• <

Wynik wyszukiwania - "Cypr" - Wiadomości

Amerykański port dla pomocy humanitarnej w Gazie zacznie działać w ten weekend

Budowany przez amerykańskie siły zbrojne pływający port, który ma zwiększyć wsparcie humanitarne dla Strefy Gazy, zacznie działać już w najbliższy weekend; pierwsze transporty pomocy mogą rozpocząć się na początku przyszłego tygodnia - informuje portal Politico, opierając się na źródłach w rządzie USA.
02.05.2024

Bandera wygodna dla polskich armatorów i rządu. Jak przywrócić ją flocie handlowej?

Co roku Polska traci około 8 mld zł z powodu tego, że polska flota handlowa pływa pod obcymi banderami – to najkrótsza konkluzja konferencji „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!”, która odbyła się Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 24 kwietnia 2024 roku.
28.04.2024

Po miesiącu przerwy z Cypru wyruszył okręt Royal Navy z pomocą humanitarną do Strefy Gazy

Okręt wsparcia RFA Cardigan Bay wypłynął z cypryjskiego portu, aby zapewnić wsparcie dla międzynarodowych wysiłków na rzecz dostarczania pomocy humanitarnej bezpośrednio z morza do Strefy Gazy. Aktualnie trwa budowa tymczasowego, morskiego punktu bazowego, gdzie mają trafiać przysyłane artykuły pierwszej potrzeby. Ma to znacznie rozszerzyć możliwości niesienia wsparcia i ratowania życia mieszkańców regionu, którzy ucierpieli w konflikcie.
27.04.2024

Szefowa szwedzkiej marynarki wojennej: rosyjska flota cieni może być używana do szpiegowania

Rosyjska flota cieni na Morzu Bałtyckim może być używana przez Rosję do działalności szpiegowskiej - oznajmiła w poniedziałek szefowa szwedzkiej marynarki wojennej kontradmirał Ewa Skoog Haslum.
22.04.2024

Unibaltic wzbogaca swoją flotę o nowy statek. To także drugi w jej historii, jaki otrzymał nazwę Apatyth

Powiązane z polską firmą Unibaltic Sp. z o.o. przedsiębiorstwo z siedzibą na Cyprze Unibaltic Shipping nabyło nowy statek przeznaczony do transportu chemikaliów. Jednostka o nazwie Apatyth ma stanowić krok ku odmłodzeniu floty firmy i zapewnić skuteczne realizowanie zleceń w zakresie transportu ładunków.
22.04.2024

Państwa basenu Morza Śródziemnego wezwały UE do walki z nielegalną imigracją

Ministrowie spraw wewnętrznych Hiszpanii, Włoch, Grecji, Malty i Cypru, którzy spotkali się w sobotę w hiszpańskim mieście Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich, wezwali UE do zwiększenia nakładów finansowych na walkę z nasilającym się napływem nielegalnych imigrantów do państw basenu Morza Śródziemnego.
20.04.2024

Tankowiec u wybrzeży Gotlandii powiązany jest z rosyjskim oligarchą

Zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii tankowiec, który zaopatruje w paliwo (bunkier) statki tzw. rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - ujawnił w sobotę szwedzki nadawca publiczny SVT.
20.04.2024

Cypr. 300 syryjskich migrantów próbowało na łodziach dostać się na Cypr

Cypryjska Straż Wybrzeża zatrzymała w odległości 80 kilometrów od wyspy trzy łodzie z nielegalnymi syryjskimi imigrantami - poinformowały we wtorek lokalne media.
17.04.2024

Kraje europejskie na mapach przemytu ropy naftowej. Rosyjska ropa przecieka „flotami cieni”

Rosyjska ropa i produkty rafineryjne docierają do wszystkich krajów, także krajów UE. Przemysł rafineryjny i jego przemysłowi odbiorcy mimo spowolnienia gospodarczego nie mogą się zatrzymać. Ropa naftowa z Rosji docierała w 2023 r. do rafinerii bez większych przeszkód. W 2024 r. dalej płynie zbiornikowcami szerokim strumieniem do europejskich portów i rafinerii.
13.04.2024

Szwedzki Greenpeace przeprowadził akcję przeciwko tankowaniu rosyjskiej floty cieni

Aktywiści z organizacji Greenpeace poinformowali w piątek o przeprowadzeniu na Morzu Bałtyckim w pobliżu Gotlandii akcji protestacyjnej przeciwko 125-metrowemu tankowcowi, który z tego miejsca zaopatruje w paliwo tzw. rosyjską flotę cieni. Sprawą możliwego wandalizmu zajęła się szwedzka policja.
12.04.2024

Łotewska firma zaopatruje w paliwo rosyjską flotę cieni na Bałtyku

Łotewska firma od miesięcy zaopatruje w paliwo (bunkier) rosyjską tzw. flotę cieni, czyli wyeksploatowane i często niemające ubezpieczenia statki - ujawniła we wtorek telewizja SVT. Tankowanie odbywa się za pośrednictwem cypryjskiego tankowca zakotwiczonego u wybrzeży Gotlandii na Morzu Bałtyckim.
09.04.2024

Cypr: statki dostarczające pomoc do Strefy Gazy zostały zawrócone

Statki dostarczające pomoc do Strefy Gazy zostały zawrócone na Cypr z 240 tonami nierozładowanej żywności; to skutek izraelskiego ataku na wolontariuszy z organizacji World Central Kitchen (WCK), w którym w poniedziałek zginęło siedem osób, w tym Polak - przekazała we wtorek agencja AP, powołując się na władze w Nikozji.
02.04.2024

Bułgaria i Rumunia już w strefie Schengen, kontrole graniczne w portach zniesione

Po 13 latach oczekiwań Bułgaria i Rumunia weszły w niedzielę do strefy Schengen, choć nie w pełni. Na razie zniesione zostały tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole nadal obowiązują.
31.03.2024

Do Strefy Gazy wyruszył drugi transport pomoc humanitarnej transportowanej morzem

Drugi konwój z dostarczaną drogą morską pomocą humanitarną dla Strefy Gazy wyruszył w sobotę z portu w Larnace na Cyprze - poinformowała agencja Reutera. Na trzech statkach jest niemal 400 ton żywności. Pierwsze 200 ton transportowanej morzem pomocy dla Gazy dotarło tam w połowie marca.
30.03.2024

Rumunia od niedzieli objęta lotniczym i morskim Schengen

Rumunia, podobnie jak Bułgaria, od 31 marca br. wejdzie do strefy Schengen, jednak na razie zniesione zostaną tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole zostaną utrzymane.
30.03.2024

"The Guardian": kryzys żywnościowy w Gazie został sztucznie wywołany

Kryzys żywnościowy w zagrożonej głodem Strefie Gazy został sztucznie wykreowany, twierdzi portal dziennika "The Guardian", opisując problemy z dostarczaniem pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Strefie Gazy. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell stwierdził, że "sprowokowany przez Izrael głód" jest używany jako broń.
22.03.2024

W piątek do Strefy Gazy dotarł pierwszy transport pomocy humanitarnej drogą morską

Do wybrzeża Strefy Gazy dotarł w piątek pierwszy pilotażowy transport pomocy humanitarnej drogą morską, realizowany z Cypru. W godzinach porannych zacumował tam statek holujący barkę wypełnioną żywnością - powiadomiła agencja Reutera, która powołała się na relacje świadków.
15.03.2024

