• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Brytyjski okręt RFA Lyme Bay dostarcza tony pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

03.01.2024 14:16 Źródło: Royal Navy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Brytyjski okręt RFA Lyme Bay dostarcza tony pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

Partnerzy portalu

Fot. Royal Navy

Okręt pomocniczy wchodzący w skład Królewskiej Floty Pomocniczej (Royal Fleet Auxiliary) RFA Lyme Bay dostarczył ponad 300 palet z pomocą humanitarną w imieniu Republiki Cypru do Port Said w Egipcie. Jest to następstwo przekazania ponad 70 ton pomocy od Wielkiej Brytanii, przekazanej wcześniej podobną drogą przez Royal Air Force. Wszystko to ma trafić do palestyńskich uchodźców oraz potrzebujących, znajdujących się w Strefie Gazy, gdzie od października trwają walki między Hamasem a Siłami Obrony Izraela.

Pomoc obejmowała m.in. prawie 5 000 zestawów namiotowych, prawie 11 000 koców, a także dziesięć palet z 1 500 kg niezbędnego wyposażenia medycznego i leków. RFA Lyme Bay to okręt desantowy-dok, który wraz z RFA Argus został rozmieszczony na Morzu Śródziemnym w ramach Grupy Reagowania na Wybrzeżu Południe (Littoral Response Group South). Obydwa okręty zostały przysposobione i postawione do gotowości w ramach wsparcia brytyjskich i międzynarodowych wysiłków na rzecz złagodzenia pogarszającej się sytuacji humanitarnej w Gazie. Pomoc została przekazana egipskiemu Czerwonemu Półksiężycowi w celu dalszego transportu i dystrybucji w Gazie przez organizacje pomocowe, w tym Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Robót.


Fot. Royal Navy

- Siły Zbrojne Wielkiej Brytanii mogą pochwalić się dumną historią zapewniania pomocy humanitarnej na całym świecie, a Grupa Reagowania na Wybrzeżu (Południe) została słusznie przydzielona do wschodniej części Morza Śródziemnego, aby zapewnić rządowi Wielkiej Brytanii ze zdolnością do dostarczenia pomocy dla Gazy. Niestrudzenie pracowaliśmy, aby zapewnić pełen zakres opcji dotyczących tego, w jaki sposób możemy najlepiej pomóc, i jestem dumny, że udało nam się to teraz zrealizować w imieniu Wielkiej Brytanii - podkreślił dowódca grupy zadaniowej kmdr. ppor. Sam Stephens.

- Prace mające na celu ułatwienie dostarczania pomocy humanitarnej do Gazy były emocjonalnie podprogową okazją dla załogi statku RFA Lyme Bay. W ramach prawdziwie wspólnego i międzynarodowego przedsięwzięcia, od Biura Wspólnoty Zagranicznej i Rozwoju Wielkiej Brytanii oraz Ministerstwa Obrony po ich cypryjskich odpowiedników, nasi ludzie, czy to Royal Navy, Royal Marines, armia i cywilny personel RFA, połączyli siły, aby zaokrętować, przetransportować i teraz przekaż pomoc w ręce organizacji pozarządowych na ląd. Mamy nadzieję, że nasze wysiłki, niezależnie od tego, jak małe w szerszym kontekście konfliktu, przyniosą nadzieję i pocieszenie osobom w tym czasie wielkiej potrzeby - zaznaczył dowódca RFA Lyme Bay kmdr. Chris Clarke.

RFA Lyme Bay to okręt desantowy-dok typu Bay, będący w służbie od 2007 roku. Ma 176,6 metra długości i 16 160 ton pełnej wyporności. Osiąga prędkość do 18 węzłów, a napęd stanowią dwa generatory Wärtsilä 8L26 o mocy 4,5 MW, dwa generatory Wärtsilä 12V26 (6,7 MW) dwa pędniki azymutalne i ster strumieniowy dziobowy. Załoga liczy 60 osób, acz okręt może przyjąć na swój pokład 356 żołnierzy w wariancie standardowym i do 700 maksymalnie. Zasięg działania wynosi 8 000 mil morskich. W swoim wyposażeniu posiada szybkie łodzie do transportu i desantu. Może przyjąć na swój pokład technikę wojskową w postaci maksymalnie do 24 czołgów Challenger 2 lub 150 lekkich ciężarówek, a także posiada ładowność do 200 ton amunicji lub 24 TEU. Może przewozić także statki powietrzne i obsługiwać śmigłowce, o ile zostanie zamontowany w ramach wyposażenia modułowego odpowiedni hangar.

Choć to jednostka pomocnicza, posiada uzbrojenie w postaci dwóch dział DS30B Mk 1 30 mm, dwa automatyczne systemy Phalanx CIWS, cztery ciężkie karabiny maszynowe Browning 20mm oraz sześć karabinów maszynowych GPMG L7 kal. 7,62 mm.

Fot. Royal Navy

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.