• <

Turcja proponuje podjęcie rozmów z Grecją ws. sporu terytorialnego na Morzu Śródziemnym

Strona główna MW, służby morskie Turcja proponuje podjęcie rozmów z Grecją ws. sporu terytorialnego na Morzu Śródziemnym
Turcja proponuje podjęcie rozmów z Grecją ws. sporu terytorialnego na Morzu Śródziemnym - GospodarkaMorska.pl
Republic of Turkey Ministry of National Defence/Twitter

sons

11.01.2021 Źródło: PAP

Ankara proponuje Grecji powrót do rozmów ws. eksploatacji złóż ropy i gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego - poinformował dzisiaj szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu. Greckie MSZ ogłosiło, że nie otrzymało zaproszenia, ale jest gotowe podjąć rozmowy.

Cavusoglu, który wystąpił na konferencji prasowej ze swym odpowiednikiem z Republiki Tureckiej Cypru Północnego Tahsinem Ertugruloglu, dodał, że Ateny informowały wcześniej, iż mogą rozpocząć rozmowy z Ankarą 11 stycznia, ale jak dotąd nie wykonały w tej sprawie żadnego gestu. "Grecja nie ma teraz wymówki", aby nie podjąć negocjacji - podkreślił.

"Chcemy wystosować oficjalne zaproszenie do rozmów, a pierwsze spotkanie powinno odbyć się w styczniu" - oznajmił szef tureckiej dyplomacji. Dodał, że jego spotkanie z greckim ministrem spraw zagranicznych Nikosem Dendiasem chciał zaaranżować w Tiranie premier Albanii Edi Rama, który w ubiegłym tygodniu złożył wizytę w Ankarze, ale strona grecka odmówiła.

Rzecznik greckiego ministerstwa spraw zagranicznych Aleksandros Papaioannou oznajmił wkrótce po wystąpieniu Cavusoglu, że Ateny nie otrzymały formalnego zaproszenia do rozmów, ale są gotowe podjąć negocjacje z Turcją w kwestiach spornych "w zgodzie z prawem międzynarodowym".

Jak przypomina Reuters, Ankara i Ateny przeprowadziły 60 rund rozmów na te tematy od 2000 do 2016 roku, następnie negocjacje zostały zawieszone.

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE podjęli decyzję o wdrożeniu ograniczonych sankcji wobec tureckich obywateli w związku z turecką eksploracją złóż gazu na wodach, do których prawa roszczą sobie także Grecja i Cypr. Sankcje są znacznie skromniejsze niż pierwotnie zakładano, aby pozwolić na negocjacje między stronami. Decyzje w sprawie kolejnych kroków odłożono do marca.

Konflikt między Grecją a Turcją dotyczący praw do eksploatacji podwodnych złóż ropy i gazu na greckich wodach terytorialnych nasilił się w minionym roku, gdy turecki statek badawczy Oruc Reis podjął badania sejsmiczne w tym rejonie. Latem doszło do eskalacji napięć między Ankarą i Atenami, obie strony konfliktu kilkakrotnie przeprowadziły demonstracyjne manewry wojskowe.

Spory między tymi krajami ciągną się od wielu lat i dotyczą m.in. podziału wód terytorialnych i praw do szelfu kontynentalnego. Grecja oskarża Turcję o prowadzenie poszukiwań ropy i gazu na obszarach morza, które strona grecka uznaje za swoją wyłączną strefę ekonomiczną. Turcja nie uznaje jednak tego podziału i twierdzi, że sporne fragmenty są częścią jej szelfu kontynentalnego.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 54,75 $ baryłka  0,00% 23:55
 Cyna 21495,00 $ tona 0,92% 15 sty
 Cynk 2698,00 $ tona -0,66% 15 sty
 Aluminium 2000,00 $ tona -0,50% 15 sty
 Pallad 2382,50 $ uncja  0,23% 01:55
 Platyna 1103,00 $ uncja  0,88% 01:55
 Srebro 25,16 $ uncja  0,60% 01:55
 Złoto 1839,20 $ uncja  0,13% 01:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.