• <

Wynik wyszukiwania - "pomoc humanitarna" - Wiadomości

"The Guardian": kryzys żywnościowy w Gazie został sztucznie wywołany

Kryzys żywnościowy w zagrożonej głodem Strefie Gazy został sztucznie wykreowany, twierdzi portal dziennika "The Guardian", opisując problemy z dostarczaniem pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Strefie Gazy. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell stwierdził, że "sprowokowany przez Izrael głód" jest używany jako broń.
22.03.2024

Rozpoczyna się druga morska misja humanitarna do Strefy Gazy

W najbliższym czasie z portu w Larnace na Cyprze wyruszy drugi w ostatnich dniach morski konwój humanitarny do Strefy Gazy; na pokładzie statku znajdzie się 300 ton żywności - poinformował w czwartek portal Times of Israel za organizatorem misji, amerykańską organizacją pozarządową World Central Kitchen (WCK).
14.03.2024

Pomoc humanitarna do Strefy Gazy zostanie przekazana drogą morską

Po raz pierwszy od października 2023 roku, czyli początku wojny Izraela z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas, pomoc humanitarna do Strefy Gazy zostanie przekazana drogą morską; przedsięwzięcie finansują Zjednoczone Emiraty Arabskie - powiadomiła we wtorek izraelska telewizja Kanał 13.
05.03.2024

Międzynarodowe siły morskie starają się odzyskać statek porwany przez somalijskich piratów

Siły Morskie Unii Europejskiej (EUNAVFOR) w ścisłej współpracy z władzami lokalnymi Somalii w dalszym ciągu uważnie monitorują sytuację w związku z porwaniem bułgarskiego statku handlowego Ruen, pływającego pod maltańską banderą. Obecne jednostka ma znajdować się pomiędzy półwyspami Eyl i Xaafun (Somalia). Żądania porywaczy pozostają nieznane.
20.12.2023

Kierowcy na polsko-ukraińskiej granicy zablokowali dostawę łodzi patrolowych dla Ukrainy. Myśleli, że to luksusowe jachty

Od miesiąca trwa protest polskich kierowców na granicy z Ukraina. Zdaniem przewoźników przepisy obu państw są destrukcyjne dla ich biznesów i faworyzują ukraińskich dostawców. Mimo interwencji władz obu państw spór wciąż się zaognia, a do tego po obu stronach blokuje się transporty. Wśród nich znalazły się jednostki dla służb morskich Ukrainy, mylnie wzięte za... jachty.
04.12.2023

Ceremonia położenia stępki pod budowę przyszłego okrętu USNS Billy Frank Jr. w stoczni Austal USA

W należącej do amerykańskiego oddziału australijskiego koncernu stoczni w Mobile rozpoczęto kolejny etap budowy okrętu ratowniczego, który wejdzie w posiadanie US Navy jako Okręt Marynarki Stanów Zjednoczonych (United States Naval Ship, USNS).
16.11.2023

Francja wyśle okręt w celu wsparcia szpitali w Gazie

W atakach Hamasu zginęło 31 Francuzów, 9 osób pozostaje zaginionych lub są zakładnikami Hamasu – ogłosił w środę prezydent Emmanuel Macron na konferencji z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sissim. Prezydent Francji poinformował, że Francja wyśle okręt w celu wsparcia szpitali w Gazie.
25.10.2023

Zespół okrętów NATO wejdzie jutro do Portu Gdynia. Wśród nich będzie polska fregata

W godzinach porannych do Portu Gdynia oraz Portu Wojennego Gdynia wejdzie pięć okrętów Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Będzie to jak dotąd największa wizyta międzynarodowej grupy jednostek morskich w tym roku. To także powrót niewidzianego od stycznia ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
25.05.2023

Pokaz możliwości. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na międzynarodowych ćwiczeniach w pobliżu Islandii

Jedenaście państw NATO bierze udział międzynarodowym ćwiczeniu pk. Dynamic Mongoose 2023, będących zakrojonym na szeroką skalę sprawdzianem zdolności sił morskich w zakresie zwalczania okrętów podwodnych na północnym Atlantyku w dniach od 24 kwietnia do 5 maja. Gospodarzem przedsięwzięcia jest Islandia. Wśród zaangażowanych w to wydarzenie okrętów jest polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. wchodzi w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1.
29.04.2023

