by wycofała swój statek badawczy z greckiego wybrzeża. Wezwanie Grecji związane jest z konfliktem między państwami, spowodowanym tureckimi odwiertami we wschodniej części Morza Śródziemnego.
11.08.2020

Turcja wyda licencje na odwierty i prace badawcze na Morzu Śródziemnym

Pod koniec miesiąca Turcja planuje wydać licencje na odwierty złóż ropy i gazu oraz prace badawcze we wschodniej części Morza Śródziemnego - tak powiedział dziś szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Grecja domaga się w tej sprawie pilnego szczytu UE.
11.08.2020

Turcja wznowiła odwierty na wschodzie Morza Śródziemnego

Według mediów wśród tematów, które sekretarz stanu USA Mike Pompeo chce poruszyć w przyszłym tygodniu w Czechach, są m.in. kwestie zależności energetycznej od Rosji i współpraca w zakresie bezpieczeństwa. Problem dyslokacji wojsk USA z Niemiec nie ma być poruszany.
08.08.2020

Turcja wycofuje swoje okręty ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego

Turcja zmniejszyła liczbę swoich okrętów wojennych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, gdzie Ankara kwestionuje grecką jurysdykcję w zakresie praw do odwiertów gazowych - poinformowały w poniedziałek greckie władze.
27.07.2020

Turcja rozpoczyna odwierty na Morzu Czarnym

Pierwszy turecki statek wiertniczy Fatih, obsługiwany przez państwową firmę naftową Turkiye Petrolleri Anonim Ortakligi, rozpoczął wiercenia na Morzu Czarnym - podały lokalne media, cytując ministra energii i zasobów naturalnych Fatiha Donmeza.
21.07.2020

Greenpeace ukarany grzywną 100 000 $ za protesty na platformie wiertniczej BP

Sąd w Szkocji obciążył Greenpeace grzywną w wysokości 80 000 GBP (100 000 USD) za próbę powstrzymania głównego brytyjskiego koncernu naftowego przed wydobyciem ropy na morskim polu naftowym Vorlich.
08.07.2020

Przez suszę coraz mniej wody w rzekach; problemy może mieć także przemysł

W wielu miejscach Polski zaczyna brakować wody w studniach, a prognozy wskazują, że może być jeszcze gorzej - przekazał PAP rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Jeżeli będzie coraz mniej wody w rzekach, problemy mogą mieć elektrownie i przemysł.
01.05.2020

Przez suszę mogą mieć problemy elektrownie i przemysł

W wielu miejscach Polski zaczyna brakować wody w studniach, a prognozy wskazują, że może być jeszcze gorzej - przekazał PAP rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Jeżeli będzie coraz mniej wody w rzekach, problemy mogą mieć elektrownie i przemysł.
29.04.2020

Australijska fregata dołączyła do okrętów USA na Morzu Południowochińskim

Australijska fregata HMAS Parramatta dołączyła w środę do dwóch amerykańskich okrętów na Morzu Południowochińskim w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych w pobliżu wód, o które toczy się spór m.in. między Malezją i Chinami - poinformował australijski resort obrony.
22.04.2020

Cypr: Pandemia koronawirusa i sytuacja na rynku paliwowym uderzają w eksplorację złóż gazu

Pandemia koronawirusa oraz sytuacja na rynku paliwowym spowoduje opóźnienie zaplanowanych na najbliższe dwa lata odwiertów gazowych w wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) Cypru - oznajmił cypryjski minister ds. energii Yiorgos Lakkotrypis.
15.04.2020

Odkrycie wielkiego złóża ropy naftowej na dnie Morza Kaspijskiego

Azerski potentat naftowy SOCAR wraz z norweskim Equinorem potwierdziły odkrycie złoża Karabagh położonego 120 kilometrów od brzegu na wschód od Baku, w azerskim sektorze Morza Kaspijskiego.
23.03.2020

UE przyjęła pierwsze sankcje za tureckie wiercenia wokół Cypru

Unia Europejska w czwartek objęła dwie osoby sankcjami w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru - poinformowała Rada UE. Restrykcje to zakaz podróżowania do UE i zamrożenie aktywów, a także odcięcie od finansowania od podmiotów z "27".
27.02.2020