Rozpoczyna się druga morska misja humanitarna do Strefy Gazy

W najbliższym czasie z portu w Larnace na Cyprze wyruszy drugi w ostatnich dniach morski konwój humanitarny do Strefy Gazy; na pokładzie statku znajdzie się 300 ton żywności - poinformował w czwartek portal Times of Israel za organizatorem misji, amerykańską organizacją pozarządową World Central Kitchen (WCK).
14.03.2024

BBC: ponad tysiąc żołnierzy USA zaangażowanych w budowę pomostu żywnościowego dla Gazy

Budowa pomostu na Morzu Śródziemnym u brzegu Strefy Gazy ma zapewnić 2 mln. posiłków dziennie populacji palestyńskiej. Żywność będzie dostarczana drogą morską z Cypru. Tysiąc amerykańskich żołnierzy ma uczestniczyć w operacji, ale jedynie na morzu - poinformowało BBC.
13.03.2024

Rozpoczęła się pierwsza misja humanitarna drogą morską z Cypru do Strefy Gazy

We wtorek rano rozpoczęła się pierwsza misja humanitarna do Strefy Gazy, realizowana drogą morską z Cypru; statek Open Arms, holujący barkę przewożącą około 200 ton mąki, ryżu i produktów białkowych, wypłynął z portu w Larnace - poinformowała agencja Reutera.
12.03.2024

W. Brytania. Szef MSZ wzywa Izrael do otwarcia portu dla pomocy humanitarnej dla Gazy

Wielka Brytania od początku jest zaangażowana w amerykańskie plany zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy, ale ponieważ budowa tymczasowego portu potrwa, Izrael powinien otworzyć port w Aszdodzie - oświadczył w piątek brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron.
08.03.2024

Korytarz morski z Cypru do Strefy Gazy może zacząć działać w ten weekend

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w trakcie wizyty na Cyprze, że spodziewa się, iż w najbliższy weekend zacznie działać korytarz pomocy humanitarnej między Cyprem a Strefą Gazy.
08.03.2024

Biały Dom: Biden ogłosi stworzenie portu w Strefie Gazy na potrzeby pomocy humanitarnej

Prezydent Joe Biden ogłosi w czwartkowym orędziu o stanie państwa plan stworzenia przez amerykańskie wojsko tymczasowego portu w Strefie Gazy na potrzeby przyjmowania pomocy humanitarnej drogą morską - zapowiedzieli w czwartek wysocy rangą przedstawiciele Białego Domu.
07.03.2024

UE zamierza uruchomić morski korytarz pomocy humanitarnej z Cypru do Strefy Gazy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedzi w piątek Cypr, gdzie omówi z władzami tego kraju plany uruchomienia morskiego korytarza pomocy humanitarnej dla cywilów ze Strefy Gazy - powiadomiła w środę agencja Reutera.
06.03.2024

Pomoc humanitarna do Strefy Gazy zostanie przekazana drogą morską

Po raz pierwszy od października 2023 roku, czyli początku wojny Izraela z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas, pomoc humanitarna do Strefy Gazy zostanie przekazana drogą morską; przedsięwzięcie finansują Zjednoczone Emiraty Arabskie - powiadomiła we wtorek izraelska telewizja Kanał 13.
05.03.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

Podwodni archeolodzy z UMK badają wrak statku z epoki brązu

Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.
14.02.2024

Trwa śledztwo w sprawie śmierci marynarza na promie Napoles

W poniedziałek na pokładzie promu Napoles linii Baleària Shipping Company, który zacumował w hiszpańskim porcie Algeciras doszło do śmierci 40-letniego marynarza. Incydent skłonił związek zawodowy do wszczęcia dochodzenia i apelu o pilną poprawę polityk bezpieczeństwa zawodowego.
09.02.2024

Turcja wciela do służby cztery okręty podczas jednej uroczystości

19 stycznia w tureckiej stoczni Sefine w Yalova z pewnością zapisze się jako wyjątkowy dzień, gdyż wtedy, z udziałem przedstawicieli władz, kadry sił morskich oraz branży stoczniowej, odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na aż czterech różnych jednostkach. Uroczystość ma służyć za pokaz zdolności branży stoczniowej w Turcji w skali świata, a także dowodzić wzmacniania przez państwo swojej marynarki wojennej.
22.01.2024

Brytyjski okręt RFA Lyme Bay dostarcza tony pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

Okręt pomocniczy wchodzący w skład Królewskiej Floty Pomocniczej (Royal Fleet Auxiliary) RFA Lyme Bay dostarczył ponad 300 palet z pomocą humanitarną w imieniu Republiki Cypru do Port Said w Egipcie. Jest to następstwo przekazania ponad 70 ton pomocy od Wielkiej Brytanii, przekazanej wcześniej podobną drogą przez Royal Air Force. Wszystko to ma trafić do palestyńskich uchodźców oraz potrzebujących, znajdujących się w Strefie Gazy, gdzie od października trwają walki między Hamasem a Siłami Obrony Izraela.
03.01.2024

Izrael zezwala na transport pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy drogą morską

Izrael jest gotowy pozwolić statkom na "natychmiastowe" dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy w ramach proponowanego korytarza morskiego z Cypru - oznajmił w niedzielę izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen. Jego zdaniem w projekcie mają brać udział Wielka Brytania, Francja, Grecja i Holandia.
02.01.2024

Rośnie grono firm rezygnujących z żeglugi przez Morze Czerwone

Po tym jak cztery z największych przedsiębiorstw żeglugi kontenerowej na świecie ogłosiły w ciągu zaledwie dwóch dni zaprzestanie i zawieszenie wszystkich operacji żeglugowych przez Morze Czerwone w następstwie ataków rebeliantów Huti na statki, dołączają do nich kolejne firmy. Rosną obawy w związku z ostrzałami rakietowymi i próbami porwań jednostek morskich.
19.12.2023

Tiry na statki i tory. Brakuje kierowców, wzrosną opłaty drogowe

Z indeksu Upply x Ti x IRU europejskiego drogowego transportu towarowego wynika, że w III kwartale 2023 r. indeks stawek spot znalazł się jeszcze poniżej wskaźnika stawek kontraktowych – informuje w najnowszym raporcie International Road Transport Union (IRU). W 2023 r. i 2024 r. transport drogowy będzie rozwijał się pod presją braku kierowców i wzrostu opłat drogowych. To szansa dla transportu morskiego i śródlądowego oraz kolejowego.
12.12.2023

Prezydent Erdogan po spotkaniu z greckim premierem: zmienimy Morze Egejskie w morze pokoju

Turcja chce zamienić Morze Egejskie w morze pokoju i przyjaźni; nie ma między nami problemów, których nie dałoby się rozwiązać - powiedział w czwartek podczas wspólnej konferencji z greckim premierem Kyriakosem Mitsotakisem, turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.
08.12.2023

Morski alarm w Brukseli. Klastry morskie przeciw dziurom w dekarbonizacji

Komisja Europejska walcząc z ociepleniem klimatu, urodziła „dziecko” w postaci opłat ETS. Okazało się, że w ten sposób „wylała dziecko z kąpielą” do Morza Śródziemnego. W tym miesiącu system handlu uprawnieniami do emisji CO2 w żegludze morskiej był przedmiotem intensywnych dyskusji prowadzonych przez Malta Maritime Forum (MMF).
18.11.2023