Finlandia cementuje członkostwo w NATO poprzez wspólne ćwiczenia morskie

W ramach swojej zwyczajowej działalności Stały Zespół Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1) pojawił się na fińskich wodach terytorialnych. Była to okazja nie tylko potwierdzenia obecności sojuszu na Bałtyku, ale też wsparcia dla jego nowego członka, także w ramach prowadzenia działań na morzu.
13.04.2023

Statek Banksy'ego zatrzymany na Lampedusie. Ratował migrantów

Finansowany przez anonimowego artystę Banksy’ego statek organizacji humanitarnej ratującej migrantów na morzu został zablokowany w porcie na włoskiej wyspie Lampedusa w związku z zarzutem łamania nowych przepisów dotyczących takich operacji - podały w niedzielę media. Załoga jednostki uznała tę decyzję za niedopuszczalną.
26.03.2023

Światowy Dzień Wody. Fundusze Norweskie umożliwiają ograniczenie zanieczyszczenia środowiska wodnego

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w celu uświadomienia jak dużym problemem jest brak dostępu do czystej wody pitnej i jak ważna jest prawidłowa gospodarka wodna. Projekty polskich przedsiębiorców mogące przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska wodnego i jego bezpośredniego otoczenia otrzymały dofinansowanie z Funduszy Norweskich w ramach schematu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth”.
22.03.2023

Chiny organizują efektowne manewry na Pacyfiku z ćwiczeniami desantu. Tajwan zaniepokojony

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (Zhōngguó Rénmín Jiěfàngjūn Hǎijūn) zorganizowała pierwsze tak duże ćwiczenia na Oceanie Spokojnym, w trakcie których nacisk położono na działania okrętów desantowych i wsparcie operacji z nimi związanych. Do ćwiczeń zaangażowano również okręt desantowy-dok 075 Hainan, będący pływający bazą dla śmigłowców.
03.03.2023

Norweski rząd chce przekazać Ukrainie kilka miliardów euro ze sprzedaży gazu i ropy

Premier Norwegii Jonas Gahr Store zapowiedział w poniedziałek nowy pięcioletni pakiet pomocy dla Ukrainy na zakup broni oraz pomoc cywilom o wartości 75 mld koron (ok. 6,7 mld euro). Pieniądze mają pochodzić m.in. ze sprzedaży gazu i ropy.
07.02.2023

Piraci z Somalii wciąż groźni. Operacja Atalanta potrwa dłużej

Choć w ostatnich latach aktywność piratów przy somalijskim wybrzeżu zmalała, wciąż dochodzi do prób uprowadzeń statków i innych jednostek morskich. Z tego powodu państwa UE będą kontynuować działania antypirackie w tym rejonie.
10.01.2023

Okręty NATO w Gdyni [ZDJĘCIA]

W godzinach porannych do gdyńskiego portu weszły fregaty należące do Stałego Zespołu Okrętów Państw NATO. Głównym celem wizyty jest uzupełnienie zapasów na okrętach.
04.12.2022

Z Marsylii wypłynął statek z pomocą humanitarną i materiałami do odbudowy Ukrainy

Statek z 1000 ton pomocy humanitarnej i materiałami do odbudowy infrastruktury Ukrainy wypłynął z Marsylii do Rumunii. Według władz francuskich to najważniejszy konwój humanitarny od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
29.09.2022

Doradca mera okupowanego Mariupola: pomoc humanitarną otrzymują nieliczni szczęśliwcy

Najpierw trzeba zapisać się do kolejki po żywność z dwu- lub trzydniowym wyprzedzeniem, ale to nie daje żadnej gwarancji powodzenia; później pomoc humanitarną otrzymują w Mariupolu tylko szczęśliwcy, którzy znajdą się w tej kolejce wśród pierwszych 300 osób - poinformował w środę na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.
08.06.2022