Norwegia wprowadzi limit na odwierty w Arktyce

Norwegia może ograniczyć dostęp firm naftowych do zasobów morskich w Arktyce, przesuwając tzw. krawędź lodową - linię, która określa prawne ograniczenie zakresu, w jakim firmy mogą udać się na północ w poszukiwaniu ropy.
05.02.2020

PGNiG sfinalizował zakup dodatkowych udziałów w złożu Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway uzyskało ostateczną zgodę administracyjną na zakup dodatkowych 10 proc. udziałów w koncesjach PL636 i PL636B na Morzu Północnym.
31.01.2020

UE przygotuje sankcje za tureckie wiercenia wokół Cypru

Unijni ministrowie spraw zagranicznych dali w poniedziałek zielone światło na przygotowanie sankcji w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru - poinformował wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych Josep Borrell.
20.01.2020

PGNiG ma zgodę na zakup dodatkowych 10 proc. udziałów w norweskim złożu Duva

PGNiG poinformowało, że otrzymało zgodę administracyjną dla PGNiG Upstream Norway ws. zakupu od Pandion Energy dodatkowych 10 proc. udziałów w licencjach obejmujących norweskie złoże Duva na Morzu Północnym
09.01.2020

Grecja proponuje rozwiązanie kwestii granicy morskiej z Turcją w MTS

Premier Grecji Kyriakos Micotakis zapowiedział w niedzielę w tygodniku "To Vima", że jeśli Ateny i Ankara nie będą w stanie rozwiązać kwestii umowy o granicy na Morzu Śródziemnym, powinny zwrócić się do ONZ-owskiego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w Hadze.
29.12.2019

Petro Giant dotarł na B3 (foto, wideo)

Platforma Petro Giant należąca do LOTOS Petrobaltic dotarła dziś na złoże B3. Cała operacja rozpoczęła się wczoraj (22 grudnia) o godzinie 13.00, kiedy to jednostka opuściła basen Portu Północnego. Teraz czeka ją pozycjonowanie i preloady – czyli dociążanie i stabilizacja platformy w miejscu postoju. Na początku roku rozpocznie ona prace rekonstrukcyjne 7 odwiertów (B3-5, B3-6, B3-8, B3-9, B3-13, B3-14, B3-15).
23.12.2019

Turcja i Libia mogą eksplorować złoża Morza Śródziemnego i Czarnego

Po kontrowersyjnej decyzji Turcji i Libii o wyznaczeniu granicy, oznaczającej faktycznie zawłaszczenie część Morza Śródziemnego, turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że oba kraje mogą eksplorować złoża Morza Śródziemnego i Czarnego, a Grecja zapłaci cenę za sprzeciw.
10.12.2019

PGNiG wspólnie z ERU rozpoczyna działalność poszukiwawczo-wydobywczą na Ukrainie

PGNiG SA podpisało z ERU Management Services umowę o współpracy w zakresie działalności poszukiwawczo-wydobywczej w zachodniej części Ukrainy, przy granicy z Polską.
09.12.2019

PGNiG przyspiesza prace na złożu Ærfugl

Zagospodarowanie złoża na Morzu Norweskim wchodzi w drugą fazę. Dodatkowe trzy odwierty produkcyjne zostaną wykonane w przyszłym roku. Oznacza to, że już od 2020 roku wydobycie gazu ziemnego ze złoża Ærfugl będzie większe.
20.11.2019

Turecki statek rozpoczął wiercenia u wybrzeży Cypru

Turecki statek wiertniczy Fatih rozpoczął pracę u północno-wschodnich wybrzeży Cypru - poinformował w piątek wiceprezydent Turcji Fuat Oktay. Poszukiwania gazu ziemnego i ropy naftowej są prowadzone, mimo groźby kar ze strony Unii Europejskiej.
15.11.2019

UE gotowa do sankcji za tureckie wiercenia wokół Cypru

Unijni ministrowie spraw zagranicznych przyjęli w poniedziałek ramy prawne umożliwiające wprowadzenie sankcji w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru.
11.11.2019

PGNiG zwiększa udziały w norweskim złożu Duva

Spółka PGNiG Upstream Norway dokupiła 10 proc. udziałów w koncesjach PL636 i PL636B na Morzu Północnym. Tym samym zwiększyła swój stan posiadania w złożu Duva do 30 proc.
07.11.2019

Świetne wyniki Lotosu - nominalne zdolności przerobowe rafinerii na poziomie 103 proc.