Cypr głównym punktem morskiej pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Trwający od 7 Października konflikt między Izraelem i Hamasem spowodował, że nawet 1,5 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w związku z trwającymi walkami w Strefie Gazy jak i terytorium izraelskim. W związku z tym międzynarodowe siły morskie z USA na czele zostały rozlokowane we wschodniej części Morza Śródziemnego, celem egzekwowania bezpieczeństwa. Ponadto został uruchomiony korytarz humanitarny celem ewakuacji obywateli innych państw i dostarczania pomocy, w czym kluczową rolę gra Cypr.
10.11.2023

Holandia w gronie państw wysyłających okręty na Morze Śródziemne w związku z eskalacją konfliktu w Strefie Gazy

Władze zdecydowały o wysłaniu patrolowca HNLMS Holland na wschodnią część Morza Śródziemnego, nieopodal trwającego konfliktu w Izraelu. Dołącza tym samym do państw, które zwiększają swoją morską obecność w obliczu niezwykle groźnej sytuacji dla stabilności nie tylko Bliskiego Wschodu, gdyż dalsza eskalacja może zagrażać dalszym krajom, czego owocem są choćby propalestyńskie i proizraelskie protesty na całym świecie, a także związane z tym akty przemocy i prześladowań.
09.11.2023

Rekordowa liczba okrętów wojennych na Morzu Śródziemnym

Rekordowa liczba okrętów wojennych znajduje się obecnie na Morzu Śródziemnym - informuje w poniedziałek włoski dziennik „La Repubblica”. To, wyjaśnia, rezultat konfliktu na Bliskim Wschodzie. Na morzu między Sardynią i Cyprem jest ponad 50 jednostek - dodaje gazeta.
06.11.2023

Helsińska stocznia budująca lodołamacze kupiona przez Kanadyjczyków, koniec własności Rosjan

Kanadyjska spółka wykupiła aktywa helsińskiej stoczni, której działalność w ostatnich latach ze względu na rosyjską własność oraz sankcje UE, w praktyce była zawieszona. Stocznia, powstała w 1865 r., specjalizuje się w budowie okrętów operujących w strefie arktycznej, m.in. lodołamaczy.
03.11.2023

Węgry importują rekordowe ilości ropy z Kazachstanu

W tym roku na Węgry ma dotrzeć rekordowe 630 tys. ton ropy naftowej z Kazachstanu – poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, który razem z premierem Viktorem Orbanem przebywa w stolicy Kazachstanu – Astanie. Ponadto węgierski koncern MOL będzie wydobywał gaz w tym kraju.
02.11.2023

Biznes morski stawia na panie. All Aboard Alliance wspiera panie na pokładach statków

Statek Synergy Southern Reverence wypłynie z Singapuru 30 października br. pod dowództwem kapitan Radhiki Menon, pierwszej kobiety, która została kapitanem indyjskiej marynarki handlowej. Tak rozpocznie się projekt pod hasłem Diversity@Sea.
29.10.2023

Cypr ćwiczy na morzu z Turcją. "Wzmocnienie niezależności"

Władze Tureckiej Republiki Cypru Północnego rozpoczęły we wtorek wspólnie z armią Turcji ćwiczenia wojskowe mające "wzmocnić niezależność Cypru Północnego" - poinformowała agencja Anatolia.
25.10.2023

Niemcy wysyłają fregatę na Morze Śródziemne. Będzie działać nieopodal Izraela

Opuszczając 20 października br. port wojenny w Wilhelmshaven jednostka Deutsche Marine FGS Baden-Württemberg (F222) będzie pierwszą typu F125, która weźmie udział w misji zagranicznej. Wraz z załogą Delta z 4. Eskadry Fregat na pokładzie weźmie udział w mandatowej misji zagranicznej UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Moment wyruszenia pokrywa się w czasie z groźbą eskalacji konfliktu we wschodniej części Morza Śródziemnego.
20.10.2023

Fińska policja potwierdza: chiński i rosyjski frachtowiec sprawdzane w kontekście uszkodzenia Balticconnector

Dwa duże statki transportowe, jeden pływający pod banderą Hongkongu, a drugi - Rosji, są obecnie badane w związku ze sprawą uszkodzenia bałtyckiego gazociągu łączącego Finlandię i Estonią – poinformowała we wtorek fińska policja.
17.10.2023

Wielka Brytania wyśle dwa okręty i rozpocznie loty patrolowe nad Izraelem

Wielka Brytania wyśle dwa okręty marynarki wojennej do wschodniej części Morza Śródziemnego i rozpocznie loty obserwacyjne nad Izraelem, aby w ten sposób wesprzeć ten kraj po atakach Hamasu - podał w czwartek po południu dziennik "The Times".
12.10.2023

UNHCR: w 2023 roku na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło już ponad 2500 migrantów

Od początku roku ponad 2500 migrantów zginęło lub zaginęło podczas prób przedostania się przez Morze Śródziemne do Europy – poinformowała w czwartek w Nowym Jorku Ruven Menikdiwela, dyrektor Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).
29.09.2023

Rosyjskie statki widma z transportem ropy i zboża omijają sankcje. Greccy operatorzy robią to oficjalnie

Rosyjskie statki nieprzerwanie eksportują zboże i ropę naftową, wykorzystując technikę wyłączania systemów identyfikacji. Technika przemytu jest bardzo prosta. Statki załadowane w portach rosyjskich docierają z ładunkami do zaprzyjaźnionych portów – wykazało wspólne dochodzenie Lloyd's List, Bellingcat i Scripps News. Greccy armatorzy przewożą rosyjską ropę i produkty, wykorzystując luki prawne.
27.08.2023

SMT Shipping z nowym statkiem

Perła Ameryki (ang. American Pearl) – tak nazywa się najnowszy statek, który dołączył do floty SMT Shipping.
23.08.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

Chrzest największego na świecie promu hybrydowego typu double-ended ferry w Wielkiej Brytanii

P&O Pioneer, największy na świecie prom hybrydowy typu double-ended ferry, został oficjalnie nazwany 27 lipca br. podczas ceremonii zorganizowanej przez brytyjskiego operatora promowego P&O Cruises w Dover w Wielkiej Brytanii.
27.07.2023

Nexans wygrywa rekordowy kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na projekt EuroAsia Interconnector

Firma Nexans wygrała ważny kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na odcinek połączenia międzysystemowego EuroAsia, łączącego Grecję i Cypr. Kabel wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) 525 kV będzie najdłuższym i najgłębszym interkonektorem na świecie o dwubiegunowej długości 2x900 km. Będzie on przebiegać przez dno Morza Śródziemnego na głębokości ponad 3000 metrów.
19.07.2023

Tunezja. W wyniku zatonięcia łodzi zaginęło co najmniej 10 migrantów; jedna osoba nie żyje

W wyniku zatonięcia łodzi u wybrzeży Tunezji zaginęło co najmniej 10 migrantów; jedna osoba poniosła śmierć - poinformowała w niedzielę agencja Reutera.
09.07.2023

Żaglowiec Amerigo Vespucci wyruszy z Genui w rejs dookoła świata, by promować włoską kulturę i tradycję

W sobotę o godzinie 14 z portu w Genui wyruszy w rejs dookoła świata żaglowiec szkolny włoskiej Marynarki Wojennej Amerigo Vespucci. Wróci do portu z La Spezii 11 lutego 2025 r. Rejs będzie promował włoską gospodarkę, kulturę i styl życia „Made in Italy”, ale także kandydaturę kuchni włoskiej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
01.07.2023