Gry wojenne na morskiej szachownicy. Nowa pozycja geopolityczna Bałtyku

Promocja książki odbyła się 17 maja br. i wywołała dyskusję w kontekście napaści Rosji na Ukrainę i globalnych konsekwencji wojny w północnej części Morza Czarnego. Okazało się, że promocja książki zbiegła się z wydarzeniami, których nie przewidziały wywiady czołowych państw NATO.
20.05.2022

UE chce ułatwić eksport zboża z Ukrainy na światowe rynki przez europejskie porty

Unia Europejska po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów czarnomorskich, z obawy przed niedoborami dostaw żywności, chce ułatwić Ukrainie eksport zbóż na światowe rynki. Miałyby one być wysyłane poprzez unijne porty i składowane na terytorium UE. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła plan działań w tej sprawie.
12.05.2022

Prom Polferries z pomocą humanitarną dla Ukrainy w Porcie Gdańsk [WIDEO]

Prom Polferries przypłynął ze szwedzkiego Nynäshamn we wtorek (10 maja) przybijając do Nabrzeża przy Terminalu Westerplatte w samo południe. Załadowane pomocą humanitarną ciężarówki i wóz strażacki po opuszczeniu statku zostaną skierowane do granicy polsko-ukraińskiej. Dary od Szwedów trafią tam do potrzebujących, a wóz strażacki zostanie zadysponowany w tamtejszych służbach przeciwpożarowych. To nie pierwszy taki transport.
10.05.2022

Mariupol ostrzelały okręty rosyjskie

Mariupol został ostrzelany przez cztery okręty rosyjskiej marynarki wojennej - podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na ukraińskie siły Azow, biorące udział w obronie miasta.
20.03.2022

Finnlines nie pływa do Rosji. Właściciel linii angażuje się w pomoc humanitarną

Grimaldi Group, właściciel linii promowych Finnlines, ogłosił, że ruch jego promów do i z Rosją został wstrzymany 9 marca.
11.03.2022

Ogień na morskim poligonie [foto]

W piątek, 16 kwietnia, zakończyły się ćwiczenia na morzu. Okręty we współdziałaniu z Siłami Powietrznymi, w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej, realizowały szkolenie z zakresu osłony szlaków żeglugowych, zabezpieczenia transportu, a także uzupełniania zapasów i ratowania życia na morzu. W ten sposób marynarze przygotowują się do faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
16.04.2021

Kanadyjska fregata rakietowa HMCS w gdyńskim porcie

W piątek, 5 marca, do gdyńskiego portu weszły okręty Stałego Zespołu Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One). Wizyta Sojuszniczego Zespołu ma charakter roboczy.
06.03.2021

Ćwiczenia PASSEX na Bałtyku

Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli odbyły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich Morza Bałtyckiego. Główne zadania wykonane przez szkolące się jednostki polegały na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
08.05.2020

MSC Foundation pomaga Bahamom po przejściu huraganu Dorian (film)

MSC - druga co do wielkości linia kontenerowa na świecie pomaga Bahamom w odbudowie po huraganie Dorian - dostarczyła do tej pory ponad 200 kontenerów z potrzebnymi towarami. Zapowiada dalszą pomoc i współpracę z lokalnymi władzami
13.11.2019

Ćwiczenie taktyczne z wojskami na morzu

Port Wojenny w Gdyni opuściły okręty, które do poniedziałku, 23 września, operują na morzu w ramach ćwiczenia taktycznego z wojskami. Okręty przy wsparciu samolotów i śmigłowców prowadzą operację osłony strategicznego transportu morskiego.
26.09.2019

Wawrzyk: Pomoc dla krajów słabiej rozwijających się to lepszy sposób na rozwiązanie kryzysu migracyjnego

Na pomoc rozwojową dla krajów słabiej rozwijających się Polska przeznaczyła w 2018 roku prawie 2 mld 800 mln zł – poinformował w piątek w Kielcach wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. To dużo lepszy sposób rozwiązania kryzysu migracyjnego, niż przyjmowanie uchodźców – dodał.
24.08.2019

Okręty Sił Odpowiedzi NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli prowadzą wspólne ćwiczenia na poligonach morskich Bałtyku (foto)

Główne zadania jakie wykonywać będą szkolące się jednostki polegają na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
26.04.2019