Zysk operacyjny EBITDA po trzech kwartałach 2019 roku wyniósł 2,3 mld zł. Spółka podaje, iż w trzecim kwartale EBITDA wyniosła 856 mln zł - zanotowa wzrost o 9 proc. w ujeciu kwartalnym. Przychody ze sprzedaży wyniosły 7,88 mld złotych. To wzrost o blisko 3%.
30.10.2019

Obajtek: PKN Orlen jest w bardzo dobrej kondycji finansowej

PKN Orlen jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, ma solidną bazę do dalszego rozwoju i realizacji strategicznych projektów - mówi cytowany w czwartkowym komunikacie prasowym spółki prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
24.10.2019

Turcja: MSZ odrzuca apele UE w sprawie operacji w Syrii i wierceń w pobliżu Cypru

Tureckie MSZ odrzuciło i potępiło w poniedziałek stanowisko UE w sprawie zawieszenia eksportu broni do Turcji w efekcie jej działań wojennych w północno-wschodniej Syrii, a także wierceń prowadzonych wokół Cypru we wschodniej części Morza Śródziemnego.
14.10.2019

UE ma przygotować sankcje za tureckie wiercenia wokół Cypru

Unijni ministrowie spraw zagranicznych zdecydowali w poniedziałek, że "28" przygotuje sankcje w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru. Szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini zapowiedziała szybkie przedstawienie propozycji prawnej w tej sprawie.
14.10.2019

UE znów zajmie się tureckimi wierceniami wokół Cypru

Unijni ministrowie spraw zagranicznych zajmą się na poniedziałkowym spotkaniu w Luksemburgu problemem nielegalnych wierceń Turcji na wodach wokół Cypru. Sprawa ma trafić też na szczyt UE w przyszłym tygodniu.
12.10.2019

Pompeo: nielegalne wiercenia Turcji na Morzu Śródziemnym nie do przyjęcia

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył w sobotę w Atenach, że jego kraj chce dopilnować, aby poszukiwanie źródeł energii na Morzu Śródziemnym regulowały przepisy. Zaznaczył, że nielegalne wiercenia Turcji w tym regionie są niedopuszczalne.
05.10.2019

Turecki statek wiertniczy w pobliżu Cypru, Nikozja mówi o poważnej eskalacji

Władze Cypru oświadczyły w piątek, że wysłanie przez Turcję statku wiertniczego na obszar, gdzie Nikozja wydała pozwolenia na odwierty w celu poszukiwania węglowodorów firmom włoskim i francuskim, to "poważna eskalacja" i naruszenie przez Ankarę suwerenności wyspy.
04.10.2019

LOTOS rozpoczął wydobycie ze złoża Utgard (wideo)

Eksploatację złoża Utgard w Norwegii rozpoczęto 16 września 2019 roku. Projekt zakończono ok. 3 miesiące szybciej niż zakładał harmonogram uzyskując 25% oszczędności w stosunku do zakładanego budżetu. Udziałowcem koncesji jest LOTOS Exploration & Production Norge (LOTOS Norge) a operatorem Equinor. Złoże stanowi istotny element realizacji strategii LOTOSU w segmencie poszukiwawczo-wydobywczym.
17.09.2019

Wietnam i Australia zaniepokojone działaniami Chin na spornym morzu

Premierzy Wietnamu i Australii - krajów, które od niedawna są „strategicznymi partnerami” - wyrazili w piątek zaniepokojenie działaniami Chin na spornych wodach Morza Południowochińskiego, gdzie utrzymują się napięcia między wietnamskimi a chińskimi jednostkami.
23.08.2019

Wietnam: MSZ potwierdza, że chiński statek opuścił wietnamską strefę ekonomiczną

Chiński statek geologiczny, który badał złoża ropy w wyłącznej strefie ekonomicznej Wietnamu, wywołując napięcia pomiędzy jednostkami z obu krajów, opuścił w środę strefę wietnamską – powiedziała w czwartek rzeczniczka MSZ w Hanoi Le Thi Thu Hang.
08.08.2019

Spełniono jeden z warunków umowy zakupu przez PGNiG udziałów w złożu na Morzu Północnym

Spełniony został jeden z warunków zawieszających umowy zakupu przez PGNiG Upstream Norway od Wellesley Petroleum udziałów w złożu Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - poinformowało w poniedziałek PGNiG.
23.07.2019