Ruszył nowy serwis ONE w terminalu GCT

Dziś w gdyńskim terminalu GCT pojawił się kontenerowiec Wes Gesa, który oficjalnie zainaugurował nowy serwis linii Ocean Network Express łączący Morze Bałtyckie z Półwyspem Iberyjskim i Wyspami Brytyjskimi.
21.06.2023

Grecja. Rośnie liczba ofiar katastrofy łodzi z migrantami

Do 81 wzrosła liczba ofiar katastrofy łodzi przewożącej migrantów, która zatonęła u południowo-zachodniego wybrzeża Grecji w zeszłą środę. W związku ze sprawą zatrzymano kolejnych podejrzanych - podał Reuters.
20.06.2023

Grecja. Aresztowano dziewięciu Egipcjan w związku z wypadkiem łodzi z migrantami, w którym mogły zginąć setki ludzi

Dziewięć osób narodowości egipskiej, podejrzanych o zajmowanie się przemytem ludzi, zostało aresztowanych w czwartek w Grecji w związku z zatonięciem łodzi migrantów u greckich wybrzeży. W wypadku, który miał miejsce w środę, utonęło co najmniej 78 osób.
15.06.2023

Prawie 80 migrantów utonęło w Morzu Śródziemnym po wypadku łodzi

Co najmniej 78 migrantów utonęło w środę, kiedy przewożąca ich łódź rybacka przewróciła się na Morzu Śródziemnym u południowych wybrzeży Grecji - podała straż przybrzeżna tego kraju. Ocalono 104 osoby; uratowanych migrantów przewieziono do schronisk w południowym porcie Kalamata.
14.06.2023

Do floty SMT Shipping dołącza nowy masowiec

Jak poinformował w swoich mediach społecznościowych, SMT Shipping po raz kolejny powiększył swoją flotę. Tym razem zakupił nowy masowiec klasy handymax Trinidad Pearl (Bunun Brave; nr IMO 9659737), eksploatowany dotąd przez armatora Wisdom Marine Lines SA z Tajwanu.
14.06.2023

Premier Grecji: Turcja może tylko zyskać na zbliżeniu z Grecją, Europą i Zachodem

Grecki premier Kyriakos Micotakis powiedział w niedzielę, dzień wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Turcji, że kraj ten może tylko zyskać na zbliżeniu z Grecją, Europą i Zachodem. Ateny obserwują bacznie to głosowanie ze względu na poważne napięcia w relacjach z Ankarą – podaje AFP.
14.05.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
02.05.2023

Biało-czerwoni blisko medalu w żeglarskich mistrzostwach Europy

Odbyły się mistrzostwa Europy w olimpijskiej klasie ILCA 6 i ILCA 7. Wśród zawodników z całego Starego Kontynentu w kategoriach mężczyzn i kobiet nie zabrakło również reprezentantów z Polski, walczących o miejsca na podium.
17.03.2023

Maersk bliski całkowitego wyjścia z Rosji po sprzedaży swoich aktywów

Duński konglomerat znany na rynku transportowym i żeglugowym A.P. Moller-Maersk zgodził się sprzedać swoje dwa zakłady logistyczne w Rosji firmie IG Finance Development Limited. Oznacza to właściwie koniec działalności tego morskiego potentata w tym kraju.
21.02.2023

Gaz-System złożył wnioski o finansowania dwóch projektów przesyłania wodoru

Gaz-System złożył wnioski o finansowanie dwóch międzynarodowych projektów, dotyczących budowy sieci przesyłu wodoru i zmianę przeznaczenia sieci gazowej - poinformował resort klimatu. Wnioski mają zostać ocenione do końca maja br.
20.02.2023

Nowe wyzwania w europejskim transporcie

Zakończyła się międzynarodowa konferencja dotycząca rozwoju transportu na szczeblu europejskim. Została ona zorganizowana w ramach cyklu „Europa Karpat”, a wzięli w niej udział przedstawiciele resortów ds. transportu z Polski, Szwecji, Ukrainy, Litwy, Rumunii, Czech i Cypru.
14.02.2023

Mimo sankcji, 250 transportów z paliwem wywiozły w ostatnim miesiącu z Rosji europejskie statki

Pomimo sankcji europejskie statki wywożą miliony ton paliw z Rosji i zapewniają tym samym fundusze potrzebne Moskwie do prowadzenia wojny przeciw Ukrainie - wynika z dochodzenia portalu śledczego Investigate Europe.
27.01.2023

Europa zwiększy w 2023 roku potencjał importowy LNG

2023 rok może okazać się owocny dla rynku LNG w Europie. Jest to wynik szybkiego poszukiwania dostawców gazu poza Federacją Rosyjską oraz decyzji inwestycyjnych z ostatnich lat. Do grudnia 2023 roku zdolności importowe LNG w Europie mają wzrosnąć o 20 proc.
04.01.2023

Ocean Indyjski bezpieczny dla żeglugi od 1 stycznia 2023 r. To informacja ważna dla Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego i militarnego

Po ponad dekadzie skutecznych operacji zwalczania piractwa zmniejszających zagrożenie, biznes żeglugowy wycofał obszar wysokiego ryzyka na Oceanie Indyjskim – informuje armatorów pływających pod banderą cypryjską Maritime Cyprus.
30.12.2022

Tureckie zasoby gazu na Morzu Czarnym są większe niż szacowano

Zdaniem Recepa Tayyipa Erdogana zasoby gazu odkryte na Morzu Czarnym są większe niż szacowano i sięgają 710 mld m3, po odnalezieniu nowych zasobów, szacowanych na 58 mld m3, na obszarze złoża Caycuma-1.
26.12.2022

Grecja. Szef MSZ: Turcja zachowuje się jak Korea Północna, to niedopuszczalne w NATO

Szef greckiej dyplomacji Nikos Dendias skrytykował w poniedziałek Ankarę za groźbę ataku rakietowego na Ateny i powiedział, że Turcja zachowuje się jak Korea Północna, co jest niedopuszczalne w przypadku kraju należącego do NATO.
12.12.2022

"FT": Rosja, chcąc ominąć sankcje i ukryć trasy swoich tankowców, podaje ich fałszywe pozycje

Rosja testuje metody omijania sankcji na eksport ropy i ukrawania tras swoich tankowców poprzez podawanie fałszywych pozycji statków za pośrednictwem Systemu Automatycznej Identyfikacji (AIS) - podał w środę "Financial Times".
07.12.2022

Paderewski dostarczył łopaty wiatraków do Gdyni [WIDEO]

Kolejny transport łopat na potrzeby farm wiatrowych dostarczył do Gdyni statek Chipolbroku – Paderewski.
28.11.2022

Porty UE w górę, ale wciąż niżej, niż przed pandemią. Gdańsk na 14-tym miejscu

W 2021 roku w portach Unii Europejskiej dokonano przeładunków o wolumenie 3,5 mld ton. Stanowi to wzrost o 4 proc. w porównaniu do 2020 r., jednak po spowodowanym pandemią spadku o 7 proc. w ubiegłym roku w stosunku do 2019 r. Oznacza to, że przeładunki w 2021 r. były wciąż mniejsze, niż w 2019 r.
19.11.2022

