• <

Chiny/MSZ: Bez zgody Pekinu nikt nie ma prawa działać na naszych wodach

pc

17.05.2018 11:28 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Chiny/MSZ: Bez zgody Pekinu nikt nie ma prawa działać na naszych wodach

Partnerzy portalu

Chiny/MSZ: Bez zgody Pekinu nikt nie ma prawa działać na naszych wodach - GospodarkaMorska.pl

Żadne państwo, organizacja, firma czy osoba nie może poszukiwać czy wydobywać ropy i gazu na chińskich wodach bez zgody Pekinu - podało w czwartek w oświadczeniu MSZ Chin. We wtorek Rosnieft rozpoczął odwierty w spornym akwenie na Morzu Południowochińskim.

Do miejsca odwiertów spółki Rosnieft Vietnam BV roszczą sobie prawa Wietnam i Chiny.

"Nalegamy na odpowiednie strony, by rzetelnie szanowały chińską suwerenność oraz prawa do jurysdykcji i nie robiły niczego, co może podważyć dwustronne relacje lub pokój i bezpieczeństwo w regionie" - przekazał rzecznik resortu dyplomacji Chin Lu Kang.Rosnieft utrzymuje, że spółka prowadzi odwierty na wodach terytorialnych Wietnamu. "Firma prowadzi swoje operacje na wietnamskim szelfie w ścisłej zgodzie z zobowiązaniami wynikającymi z licencji oraz wietnamskiego prawa" - podała w czwartkowym oświadczeniu rosyjska firma.

Jednak jak przekazały Reuterowi zaznajomione ze sprawą źródła, Rosnieft jest zaniepokojony, że prowadzone wewnątrz chińskiej +linii dziewięciu kresek+ odwierty mogą zdenerwować Pekin. Według nich rosyjski państwowy koncern obawiał się chińskiej reakcji i zależało mu, by rozpoczęcie jego działalności przy wietnamskim wybrzeżu spotkało się z "jak najmniejszą uwagą".

"Linia dziewięciu kresek" wyznacza zakres chińskich roszczeń na Morzu Południowochińskim. Akwen przez nie wytyczony pokrywa się częściowo z wietnamską wyłączną strefą ekonomiczną. Według map miejsce odwiertów Rosnieftu znajduje się 85 km w głąb obszaru, do którego prawa roszczą sobie Chiny.

"To byłoby poważnym ciosem dla kiełkującego chińsko-rosyjskiego sojuszu, jeśli Pekin poprosiłby Moskwę o zakończenie swoich projektów energetycznych w Wietnamie" - ocenił w wypowiedzi dla Reutera Ian Storey z singapurskiego ISEAS-Yusof Ishak Institute. Jak przypomina brytyjska agencja, Chiny są największym odbiorcą rosyjskiego eksportu (głównie ropy i gazu).

Przez Morze Południowochińskie prowadzą ważne szlaki żeglugowe; ocenia się, że wartość transportowanych nimi towarów sięga 5 bln dolarów rocznie. W ostatnich latach Chiny rozpoczęły intensywne prace przy sztucznym powiększaniu wysp wchodzących w skład archipelagu Spratly. USA kwestionują roszczenia Chin do tego akwenu; polityka Pekinu doprowadziła też do sporu terytorialnego z innymi krajami regionu roszczącymi sobie prawa do akwenu: Filipinami, Wietnamem, Malezją, Tajwanem i Brunei.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.