• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Turcja/ MSZ: nie zgadzamy się, że odwierty w pobliżu Cypru są nielegalne

ew

10.07.2019 10:03 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Turcja/ MSZ: nie zgadzamy się, że odwierty w pobliżu Cypru są nielegalne
Turcja/ MSZ: nie zgadzamy się, że odwierty w pobliżu Cypru są nielegalne - GospodarkaMorska.pl

MSZ Turcji odrzuciło w środę wysuwane przez Grecję i inne państwa UE twierdzenie, że tureckie odwierty na akwenach w rejonie Cypru są nielegalne. Dodano, że wskazuje to, iż UE nie może być bezstronnym pośrednikiem w kwestii cypryjskiej.

Chodzi o wiercenia dna morskiego w poszukiwaniu węglowodorów w rejonie, do którego roszczenia zgłasza zarówno uznany przez wspólnotę międzynarodową rząd Cypru, jak i uznawane tylko przez Turcję władze Cypru Północnego.

Resort przekazał, że turecki statek Fatih rozpoczął wiercenia na Morzu Śródziemnym na zachód od Cypru na początku maja, a statek Yavuz niedawno przybył na akweny na wschód od wyspy i również będzie przeprowadzał wiercenia.

Yavuz zakotwiczył w poniedziałek na cypryjskich wodach terytorialnych na południe od półwyspu Karpas, stanowiącego najbardziej wysuniętą na północ część wyspy - pisze Reuters. Natomiast Fatih zakotwiczony jest około 37 mil morskich od zachodniego wybrzeża wyspy, na akwenie uznawanym przez Cypr za część jego morskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.

W poniedziałek urząd prezydenta Cypru oskarżył Turcję o "ciężkie naruszenie" prawa, a Unia Europejska wyraziła "poważne zaniepokojenie" w związku z tureckimi planami "nielegalnego przeprowadzenia kolejnych wierceń na północny wschód od Cypru". W ubiegłym miesiącu w efekcie nacisków wywieranych przez Cypr i Grecję na inne państwa członkowskie UE jej przywódcy zażądali od Turcji rezygnacji z wierceń na akwenach podlegających zwierzchnictwu cypryjskiemu, gdyż w przeciwnym razie będzie miała do czynienia ze wspólną akcją unijną.

"Odrzucamy twierdzenia wysuwane przez MSZ Grecji i przedstawicieli UE, którzy opisują te działania naszego kraju jako nielegalne" - oświadczyło tureckie MSZ.

Reuters zaznacza, że w środę w Brukseli spotykają się unijni dyplomaci, którzy omówią możliwość nałożenia sankcji na Turcję w związku z wierceniami.

Cypr jest podzielony od 1974 roku, gdy w odpowiedzi na inspirowany przez Grecję pucz, mający doprowadzić do przyłączenia wyspy do Grecji, wojska tureckie dokonały inwazji. Na zajętej przez nie północno-wschodniej części wyspy proklamowano później Republikę Turecką Cypru Północnego. Podejmowane od wielu lat wysiłki na rzecz zakończenia konfliktu nie przyniosły rezultatów.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35101,00 $ tona 1,01% 23 lip
 Cynk 2944,00 $ tona 0,82% 23 lip
 Aluminium 2492,00 $ tona 1,76% 23 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.