Polscy żeglarze mistrzami świata i Europy

Medalowe żniwa polskich windsurferów w mistrzostwach świata i Europy. 1 złoty i dwa srebrne medale Polacy wywalczyli we francuskim Breście, gdzie rozegrano mistrzostwa Europy juniorów i juniorów młodszych w olimpijskiej klasie iQFoil. Zaś na Cyprze odbyły się mistrzostwa świata w klasie Techno293 i tam Polacy zdobyli 4 medale – 1 złoty, 1 srebrny i 2 brązowe! Ponadto, Piotr Myszka i Ewa Jodłowska zasiądą w nowych władzach międzynarodowego stowarzyszenia klasy iQFoil. To był ważny i pełen sukcesów tydzień dla polskiego windsurfing
05.11.2022

Scholz w Atenach: niemieckie terminale LNG rozpoczną zaopatrywanie europejskich sąsiadów w 2023 roku

Działające w Niemczech terminale LNG rozpoczną zaopatrywanie europejskich sąsiadów w 2023 roku - zapowiedział w czwartek podczas wizyty w Atenach kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
27.10.2022

Euronav zamawia z Chin tankowce zasilane amoniakiem i metanolem

Euronav pracuje w sprawie wprowadzenia na rynek tankowców zasilanych amoniakiem. Belgijska firma shippnigowa zamówiła ostatnio dwa ekologiczne Suezmaxy, które w przyszłości będą zasilanie amoniakiem i metanolem. Tankowce wyprodukuje chińska stocznia Daehan Shipbuilding Co.
24.10.2022

Ekspert: przyszłoroczne wybory w Turcji i Grecj sprzyjają konfliktowej retoryce pomiędzy tymi państwami NATO

Przyszłoroczne wybory w Turcji i Grecji sprzyjają konfliktowej retoryce pomiędzy tymi dwoma państwami NATO - ocenia na portalu Conversation Yasar Bukan z Uniwersytetu Ryersona w Toronto.
19.10.2022

Stocznia w Helsinkach miała wybudować lodołamacz dla Rosjan. Rząd blokuje projekt

Stocznia w Helsinkach nie może zrealizować projektu bodowy gigantycznego lodołamacza dla klienta rosyjskiego. Rząd wydał negatywną decyzję w sprawie licencji eksportowej dla zamówienia realizowanego na zlecenie rosyjskiej firmy Norilsk Nickel, zajmującej się wydobyciem i wytopem niklu, palladu, platyny i miedzi.
17.10.2022

Sztormowe czasy dla floty rybackiej UE. Sektor dotknięty wysokimi cenami paliw

Rybołówstwo Unii Europejskiej będzie miało trudności z utrzymaniem rentowności z powodu gwałtownego wzrostu kosztów energii i inflacji w 2022 r. Flota rybacka UE może zakończyć 2022 r. ze stratami, wynika z najnowszego „2022 Annual Economic Report on the EU Fishing Fleet”.
16.10.2022

Stocznia w Helsinkach nie zbuduje lodołamacza dla Rosji – interweniował fiński MSZ

Projekt budowy lodołamacza dla rosyjskiego potentata wydobywczego zostaje przerwany, ponieważ ministerstwo spraw zagranicznych nie przyznało pozwolenia eksportowego – poinformowały władze Helsinki Shipyard, specjalizującej się w budowie takich jednostek.
04.10.2022

Na Cyprze odkryto nowe złoże gazu ziemnego, który może zasilić Europę

W wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru odkryte zostało nowe złoże gazu ziemnego - poinformowało w poniedziałek cypryjskie ministerstwo energii. Odkryte pokłady zawierają prawie 80 mld metrów sześc. tego węglowodoru.
22.08.2022

Stocznia w Helsinkach chce zbudować dla Rosji gigantyczny lodołamacz

Helsińska stocznia wystąpiła o zgodę na dostawę lodołamacza dla koncernu wydobywczego Norylski Nikiel, pomimo sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję. Byłby to największy lodołamacz, jaki powstał w Finlandii. O sprawie zdecyduje fińskie MSZ – podało w piątek radio Yle.
12.08.2022

Turcja wysłała na Morze Śródziemne statek prowadzący odwierty ropy i gazu

Turcja wysłała we wtorek na Morze Śródziemne statek do prowadzenia odwiertów złóż ropy i gazu. Turecki prezydent Tayyip Recep Erdogan poinformował, że jednostka podejmie prace w odległości 55 km od tureckiego wybrzeża, poza obszarem, który Cypr uznaje za swoje wody terytorialne.
09.08.2022

Czarter na czas – warunki zdania (redelivery) statku

Nasze opracowania: Czarter na czas – zakończenie czarteru („in like good order”) - GospodarkaMorska.pl, Czarter na czas – zakończenie czarteru (redelivery range) - GospodarkaMorska.pl, dotyczące warunków prawnych zdania statku po upływie okresu, na który czarter na czas został zawarty, wywołały szereg zapytań i sugestii wyjaśnienia, powstałych w trakcie lektury, wątpliwości.
29.07.2022

Cztery koła napędowe dekarbonizacji. Porty muszą wesprzeć żeglugę

Obszar techniczny, handlowy, regulacyjny i tzw. czwarta rewolucja spalania (alternatywne paliwa ekologiczne) to cztery grupy działań, które należy zrealizować, by osiągnąć postępy w dekarbonizacji żeglugi morskiej wymienił Philippos Phillis, prezes European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
24.07.2022

Zełenski skrytykował greckich armatorów za transportowanie rosyjskiej ropy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który we wtorek wziął udział online w konferencji gospodarczej w Atenach, skrytykował greckich armatorów za transportowanie rosyjskiej ropy mimo sankcji nałożonych na Moskwę przez UE i USA.
05.07.2022

Analitycy: skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów

Skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów tego surowca - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków PIE nawet w przypadku pełnego zapełnienia magazynów w UE, problemem jest ograniczona przepustowość interkonektorów pomiędzy krajami członkowskimi.
25.06.2022

Rosyjskie tankowce dostarczają ropę do portów w UE mimo sankcji

Rosyjskie tankowce, pływające pod liberyjską banderą i ubezpieczone przez indyjską firmę, dostarczają ropę do portów w UE mimo sankcji Unii i USA - podaje w piątek Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), medialne konsorcjum śledzące przestępczość zorganizowaną i korupcję.
24.06.2022

Regaty Pucharu Świata. Julia Damasiewicz wygrywa w kitesurfingu [ZDJĘCIA]

Julia Damasiewicz (AZS Poznań/PGE Sailing Team Poland) wygrała pierwsze w tym sezonie regaty Pucharu Świata w olimpijskiej konkurencji Formula Kite. Regaty z cyklu KiteFoil World Series zostały rozegrane w Austrii. Wśród mężczyzn świetne szóste miejsce zajął Jakub Jurkowski (AZS Poznań).
22.06.2022

Politico: Europa nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu konfliktu między Grecją i Turcją

Europa, która od wybuchu wojny na Ukrainie stara się uniezależnić od rosyjskich surowców, nie może sięgnąć po własne złoża gazu u wybrzeży Cypru z powodu zadawnionego konfliktu między Grecją, Turcją i Cyprem – pisze w piątek portal Politico.eu.
10.06.2022

Bazalt II, czyli nowy statek Lotos Petrobaltic – byliśmy na pokładzie

Bazalt II to kolejna jednostka we flocie Lotos Petrobaltic. Przypłynęła do Polski w kwietniu z Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie pracowała przy projektach offshore. Mieliśmy okazję wejść na pokład statku.
18.05.2022

Część państw UE nie chce objęcia sankcjami unijnych tankowców transportujących rosyjską ropę