Szef MSZ Turcji: na razie nie wyślemy kolejnych statków na wschodnie M. Śródziemne

Na razie nie jest konieczne wysłanie na wschodnią część Morza Śródziemnego kolejnych statków badawczych ani wiertniczych - ogłosił w poniedziałek szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu.
22.07.2019

Zysk netto Grupy Orlen w II kwartale br. wyniósł 1,6 mld zł

Zysk netto Grupy Orlen w II kwartale 2019 r. wyniósł 1,6 mld zł przy wyniku ponad 1,7 mld zł w tym samym okresie 2018 r. Przychody Grupy Orlen w II kwartale 2019 r. osiągnęły 29,2 mld zł, a w analogicznym okresie 2018 r. było to 26,7 mld zł – wynika z danych koncernu.
19.07.2019

Napięta sytuacja pomiędzy ChRL a Wietnamem na Morzu Południowochińskim

Od dwóch tygodni trwa napięta sytuacja między wietnamskimi a chińskimi statkami w pobliżu złóż ropy na spornym obszarze Morza Południowochińskiego, w wyłącznej strefie ekonomicznej Wietnamu – poinformowały w środę dwa amerykańskie think tanki.
17.07.2019

Turcja wyśle czwarty statek w pobliże Cypru mimo groźby kar UE

Turcja planuje wysłać czwarty statek na wody u wybrzeży Cypru w celu poszukiwania gazu ziemnego i ropy naftowej - poinformowała we wtorek Ankara. Tureckie MSZ oświadczyło, że prace eksploracyjne nie zostaną wstrzymane mimo groźby kar ze strony Unii Europejskiej.
16.07.2019

Turcja: decyzje UE nie wpłyną na nasze działania u wybrzeży Cypru

Decyzje UE w sprawie ograniczenia kontaktów i finansowej pomocy dla Turcji w związku z odwiertami gazu i ropy naftowej u wybrzeży Cypru nie wpłyną na jej determinację do kontynuowania działań w tym regionie - oświadczyło we wtorek tureckie MSZ.
16.07.2019

PGNiG kupiło kolejne udziały w złożu na Morzu Północnym

PGNiG Upstream Norway nabyło 20 proc. udziałów w złożu Duva na koncesjach PL636 i PL636B od firmy Wellesley Petroleum. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na przełomie 2020 i 2021 roku.
12.07.2019

Turcja/ MSZ: nie zgadzamy się, że odwierty w pobliżu Cypru są nielegalne

MSZ Turcji odrzuciło w środę wysuwane przez Grecję i inne państwa UE twierdzenie, że tureckie odwierty na akwenach w rejonie Cypru są nielegalne. Dodano, że wskazuje to, iż UE nie może być bezstronnym pośrednikiem w kwestii cypryjskiej.
10.07.2019

PGNiG bliżej rozpoczęcia produkcji gazu z norweskiego złoża Ærfugl

Wydobycie z pierwszego odwiertu na złożu Ærfugl zostanie uruchomione w połowie 2020 roku. Do końca przyszłego roku do produkcji zostaną włączone jeszcze trzy kolejne otwory. Przy zagospodarowaniu złoża PGNiG Upstream Norway wykorzysta innowacyjne rozwiązania techniczne.
04.06.2019

Wody Polskie: W weekend możliwa kontrola bezpieczeństwa tamy w Wilkowicach

Kontrola bezpiecznego użytkowania zbiornika w Wilkowicach może nastąpić już w ten weekend – poinformował w piątek Łukasz Lange, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie RZGW w Gliwicach. Jak dodał, groźba pęknięcia tamy maleje.
24.05.2019

Shell rozpoczyna produkcję w Appomattox w Zatoce Meksykańskiej (wideo)

Spółka Royal Dutch Shell plc, poprzez spółkę zależną Shell Offshore Inc (Shell) ogłosiła dziś, że doszło do rozpoczęcia produkcji w zarządzanej przez Shell platformie pływającej Appomattox miesiąc przed terminem.
23.05.2019

PGNiG rozwija działalność eksploatacyjną w Pakistanie

Oddział Operatorski Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Pakistanie rozpoczął wiercenie odwiertu eksploatacyjnego Rehman-6 na złożu Rehman.
20.05.2019