Sześć okrętów NATO zawinęło do Gdyni. Cztery można zwiedzać (foto)

Sześć okrętów NATO w Porcie Gdynia. Jednostki Stałego Zespołu Sił Morskich NATO-SNMG1 zawinęły tam w piątek rano. Oprócz polskiej fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski, są to okręty z Hiszpanii, Niemiec, Turcji, USA i z Wielkiej Brytanii. Wizyta ma charakter roboczy, a marynarze pozostaną w Gdyni przez całe Święta Wielkanocne. Część jednostek jest dostępna dla zwiedzających.
19.04.2019

Okręty NATO w Gdyni zostaną udostępnione do zwiedzania

W piątek, 19 kwietnia, w godzinach rannych, do gdyńskiego portu wejdzie 6 okrętów Stałego Zespołu Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One). Wśród okrętów będzie polska fregata ORP Gen. K. Pułaski.
18.04.2019

Fregata ORP Gen. K. Pułaski już w Siłach Odpowiedzi NATO

Po dziesięciu latach, fregata rakietowa ORP Gen. Kazimierz Pułaski, wraca do Sił Odpowiedzi NATO. Wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec SH-2G) na początku lutego dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Jednostka opuściła dziś macierzysty port w Gdyni. Polscy marynarze i lotnicy morscy do kraju wrócą w czerwcu. Na czas trwania misji powołany został Polski Kontyngent Wojskowy (PKW Pułaski 2019).
29.01.2019

Czaputowicz z Bassilem o współpracy gospodarczej z Libanem i sytuacji na Bliskim Wschodzie

Współpraca dwustronna dot. gospodarki, pomocy rozwojowej i ochrony zabytków, a także wojna w Syrii i stan bliskowschodniego procesu pokojowego były tematami piątkowego spotkania w Warszawie szefa MSZ Jacka Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych i emigrantów Libanu Gebrana Bassila.
27.10.2018

Ukraina/SBU: Rosyjscy najemnicy przerzucani do Syrii okrętami marynarki wojennej

Zatrzymany na Ukrainie Rosjanin zeznał, że rosyjscy najemnicy z tzw. grupy Wagnera byli przerzucani do Syrii okrętami rosyjskiej marynarki wojennej – poinformowała w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
19.04.2018

Operacja osłony transportu morskiego

Port Wojenny w Gdyni opuściły okręty, które do piątku, 23 marca, będą tworzyć na morzu Okrętową Grupę Zadaniową (OGZ). Równocześnie na Bałtyku rozpoczęło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX.
19.03.2018

Ćwiczenie PASSEX na Bałtyku

5 września na Bałtyku rozpoczęło się ćwiczenie pod kryptonimem PASSEX. Okręty z Norwegii, Portugalii, Kanady, Niemiec, Holandii oraz Polski, wspierane przez lotnictwo morskie prowadzą operację osłony strategicznego transportu morskiego.
05.09.2017

Siły odpowiedzi NATO w Gdyni

W sobotę, 2 września, do Gdyni wejdzie zespół 4 okrętów Stałych Sił Morskich NATO - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One). Okręty Sojuszu zacumują przy nabrzeżu francuskim Portu Handlowego w Gdyni. Wizyta ma charakter roboczy.
31.08.2017

Uroczysty powrót marynarzy PKW Czernicki

Po ponad półrocznej, pierwszej w historii, misji polskiego okrętu w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) marynarze wracają do macierzystego portu. ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wejdzie do portu w poniedziałek 10 lipca.
07.07.2017

Rosnące znaczenie Junnanu w planie Pasa i Szlaku

Prowincja Junnan położona przy granicy chińsko-birmańskiej stanowi dla Pekinu jeden z korytarzy handlowych, dzięki którym Chiny są w stanie stworzyć alternatywę dla szlaków handlowych prowadzących przez Morze Południowochińskie.
12.06.2017

Manewry na Morzu Śródziemnym

W poniedziałek (24 kwietnia) Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) przeprowadził ćwiczenia z maltańską jednostką patrolową. Jeszcze tego samego dnia dowodzony przez kmdr por. Aleksandra Urbanowicza zespół rozpoczął współpracę z dwoma hiszpańskimi okrętami.
26.04.2017