Polska i inne państwa członkowskie nie zgodzą się na wyłączenie ropy naftowej z unijnego pakietu sankcyjnego wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
13.05.2022

UE. Impas w sprawie embarga na ropę z Rosji; trwa szukanie kompromisu

Od kilku dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, który zakłada unijne embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji. „To rozbijanie solidarności unijnej” – powiedział PAP unijny dyplomata.
10.05.2022

UE chce zablokować morski transport rosyjskiej ropy do krajów trzecich

Jak podają źródła, w proponowanym przez UE planie kolejnych sankcji gospodarczych na Rosję znajduje się również możliwość zablokowania transportu rosyjskich surowców przez instytucje zarejestrowane w krajach unijnych.
05.05.2022

Ocean w ogniu – katastrofa tankowca Athenian Venture z polską załogą

Właśnie minęła 34. rocznica zatonięcia greckiego tankowca Athenian Venture w pełni obsadzonego polską załogą. Wspominamy ten tragiczny i nadal mało znany epizod oraz analizujemy przyczyny oraz kolejne etapy tego wypadku morskiego, o którym mówi się do dziś, ponieważ dokładne wnioski nigdy nie zostały do końca poznane. Była to jedna z największych katastrof morskich z udziałem Polaków.
22.04.2022

Cypr chce ułatwić ukraińskim i rosyjskim marynarzom przyjmowanie płatności

Cypryjskie Ministerstwo Żeglugi we współpracy z miejscowymi instytucjami finansowymi chce ułatwić ukraińskim i rosyjskim marynarzom otrzymywanie wynagrodzeń. Cypryjczycy zachęcają tym samym do otwierania rachunków w ich kraju.
20.04.2022

75 lat PRCiP sp. z o.o. z Gdańska

Największa pogłębiarska firma w Polsce, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia działalności. W tym czasie zakres usług wykonywanych przez przedsiębiorstwo znacznie się rozszerzył.
19.04.2022

Udane testy wykorzystania SNG paliwa w żegludze

Firma MAN Energy Solutions poinformowała o pomyślnych testach wykorzystania syntetycznego gazu ziemnego (SNG) w żegludze komercyjnej.
14.04.2022

Sankcje i miny zmienią szlaki short sea shipping w Europie [GALERIA]

Napaść Rosji na Ukrainę wpłynęła nie tylko na globalne łańcuchy dostaw. W Europie drastycznie zmienił się układ połączeń short sea shipping. Morze Czarne praktycznie wypadło z gry.
11.04.2022

Zełenski podziękował za zamknięcie portów Cypru dla rosyjskich okrętów wojennych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w czwartek władzom Cypru za decyzję o zamknięciu portów tego kraju dla rosyjskich okrętów wojennych. Zełenski mówił o tym w wystąpieniu skierowanym do parlamentu cypryjskiego.
07.04.2022

PAP: eksperci oceniają, że rosyjska ropa może wrócić na rynki tankowcami pod tanią banderą

Masowe ukrywanie położenia rosyjskich tankowców przez spedytorów może być wstępem do ich formalnego przekazania tanim banderom. To obchodzenie sankcji i ukrywanie tożsamości dostawców ropy – wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Według PIE ropa z Rosji może wrócić na rynki „bocznymi drzwiami”.
07.04.2022

Paliwa w Polsce jedne z najtańszych Unii, przekonuje POPiHN

Polscy kierowcy nie płacą tak wysokich cen jak konsumenci z innych państw członkowskich UE – zapewniła w czwartek Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. W marcu tego roku, po przeliczeniu na euro, tylko w trzech państwach UE paliwa były tańsze niż w Polsce – dodano.
07.04.2022

Seaway 7 – prace na farmie Kaskasi postępują

Seaway 7 poinformowała, że statek Seaway Strashnov zainstalował pierwsze fundamenty do monopali dla turbin wiatrowych na budowanej farmie Kaskasi u wybrzeży Niemiec.
01.04.2022

Brytyjskie porty: Dokerzy mówią "nie" dla rosyjskiej ropy i gazu

Kolejne statki z transportem rosyjskiej ropy i gazu - ale pływające pod banderami państw trzecich - nie mogą wejść do brytyjskich portów, bo dokerzy odmawiają ich rozładowania. W sobotę poinformowano już o trzecim takim przypadku.
07.03.2022

Ellerman ponownie wypływa na szerokie wody. Biznes nie tylko sentymentalny

Uniserve, firma spedycyjna z Wielkiej Brytanii, która w zeszłym roku wyczarterowała kilka statków, powołała dedykowaną spółkę zależną Ellerman City Liners. Jest się od kogo uczyć morskiego rzemiosła.
05.02.2022

Porażka Polski w wyborach do Rady IMO

Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) wybrało skład Rady, która jest organem wykonawczym organizacji. Kandydatura Polski została odrzucona.
12.12.2021

Unibaltic sprzedał 30-letni statek

Unibaltic, zarejestrowany na Cyprze armator obsługujący flotę z biura w Szczecinie, sprzedał najstarszy statek w swojej flocie.
30.11.2021

Niemieckie media: nowe sankcje wobec Nord Stream 2 to próba uzyskania przez USA większego wpływu na Rosję

W poniedziałek rząd USA ogłosił nowe sankcje przeciwko Nord Stream 2, które dotknęły cypryjską firmę żeglugową i jej statek. "Waszyngton obiera w tej sprawie niezwykły kurs" - pisze we wtorek dziennik "Welt". Nowe sankcje to "próba uzyskania przez Amerykanów ponownie większego wpływu na Rosję".
23.11.2021

Port Gdynia gościł przedstawicieli IMO [WIDEO, ZDJĘCIA]

W piątek, 19 listopada, przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego Państw-Członków Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) gościli w Gdyni. Wizyta studyjna odbyła się w ramach wspierania polskiej kandydatury do Rady IMO w kategorii C na lata 2022-23.
19.11.2021

UWAGA-Podatki marynarskie: safety first!

Niestety ostatnie miesiące są bardzo trudne dla wielu marynarzy w związku z coraz bardziej nieprawnymi i opresyjnymi działaniami aparatu skarbowego w Polsce. Z miesiąca na miesiąc marynarze są konfrontowani z bezzasadnymi wezwaniami, decyzjami wymiarowymi oraz zajęciami rachunków bankowych marynarzy na bezprecedensową skalę, co kreuje większą niż zwykle nerwowość w środowisku marynarskim.
18.11.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Romowicz: "Polska bandera to pilna potrzeba biznesowa, a nie kwestia sentymentów" [WYWIAD]

- Uważam, że to właśnie teraz jest świetny czas, żeby dynamicznie zabrać się za tworzenie drugiego nowoczesnego rejestru polskiej bandery - mówi radca prawny Mateusz Romowicz.
05.10.2021

E-Flexer – wielki sukces nowej jakości promów klasy ro-pax

Niniejszym artykułem rozpoczynamy nową serię naszych analiz dotyczących rynku żeglugowego. Skupimy się na nowościach i innowacjach okrętowych realizowanych w nowych budowach, czy też przebudowach starszych jednostek.
01.10.2021

Turecki okręt wojenny kontra grecki statek badawczy - incydent na Morzu Śródziemnym

Turecki okręt wojenny przekazał ostrzeżenie greckiemu statkowi badawczemu i uniemożliwił mu wpłynięcie na obszar Morza Śródziemnego, który Ankara uważa za swoje wody terytorialne – poinformowała w środę turecka telewizja NTV. Na tym terenie są bogate złoża surowców.
22.09.2021

