• <
siemens_gamesa_2022

PGNiG Upstream Norway uruchomiło kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim

AK

03.11.2021 10:12
Strona główna Energetyka Morska, Offshore PGNiG Upstream Norway uruchomiło kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim

Partnerzy portalu

PGNiG Upstream Norway uruchomiło kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim - GospodarkaMorska.pl
Fot. PGNiG

Kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim uruchomiło PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami - poinformowała w środę PGNiG. Dodano, że dzięki zakończeniu inwestycji, spółka będzie pozyskiwać z tego źródła ok. 0,57 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Jak wskazano w komunikacie, oddanie do użytku dwóch otworów na złożu Arfugl to ostatni etap realizacji planu zagospodarowania tego złoża. "Nowe odwierty pozwolą partnerom koncesyjnym na wydobycie ok. 1,6 mld dodatkowych metrów sześc. gazu ziemnego w ciągu roku. Tym samym całkowita produkcja ze złoża sięgnie ok. 4,8 mld m sześc. gazu rocznie" - podano.

Paweł Majewski, prezes PGNiG SA - spółki, która jest wyłącznym właścicielem PGNiG Upstream Norway - wskazał, że złoże Arfugl, wraz z pozostałymi złożami na obszarze produkcyjnym Skarv, to jedno z najcenniejszych aktywów GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

"Dzięki uruchomieniu wszystkich odwiertów produkcja ze złoża przypadająca na norweską spółkę PGNiG wzrośnie o 0,22 mld m sześc., do ok. 0,57 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie" - poinformował, cytowany w komunikacie, prezes Majewski. Podkreślił, że własne zasoby gazu są najpewniejszą gwarancją dostępu do tego surowca.

Spółka podała, że odwierty na złożu Arfugl są podłączone do pływającej jednostki produkcyjno-magazynującej FPSO "Skarv", która obsługuje też inne złoża na obszarze wydobywczym Skarv.

PGNiG Upstream Norway ma 11,9 proc. udziałów w koncesji obejmującej złoże Arfugl oraz 15 proc. w koncesji. Operatorem jest Aker BP (23,8 proc. udziałów) a pozostałymi partnerami Equinor Energy (36,2 proc.) i Wintershall DEA (28,1 proc.). PGNiG Upstream Norway ma też 15 proc. w złożu Arfugl Nord, z którego wydobycie jest wliczane do produkcji Arfugl - podano.

Przypomniano, że Arfugl to złoże gazowo-kondensatowe, którego pierwotne zasoby wydobywalne oszacowano na ok. 274,7 mln baryłek ekwiwalentu ropy (boe). Dodano, że do wydobycia pozostało ok. 210 mln boe.

Jak poinformowano, złoże Arfugl jest jednym z 14 produkujących złóż, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway. Spółka jest udziałowcem w 58 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Szacuje, że w przyszłym roku wolumen jej produkcji może wzrosnąć do ponad 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego wobec nieco ponad 0,9 mld m sześc. prognozowanych na ten rok. Oprócz akwizycji będzie to efektem uruchomienia eksploatacji z nowych złóż oraz dodatkowych odwiertów.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.