Liderzy UE wyrazili solidarność z Cyprem ws. tureckich wierceń

Przywódcy UE wyrazili w czwartek na szczycie w Sybinie solidarność z Cyprem, na którego wodach, w wyłącznej strefy ekonomicznej, Turcja rozpoczęła wiercenia dna morskiego w poszukiwaniu węglowodorów.
10.05.2019

Wielka Brytania zaniepokojona planami Turcji ws. odwiertów u wybrzeży Cypru

Wielka Brytania jest zaniepokojona tym, że Turcja rozpoczyna odwierty w poszukiwaniu złóż surowców u wybrzeży Cypru, w wyłącznej strefie ekonomicznej wyspy - powiedział w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt i wezwał do "deeskalacji napięć".
09.05.2019

Prezydent Turcji zapewnia o lojalności wobec NATO i szuka wsparcia Sojuszu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że decyzja tureckiego rządu o zakupie rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400 nie oznacza, że Ankara poszukuje "alternatyw" w stosunkach międzynarodowych.
07.05.2019

Szef PE przeciw tureckim planom odwiertów na wodach niedaleko Cypru

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zaapelował w poniedziałek do Turcji o powstrzymanie się od planów przeprowadzenia odwiertów w poszukiwaniu węglowodorów na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru.
07.05.2019

USA i UE zaniepokojone tureckimi odwiertami na wodach wokół Cypru

Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły głębokie zaniepokojenie tureckimi planami odwiertów w dnie morskim na obszarach uważanych przez Cypr za wyłączną strefę ekonomiczną tego kraju. Według Waszyngtonu i Brukseli zwiększy to napięcia między Ankarą a sojusznikami.
06.05.2019

PGNiG wierci kolejne otwory eksploatacyjne na Podkarpaciu

Trwają prace na największym złożu gazu ziemnego w Polsce. Nowe odwierty zlokalizowane są w miejscowościach Pikulice i Łuczyce – na południowych obrzeżach miasta Przemyśl, od którego swoją nazwę wzięło złoże.
07.02.2019

Rekordowy wynik segmentu detalicznego PKN Orlen

PKN Orlen zakończył trzeci kwartał tego roku wynikiem EBITDA LIFO na poziomie 2,4 mld zł. Rekordowy wynik EBITDA LIFO wynoszący 723 mln zł wypracował segment detaliczny, odnotowując wzrost wolumenów sprzedaży o 7 proc. rok do roku i wzrost udziałów na wszystkich rynkach.
25.10.2018

Shell rozpoczyna prace na Morzu Północnym

Royal Dutch Shell wystartował ze swoim drugim w ciągu pół roku projektem offshore na Morzu Północnym. Chodzi o złoże gazu ziemnego, z którego nie opłacało się wydobywać surowca jeszcze 6 lat temu.
08.10.2018

Ropa Brent zaliczyła 5. kwartał ze zwyżką notowań, a w USA spada produkcja

Cena ropy Brent rośnie w poniedziałek o ponad pół procent. Surowiec zakończył właśnie 5. z kolei kwartał ze zwyżką cen - takiego nieprzerwanego pasma wzrostów notowań Brent nie było od dekady. W USA ubywa tymczasem od dwóch tygodni czynnych wiertni ropy z łupków, a to oznacza, że produkcja surowca jest coraz niższa - podają maklerzy.
01.10.2018

Prezes PGNiG: jesienią inauguracja nowej wiertnicy za ok. 80 mln USD

W październiku br. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zacznie wykorzystywać nową, kupioną za ok. 80 mln zł wiertnicę do wierceń głębokich, która w pierwszej kolejności będzie użyta do odwiertów w rejonie Kramarzówka na Podkarpaciu, gdzie znajdują się złoża gazu.
05.09.2018

Gaz-System: decyzja ws. magazynu gazu Damasławek pod koniec 2019 r.