Mateusz Romowicz na 15-lecie kancelarii: "Im więcej praw, tym mniej sprawiedliwości" [ROZMOWA]

Rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem, prezesem Legal Marine.
29.08.2021

W Gdyni rywalizowało 200 żeglarzy i żeglarek z 36 krajów [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zac Littlewood (Australia) i Giorgia della Valle (Włochy) mistrzami świata w klasach Laser (ILCA 7) i Laser Radial (ILCA 6) do lat 21. Mistrzowskie regaty w piątek 28 sierpnia zakończyły się w Gdyni. Polacy bez medali, ale zanotowali przyzwoity występ.
28.08.2021

Bałtyckie innowacje. Polska w ogonie. Czas na nowy kurs

Kraje regionu Morza Bałtyckiego, polscy sąsiedzi, są liderami innowacji w Europie i świecie. Polska wciąż znajduje się w ogonie innowatorów. Polskie uczelnie z Wybrzeża maję szansę by „podciągnąć” nasz kraj w rankingu?
28.07.2021

W. Brytania: Ogniska koronawirusa są już na obu brytyjskich lotniskowcach

Ogniska koronawirusa wykryto już na obu brytyjskich lotniskowcach. Dwa dni po tym, jak potwierdzono, że na HMS Queen Elizabeth jest ok. 100 zakażeń, okazało się, iż koronawirus jest obecny na HMS Prince of Wales - podał w czwartek wieczorem dziennik "The Sun".
16.07.2021

Cypr. Media: turecki statek oddał strzały ostrzegawcze w kierunku cypryjskiej straży przybrzeżnej

Turecki statek oddał w piątek nad ranem strzały ostrzegawcze w kierunku łodzi cypryjskiej straży przybrzeżnej patrolującej rejon w pobliżu portu Kato Pyrgos na północno-zachodnim wybrzeżu tej podzielonej wyspy – podały lokalne media.
16.07.2021

W. Brytania: Ok. 100 przypadków koronawirusa na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth

Około 100 przypadków koronawirusa wykryto na nowym brytyjskim lotniskowcu HMS Queen Elizabeth, który odbywa właśnie swoją pierwszą misję morską - poinformowała Royal Navy w środę. Zapewnia, że ognisko zostało opanowane, a misja będzie kontynuowana.
14.07.2021

Turcja. Prezydent Erdogan ogłasza odkrycie złóż gazu ziemnego na Morzu Czarnym

Turcja dokonała nowego odkrycia gazu ziemnego na Morzu Czarnym - ogłosił w piątek prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że Ankara zintensyfikuje poszukiwania w nadziei na obniżenie wysokich rachunków za energię.
04.06.2021

UE: Zdecydowana większość europejskich kąpielisk spełnia najwyższe normy jakości

W 2020 r. prawie 83 proc. kąpielisk w Unii Europejskiej spełniało najbardziej rygorystyczne wymogi dotyczące jakości wody - wynika z rocznego sprawozdania opublikowanego przez Komisję Europejską.
02.06.2021

Statki przyszłości właśnie nadchodzą. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 16-19/2021)

Aktualny globalny poziom zamówień nowych statków sięga aktualnie około 167,2 mln DWT. Jak do tej pory w 2021 roku zawarto kontrakty na budowę jednostek o wielkości około 28,7 mln DWT.
19.05.2021

Ponad 4,2 tys. kontroli podczas ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0"

W tegorocznej operacji "30 Days at Sea 3.0" wzięło udział 67 krajów. "Działania doprowadziły do zidentyfikowania wielu przestępstw, od nielegalnego zrzutu po handel odpadami, oraz do zbadania tysięcy podejrzanych na całym świecie" - podał.
30.04.2021

Malaria, a praca marynarzy na morzu - aspekty prawne

Jednym z podstawowych celów działalności każdego armatora pozostaje możliwie jak najbardziej efektywne świadczenie wybranych przez siebie usług – włączając w to zapewnienie profesjonalnego oraz wykwalifikowanego personelu na statku. Ochrona zdrowia każdego z marynarzy pozostaje jednym z głównych obowiązków, które spoczywają na barkach armatorów i muszą być bezwzględnie przez nich respektowane, niezależnie od szerokości geograficznej.
22.04.2021

Holandia: Kontenerowiec stracił część ładunku na Morzu Północnym

Statek handlowy stracił pięć kontenerów na Morzu Północnym, około 27 km na północ od Ameland - poinformowała holenderska straż przybrzeżna na Twitterze. Stratę ładunku z powodu silnego wiatru i pięciometrowych fal zgłosił w środę rano kapitan kontenerowca „Baltic Tern”.
07.04.2021

ICS próbuje rozwiązać problem szczepienia marynarzy na COVID-19

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 w znaczący sposób rzutuje na armatorów i zatrudnianych pracowników sektora morskiego. ICS próbuje rozwiązać problem szczepień marynarzy.
23.03.2021

Lotos Petrobaltic – górnictwo morskie i żegluga offshore

Lotos Petrobaltic S.A. to firma z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, która została powołana do poszukiwania i eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu na polskim szelfie Morza Bałtyckiego. Firma w związku z wykonywanymi odwiertami na morzu zajmuje się również tzw. żeglugą offshore. Dzięki temu zapewnia się do swoich wewnętrznych celów: usługi zarządzania posiadaną flotą jednostek pływających, kompleksową obsługę logistyki morskiej, a także badania dna morza.
21.03.2021

Uniewinnienie kpt. Lasoty - branża morska odetchnęła z ulgą

Międzynarodowa branża transportu morskiego z zadowoleniem przyjęła piątkowe orzeczenie sądu w meksykańskim Ciudad Victoria, który uniewinnił oskarżonego o przemyt narkotyków kapitana cypryjskiego statku UBC Savannah Andrzeja Lasotę. Pozbawionemu wolności od 2019 r. Polakowi groziło 10 lat więzienia.
21.03.2021

MSZ: Polski kapitan statku Andrzej Lasota jest już pod opieką konsula

Kapitan Andrzej Lasota osadzony w 2019 r. w Meksyku w związku z oskarżeniami o rzekomy udział w przemycie kokainy został uniewinniony przez sąd w Ciudad Victoria, na północnym wschodzie tego kraju, poinformował w piątek wieczorem PAP polski resort spraw zagranicznych.
20.03.2021

Kapitan Lasota oczyszczony z zarzutów

Kapitan Andrzej Lasota, którego oskarżono o przemyt, został w Meksyku oczyszczony z zarzutów i może opuścić areszt - napisał w piątek na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
20.03.2021

Flota grecka liderem na świecie i w UE

Grecy zarządzają flotą ponad 5600 statków o nośności 427 mln t. Jej wartość to ponad 100 mld dol. Średni wiek statku to około 9,17 lat. Średnia nośność prawie 76 tys. t. Nawiązanie współpracy polskich zarządców statków z operatorami tak dużej floty może być szansą dla rozwinięcia aktywności polskich absolwentów uczelni morskich i ekonomicznych.
19.03.2021

Polski kapitan w walce z meksykańskim wymiarem sprawiedliwości

Polski kapitan, Andrzej Lasota już od ponad półtorej roku przebywa w meksykańskim więzieniu. Jest oskarżany o wwiezienie na terytorium Meksyku znacznej ilości narkotyków. Grozi mu 10 lat więzienia.
13.03.2021

