• <
attis_konferecnja_2024

Niemcy rozważają powrót do odwiertów ropy i gazu na Morzu Północnym

16.03.2022 11:00
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Niemcy rozważają powrót do odwiertów ropy i gazu na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

Niemcy rozważają powrót do odwiertów ropy i gazu na Morzu Północnym - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Z związku z rosyjską agresją na Ukrainie, Niemcy powinny ponownie przemyśleć swój zakaz prowadzenia nowych odwiertów ropy i gazu na Morzu Północnym - powiedział w niedzielę minister finansów Christian Lindner.

Ponowne przeanalizowanie wydobycia ropy i gazu ma związek z planami zmniejszenia zależności naszych zachodnich sąsiadów od rosyjskich surowców. Warto podkreślić, że zgodnie z umową koalicyjną między socjaldemokratami kanclerza Olafa Scholza (SPD), Zielonymi i Wolnymi Demokratami (FDP) Lindnera, Niemcy nie będą wydawać żadnych nowych pozwoleń na odwierty ropy i gazu na Morzu Północnym poza istniejącymi ramami.

– Musimy zakwestionować decyzję zawartą w umowie koalicyjnej –  powiedział Lindner w komentarzu dla gazety Tagesspiegel. 

Podkreślił, że ze względu na ceny surowców na rynkach światowych, takie rozwiązanie wydaje się bardziej ekonomiczne.

Niemcy są uzależnione od Rosji w około 60 proc. od importu gazu ziemnego. Obecnie pilnie próbują pobudzić inwestycje w alternatywne źródła energii, w tym zbudować swój pierwszy terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG). Lindner powiedział jednak, że przynajmniej w okresie przejściowym największa gospodarka Europy nadal będzie potrzebowała ropy i gazu.

–  W zmienionym kontekście geopolitycznym uważam, że wskazane jest przeanalizowanie całej strategii energetycznej naszego kraju, bez żadnych ograniczeń w myśleniu – powiedział, cytowany przez agencję Reuters. 

Pomimo gwałtownego wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych, Lindner odrzucił proponowaną przez niektórych polityków tymczasową obniżkę podatku od sprzedaży z 19 proc. do 7 proc. na benzynę i olej napędowy. Linder jest również przeciwny wprowadzeniu ograniczenia prędkości na niemieckich autostradach.

Źródło: Reuters

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.