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System spodziewa się, że decyzja o ewentualnej budowie magazynu gazu Damasławek zapadnie pod koniec 2019 r. - powiedział PAP prezes spółki Tomasz Stępień. Damasławek byłby pierwszym magazynem Gaz-Systemu.
01.08.2018

Shell rozpoczyna prace nad drugim projektem offshore na Morzu Północnym

Royal Dutch Shell wystartował ze swoim drugim w ciągu pół roku projektem offshore na Morzu Północnym. Chodzi o złoże gazu ziemnego, z którego nie opłacało się wydobywać surowca jeszcze 6 lat temu.
26.06.2018

Ropa zyskuje: w relacjach handlowych USA-Chiny rozejm, Rosja czeka na Saudyjczyków

Notowania ropy naftowej w USA rosną w reakcji na osłabienie obaw o wojnę handlową pomiędzy największymi gospodarkami na świecie - USA i Chinami - pomiędzy którymi panuje przynajmniej na razie rozejm. Do ważnego spotkania w tym tygodniu przygotowuje się Arabia Saudyjska i Rosja - w sprawie cen ropy na rynkach paliw - podają maklerzy.
21.05.2018

Chiny/MSZ: Bez zgody Pekinu nikt nie ma prawa działać na naszych wodach

Żadne państwo, organizacja, firma czy osoba nie może poszukiwać czy wydobywać ropy i gazu na chińskich wodach bez zgody Pekinu - podało w czwartek w oświadczeniu MSZ Chin. We wtorek Rosnieft rozpoczął odwierty w spornym akwenie na Morzu Południowochińskim.
17.05.2018

PGNiG przeznaczy ok. 1,5 mld zł na poszukiwanie i wydobycie krajowe w 2018 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje przeznaczyć w tym roku ok. 1,5 mld zł na poszukiwanie i wydobycie krajowe – dwukrotnie więcej niż w 2017 roku – podał prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas 12. Polskiego Kongresu Naftowców i Gazowników w Krakowie.
17.05.2018

Rosja: Ostrożne komentarze biznesu objętego sankcjami USA

Przedstawiciele wielkich rosyjskich firm, których dotyczą nowe, ogłoszone w piątek sankcje USA, w pierwszych reakcjach wypowiadają się ostrożnie lub powstrzymują od komentarzy, zapowiadają także konsultacje z prawnikami.
06.04.2018

Norwegia: Ekolodzy z Greenpeace wdarli się na platformę wiertniczą w Norwegii

Aktywiści z organizacji ekologicznej Greenpeace wdarli się w czwartek na pokład platformy wiertniczej należącej do koncernu Statoil, aby uniemożliwić jej wypłynięcie z norweskiego portu Skipavika - poinformowali działacze. Firma chce ją wykorzystać do odwiertów w Arktyce.
22.03.2018

PGNiG: pierwsze trzy odwierty w Przemyślu zakończone sukcesem

Szacunki spółki wskazują, że zasoby wydobywalne złoża „Przemyśl” – największego w Polsce – mogą być większe o 20 mld m3. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prowadzi odwierty, które mają to zweryfikować. Pierwsze trzy zakończyły się sukcesem.
15.02.2018

Kolejne odwierty na koncesjach PGNiG w Norwegii

Portal biznesalert.pl poinformował dziś, że norweska spółka Aker BP ASA otrzymała pozwolenie od Norweskiego Dyrektoriatu Ropy Naftowej na wykonanie prac wiertniczych na koncesji wydobywczej 212 leżącej na Morzu Norweskim. Jednym z udziałowców jest norweska spółka córka PGNiG, PGNiG Upstream International.
01.02.2018

Śmiertelny wypadek na platformie wiertniczej Maersk Interceptor

Śmiertelny wypadek na platformie wiertniczej Maersk Interceptor na polu Tambar na Morzu Północnym. W czwartek pracownik Maersk Drilling wpadł do morza podczas prac konserwacyjnych. Badane są przyczyny zdarzenia.
08.12.2017

Wydobycie z Morza Barentsa bez Polaków

Jedenaście firm jest zainteresowanych poszukiwaniem i eksploracją złóż położonych pod dnem Morza Barentsa – podał Norweski Dyrektoriat Naftowy. Na liście przedsiębiorstw, które złożyły odpowiednie wnioski nie ma polskich podmiotów.
06.12.2017

Zysk netto PGNiG w III kw. '17 roku wyniósł 367 mln zł, poniżej konsensusu

Zysk netto PGNiG w trzecim kwartale 2017 roku wyniósł 367 mln zł wobec 358 mln zł rok wcześniej i był niższy od konsensusu na poziomie 471,3 mln zł zysku.
13.11.2017