Duńskie fregaty dla polskiej marynarki

Część członków Rady Budowy Okrętów zamiast australijskich fregat typu Adelaide wolałaby zbudowanie w Polsce duńskich fregat typu Iver Huitfeld.
09.04.2017

Hiszpański niszczyciel min ESPS „Duero” dołączył do SNMCMG2 (foto)

Do Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) dołączył niszczyciel min z hiszpańskiej Marynarki Wojennej ESPS „Duero”. Włączenie jednostki do zespołu pod polskim dowództwem odbyło się we włoskim porcie La Spezia.
27.01.2017

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki rozpoczął służbę w ramach Sił Odpowiedzi NATO

W najbliższy czwartek, 5 stycznia, okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki opuści Port Wojenny w Świnoujściu i skieruje się na Morze Śródziemne. Tym samym polscy marynarze rozpoczną półroczną misję związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa żeglugi na kluczowym dla gospodarki europejskiej akwenie.
02.01.2017

Szkolenie Sztabu Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2

Trwają przygotowania do objęcia przez polską Marynarkę Wojenną dowodzenia Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2).
02.12.2016

Kontrola uczciwości – rozmowa z Adamem Celarkiem, dyrektorem spółki Baltic Control Poland

Certyfikacja, inspekcje oraz próbobranie towarów w portach morskich to praca, której niespodziewanie blisko do detektywistycznych dochodzeń. Na ekspertach spoczywa też ogromna odpowiedzialność za ostateczną wartość wielkich międzynarodowych kontraktów handlowych, a gdy w grę wchodzi kontrola procesów dostarczania pomocy humanitarnej, także za odpieranie prób nacisku ze strony skorumpowanych polityków i wojskowych.
26.09.2016

Okręty NATO wejdą do Gdyni. Będzie można je zwiedzać

W piątek 16 września z wizytą roboczą wejdą do Gdyni trzy fregaty Stałego Zespołu Okrętów NATO SNMG-1: hiszpańska ESPS Mendez Nunez, portugalska NRP Alvares Cabral oraz niemiecka FGS Ludwigshafen. Jednostki będą udostępnione do zwiedzania.
14.09.2016

ORP Gen. T. Kościuszko w stałym zespole okrętów NATO

29 czerwca fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko opuści port wojenny w Gdyni i uda się w rejon Morza Śródziemnego. Wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec SH-2G) na początku lipca dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2 (SNMG 2).
27.06.2016

„NORTHERN COASTS 2013” – symulowany kryzys na Bałtyku

Operacje przeciwminowe, obrona okrętów przed atakami z wody i z powietrza oraz współdziałanie pomiędzy okrętami różnych bander – to tylko niektóre elementy rozpoczynającego się właśnie ćwiczenia Northern Coasts 2013. W manewrach wezmą udział dwa polskie okręty – niszczyciel min ORP „Czajka” i okręt dowodzenia SNMCMG1 ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Dzisiaj (poniedziałek, 9 września) okręty wyjdą na morze i rozpocznie się zasadnicza faza manewrów, które potrwają do 19 września.
09.09.2013

Bezpieczeństwo transportu morskiego

Wczoraj (poniedziałek, 19 listopada) Marynarka Wojenna rozpoczęła manewry na morzu polegające na osłonie morskich szlaków komunikacyjnych. Głównym zadaniem będzie obrona transportu morskiego przed atakami okrętu podwodnego i samolotów oraz obrona przed atakami terrorystów i piratów, a także walka z zagrożeniem minowym. Ćwiczenie potrwa do piątku, 23 listopada.
20.11.2012

„BURZA” na Bałtyku

„Burza” to kryptonim polsko-francuskich manewrów morskich, które przez trzy dni prowadzone były na Morzu Bałtyckim. Od wtorku do czwartku (25-27 września) okręty przećwiczyły operację osłony strategicznego transportu morskiego. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia, okręty obu państw musiały doprowadzić do portu konwój z zaopatrzeniem mającym kluczowe znaczenie. Na szlaku morskim ochraniane jednostki konwoju były atakowane przez samoloty, okręty nawodne i podwodne przeciwnika.
01.10.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.