Porty morskie w rozmowach ministrów ds. transportu Polski i Słowenii

Wzmocnienie współpracy w obszarze infrastruktury i transportu między Polską i Słowenią było przedmiotem rozmów ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i wiceministra Marka Gróbarczyka z ministrem infrastruktury Słowenii Jernejem Vrtovecem.
23.02.2021

Stolica podsumowała sezon rejsowy nad Wisłą

Kilkadziesiąt wydarzeń ekologicznych, sportowych i kulturalnych, kilkaset bezpłatnych rejsów po Wiśle, 2228 kg odpadów zebranych przez mieszkańców w ramach projektu z budżetu obywatelskiego, prawie 60 tys. użytkowników przepraw promowych i rejsów - tak wyglądał sezon nad Wisłą w ubiegłym roku.
11.02.2021

Kolejne trzy miesiące będą decydujące dla firm i rynku pracy

Do tej pory kryzys związany z pandemią COVID-19 nie wyrządził wielkich szkód rynkowi pracy ze względu na pomoc skierowaną do przedsiębiorców pod warunkiem utrzymania miejsc pracy. Kiedy jednak tarcze przestaną działać, pracodawcom może zabraknąć płynności na prowadzenie działalności, co będzie się wiązało ze zwolnieniami. – Jeśli jednak z pomocą państwa i pieniędzy z UE doczekają do wiosny, gdy ruszą prace sezonowe i inwestycje, gospodarka powinna wyjść na prostą – uważa dr Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego.
02.02.2021

Turcja i Grecja po pięciu latach wznowiły negocjacje dot. wieloletnich sporów morskich

Turcja i Grecja wznowiły w poniedziałek w Stambule rozmowy, mające na celu rozwiązanie długotrwałych sporów morskich między obydwoma krajami. Nieoficjalne źródła podają, że pierwszym etapem są "dyskusje rozpoznawcze", a dopiero po nich nastąpią zasadnicze negocjacje.
25.01.2021

Zbiornikowiec szczecińskiego armatora Unibaltic doznał awarii na portugalskich wodach

Zbiornikowiec AMAZONITH doznał awarii silnika w czasie sztormu rankiem 22 stycznia, podczas zbliżania się do portu w Aveiro w Portugalii.
25.01.2021

Turcja proponuje podjęcie rozmów z Grecją ws. sporu terytorialnego na Morzu Śródziemnym

Ankara proponuje Grecji powrót do rozmów ws. eksploatacji złóż ropy i gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego - poinformował dzisiaj szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu. Greckie MSZ ogłosiło, że nie otrzymało zaproszenia, ale jest gotowe podjąć rozmowy.
11.01.2021

Cypryjski armator zabezpieczył finansowanie na dwa masowce

Cypryjski Castor Marine zdobył finansowanie na dwa masowce warte 15 mln dolarów od anonimowej europejskiej instytucji finansowej.
04.01.2021

45 krajów wynaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników. Zabrakło wśród nich Polski

Aż 45 państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) oraz Hong Kong wyznaczyły marynarzy jako kluczowych pracowników, co ma pomóc w zakończeniu kryzysu załogowego.
17.12.2020

Możliwe porozumienie ws. podniesienia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych?

Porozumienie w sprawie podniesienia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych dla UE do 55 proc. do roku 2030 jest możliwe pod warunkiem uzyskania bardzo jasnych gwarancji, w jaki sposób ma to w UE przebiegać - ocenił podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. UE minister ds. UE Konrad Szymański.
09.12.2020

Turcja wycofała swój statek badawczy ze spornych wód przed szczytem UE

Statek Oruc Reis, specjalizujący się w badaniach sejsmograficznych, został wycofany przez Turcję z wód będących przedmiotem sporu z Grecją i Cyprem przed szczytem UE ws. sankcji wobec Turcji, który odbędzie się za dwa tygodnie - podała agencja Reutera.
30.11.2020

Turcja skrytykowała próbę zrewidowania jej statku przez marynarkę wojenną Niemiec

Turcja ostro zaprotestowała w poniedziałek przeciwko niedzielnej próbie zrewidowania jej statku handlowego przez niemiecką fregatę rakietową Hamburg, która uczestniczy na Morzu Śródziemnym w misji kontroli przestrzegania embarga ONZ na dostawy broni do pogrążonej w wojnie domowej Libii.
23.11.2020

Polski armator buduje swój pierwszy statek (foto, wideo)

Najprawdopodobniej na początku przyszłego roku zupełnie nowa jednostka trafi do floty szczecińskiego armatora Unibaltic. Chemikaliowiec powstaje w tureckiej stoczni.
23.11.2020

Państwa UE zgodziły się na otwarcie nowej fazy współpracy wojskowej w ramach PESCO

Unijni ministrowie obrony uzgodnili w piątek konkluzje w sprawie przeglądu strategicznego stałej współpracy strukturalnej PESCO 2020. Przedstawiono w nich wytyczne na kolejny etap kooperacji wojskowej, obejmujący lata 2021–2025.
20.11.2020

Europejski Bank Inwestycyjny – przyszły bank klimatyczny Unii Europejskiej

Instytucje unijne wskazują, że EBI odegra znaczącą rolę w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i wynikającej z niego potrzeby sprawiedliwej transformacji. W najbliższych latach Europejski Bank Inwestycyjny będzie się zmieniał w bank klimatyczny UE.
28.10.2020

Turcja przedłuża badania na wschodzie Morza Śródziemnego

Turcja przedłużyła do 4 listopada badania sejsmiczne prowadzone przez jej statek Oruc Reis na spornym obszarze wschodniej części Morza Śródziemnego. Posunięcie to Grecja uznała dzisiaj za nielegalne. Turcja odrzuciła ten zarzut jako bezpodstawny.
25.10.2020

Nici z otwarcia plaży w Warosii? Eksperci: Miasto duchów wciąż kontroluje turecka armia

Eksperci twierdzą, że mimo dużego szumu medialnego wokół decyzji o ponownym otwarciu plaży w słynnym mieście duchów - Warosii, od 46 lat okupowanej przez turecką armię, jej status nie uległ zmianie. Warosią na Cyprze Północnym nadal rządzi wojsko.
11.10.2020

Polacy w wyścigach finałowych ME w klasie Laser

Mistrzostwa Europy w Gdańsku to już trzecia żeglarska impreza tej rangi, która odbywa się w Polsce. Wcześniej w Pucku rozegrano mistrzostwa Europy w kitesurfingu, a w Gdyni rywalizowali żeglarze w olimpijskiej klasie Finn. Teraz zaś, w gdańskich Górkach Zachodnich o medale w mistrzostwach Starego Kontynentu rywalizują żeglarze i żeglarki w olimpijskich klasach Laser Standard (mężczyźni) i Laser Radial kobiet oraz w nieolimpijskiej klasie Laser Radial mężczyzn. Do Gdańska przyjechało wielu znakomitych żeglarzy, wśród których nie b
10.10.2020

Turcja i Grecja zgodziły się na rozmowy o roszczeniach terytorialnych na Morzu Śródziemnym

Turcja i Grecja zgodziły się na przyjęcie środków budowy wzajemnego zaufania oraz prowadzenie rozmów o roszczeniach terytorialnych na wschodzie Morza Śródziemnego - oświadczył dziś turecki minister spraw zagranicznych Mavlut Cavusoglu.
08.10.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.