• <
gryfia_70lat

Politico: Europa nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu konfliktu między Grecją i Turcją

gm

10.06.2022 20:58 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Politico: Europa nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu konfliktu między Grecją i Turcją

Partnerzy portalu

Politico: Europa nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu konfliktu między Grecją i Turcją - GospodarkaMorska.pl

Europa, która od wybuchu wojny na Ukrainie stara się uniezależnić od rosyjskich surowców, nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu zadawnionego konfliktu między Grecją, Turcją i Cyprem – pisze w piątek portal Politico.eu.

11 lat po odkryciu dużego złoża gazu u wybrzeży Cypru nadal nie można wydobywać surowca, ponieważ Turcja chce mieć prawo decydowania o produkcji i sprawić, że zyski czerpane z eksploatacji złóż trafią do cypryjskich Turków. Ponadto Ankara chce, by transport do Europy gazu wydobywanego w tym regionie odbywał się przez Turcję.

Ateny tymczasem popierają plan transportowania surowca przez Cypr i Grecję.

Negocjacje w tej sprawie komplikują kwestie dotyczące transportu gazu z Izraela, Egiptu i Libanu, więc rozmowy utknęły w martwym punkcie – wyjaśnia Politico.

Mieszkańcy Cypru obawiają się, że w tej sytuacji firmy energetyczne zniechęcą się do prowadzenia badań w regionie i eksploatacji złóż.

Co więcej, Turcja i Grecja od lat nie zgadzają się w sprawie terytoriów morskich, praw do surowców, zasięgu przestrzeni powietrznej i statusu niektórych wysp na Morzu Egejskim. Ankara zarzuca Atenom, że usiłują pozbawić ją zysków z eksploatacji podmorskich złóż naftowych i gazowych pod Morzem Egejskim i Morzem Śródziemnym, gdzie, zdaniem Turcji, granice nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd.

Turcja rozpoczęła odwierty w pobliżu wybrzeży Cypru, za co w 2019 roku UE ukarała ją sankcjami – przypomina Politico.

Sytuację utrudnia fakt, że w Grecji, Turcji i na Cyprze w 2023 roku mają się odbyć wybory, co sprawia, że politycy nie spieszą się z ewentualnym rozwiązaniem konfliktu – komentuje portal.

Niedawne próby rozładowania napięcia między Atenami a Ankarą skończyły się fiaskiem. Na początku czerwca turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Ankara przerwała spotkania rady strategicznej wysokiego szczebla z Grecją.

Zaledwie tydzień wcześniej Ankara odnowiła negocjacje z Atenami po pięciu latach przerwy w celu omówienia spornych tematów, w tym wydobycia surowców na Morzu Śródziemnym.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.