Statoil kontynuuje poszukiwanie ropy na Morzu Barentsa

Pomimo rozczarowujących wyników prac wiertniczych, Statoil kontynuuje poszukiwania ropy i gazu w Artktyce – poinformował Eldar Saetre, dyrektor Statoil. Jak powiedział, cytowany przez „Financial Times”, kontrolowana przez rząd spółka jest „bardzo cierpliwa” jeśli chodzi o odkrywanie nowych obszarów. W przyszłym roku Statoil ma powrócić do poszukiwań na należących do Norwegii obszarach Morza Barentsa.
31.10.2017

PKN Orlen: Zysk netto grupy po trzech kwartałach ponad 5,53 mld zł - rekordowe wyniki

Zysk netto grupy Orlen po trzech kwartałach tego roku, z uwzględnieniem obciążeń podatkowych, wyniósł 5 mld 539 mln zł i był wyższy o 1 mld 842 mln zł od uzyskanego po 9 miesiącach 2016 r. – poinformował PKN Orlen w opublikowanym w czwartek raporcie.
19.10.2017

Producenci ropy z łupków powstrzymali wzrosty cen surowca w USA

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku traci na wartości po 4 tygodniach zwyżek notowań. Amerykańscy producenci ropy z łupków uruchomili nowe odwierty - po raz pierwszy od 7 tygodni - podają maklerzy.
02.10.2017

Kolejne zezwolenia na odwierty od Norwegii. Skorzysta z nich Lotos

Norwegia nie przejmując się niskimi cenami ropy, dalej wydaje pozwolenia na prace wiertnicze na Morzu Północnym. Lotos jest jednym z beneficjentów tych pozwoleń, gdyż posiada udziały w złożach, w których powstaną kolejne odwierty.
23.08.2017

Norwegia: Zatrzymano statek organizacji Greenpeace z 35 aktywistami

Straż przybrzeżna Norwegii zatrzymała 35 aktywistów organizacji ekologicznej Greenpeace i członków załogi statku Arctic Sunrise. Jak poinformował w piątek Greenpeace działacze protestowali przeciw zwiększeniu strefy wydobycia ropy na Morzu Barentsa.
18.08.2017

Zysk netto PGNiG w II kw. 2017 r. wyniósł 499 mln zł; poniżej konsensusu

Zysk netto grupy PGNiG, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w II kw. 2017 r. 499 mln zł wobec 115 mln zł straty netto przed rokiem, był jednak niższy od średniej prognoz analityków na poziomie 634,8 mln zł.
18.08.2017

Chiny/MSZ: ASEAN nie może pozwolić na ingerencje ws. M. Południowochińskiego

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi podczas oficjalnej wizyty na Filipinach i rozmów ze swoim odpowiednikiem Alanem Peterem Cayetano podkreślił, iż Pekin sprzeciwia się ingerowaniu sił spoza regionu w sprawy na Morzu Południowochińskim.
26.07.2017

BBC: Wietnam wstrzymuje wiercenia gazu po groźbach Chin

Wietnam wstrzymał wiercenia gazu na Morzu Południowochińskim po groźbach ze strony Chin - poinformował w BBC Bill Hayton, specjalista ds. regionu Azji Południowo-Wschodniej.
25.07.2017

Wiceprezes PGNiG: w tej branży są możliwości żeby inwestować w najnowocześniejsze technologie

Tutaj naprawdę są możliwości, żeby inwestować w najnowocześniejsze technologie - powiedział PAP wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Łukasz Kroplewski. W latach 2017-2022 spółka zamierza zainwestować we współpracę ze start-upami aż 680 mln zł.
20.07.2017

Turcja zapowiada kroki ws. poszukiwania gazu przez Greków cypryjskich

Turcja podejmie kroki przeciwko poszukiwaniu przez Greków cypryjskich gazu i ropy wokół Cypru - powiedział w czwartek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. Szef tureckiej dyplomacji dodał, że prawa do tych złóż należą do Turków cypryjskich.
13.07.2017

Cypr: Poszukiwania gazu budzą sprzeciw Turcji

W piątek mają rozpocząć się poszukiwania gazu w "bloku 11" cypryjskiej wyłącznej strefy ekonomicznej (EEZ). Cypr ma nadzieję, że odwierty przyniosą pozytywne rezultaty; Turcja uważa, że z poszukiwaniem należy poczekać do rozwiązania problemu cypryjskiego.
13.07.2017

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.