• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Czaputowicz z Bassilem o współpracy gospodarczej z Libanem i sytuacji na Bliskim Wschodzie

pc

27.10.2018 06:14 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Czaputowicz z Bassilem o współpracy gospodarczej z Libanem i sytuacji na Bliskim Wschodzie

Partnerzy portalu

Czaputowicz z Bassilem o współpracy gospodarczej z Libanem i sytuacji na Bliskim Wschodzie - GospodarkaMorska.pl

Współpraca dwustronna dot. gospodarki, pomocy rozwojowej i ochrony zabytków, a także wojna w Syrii i stan bliskowschodniego procesu pokojowego były tematami piątkowego spotkania w Warszawie szefa MSZ Jacka Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych i emigrantów Libanu Gebrana Bassila.

Czaputowicz poinformował na konferencji prasowej po spotkaniu, że z Bassilem rozmawiał o współpracy dwustronnej, omówił kwestię konfliktu w Syrii oraz stan bliskowschodniego procesu pokojowego i - w tym kontekście - relacji transatlantyckich.

„Liban ma ważne miejsce na mapie Bliskiego Wschodu i odgrywa ważną rolę w stabilizacji tego regionu. Jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jesteśmy wdzięczni za wszelkie sugestie dotyczące tego, jak poprawić sytuację bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie" – podkreślił szef polskiej dyplomacji. Wyraził nadzieję, że jego rozmowy z libańskim partnerem będą impulsem do rozwoju współpracy Polski i Libanu w obszarze gospodarki, współpracy rozwojowej i ochrony zabytków.

Czaputowicz wyraził też nadzieję, że ożywieniu dialogu politycznego służyć będzie podpisane w piątek między polskim MSZ a Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Emigracji Libanu memorandum o porozumieniu o ustanowieniu dwustronnych konsultacji. To dokument, który stwarza ramy dla stałej współpracy między instytucjami naszych państw - zaznaczył szef MSZ.

Jak podkreślił, zapewnił Bassila o gotowości Polski do rozwoju współpracy w obszarze nowoczesnych technologii, inteligentnych rozwiązań miejskich, technologii informacyjnych i komunikacyjnych, medycznych, elektromobilności i start-upów. Według Czaputowicza Polska jest zainteresowana rozwijaniem współpracy gospodarczej z Libanem w tych dziedzinach. „Podkreśliłem, że właściwym krokiem do rozwoju naszej współpracy będzie zorganizowanie misji przedstawicieli polskiego sektora prywatnego w Libanie” – powiedział minister.

Czaputowicz wskazał na współpracę z polskimi archeologami i ekspertami w dziedzinie konserwacji zabytków, „aby zwiększyć zaangażowanie Polski w zachowanie chrześcijańskiego dziedzictwa historycznego Libanu”. „Liban może służyć za przykład państw pluralistycznego, które w sposób pokojowy organizuje życie społeczne na swoim obszarze” – zaznaczył. Szef MSZ wskazał, że ze strony polskiego resortu nauki jest gotowość do rozszerzenia współpracy z Libanem w zakresie wymiany studentów.

Podkreślił wsparcie Polski dla "jedności, suwerenności, bezpieczeństwa Libanu jako kraju o istotnym znaczeniu dla stabilności Bliskiego Wschodu, jego walki z zagrożeniami Terrorystycznymi oraz wzmacniania libańskich instytucji państwowych, w tym odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ochronę granic”.

Czaputowicz poinformował, że od 2019 r. Liban dołączy do krajów priorytetowych Polski w zakresie współpracy rozwojowej. „W ten sposób uzupełniamy dotychczasowe działania w ramach pomocy humanitarnej oraz będziemy mogli w większym stopniu wesprzeć władze i społeczeństwo libańskie dotknięte napływem uchodźców z Syrii” – powiedział szef MSZ.

Jak zapowiedział, polska pomoc będzie koncentrować się na wspieraniu kapitału ludzkiego, przedsiębiorczości, sektora prywatnego oraz ochrony środowiska. „Działania te będą realizowane w ramach konkursu +Polska Pomoc Rozwojowa 2019+ oraz projektów wdrażanych przez ambasadę polską w Bejrucie” – dodał minister. Zaznaczył, że Polska niesie pomoc humanitarną państwom Bliskiego Wschodu poprzez różnorodne kanały, jak na przykład wpłaty na fundusz powierniczy UE oraz finansowanie projektów humanitarnych polskich organizacji pozarządowych i ambasad w krajach regonu.

Według szefa MSZ w przypadku Libanu pomoc humanitarna świadczona jest nieprzerwanie od 2012 r. i jej beneficjentem są zarówno syryjscy uchodźcy, jak i goszcząca ich społeczność Libanu.

Minister Gebran Bassil zauważył, że Liban jest mozaiką religii i kultur jest obecnie zagrożony wieloma czynnikami zewnętrznymi, w tym migracją, która stała się problemem ogólnoświatowym.

"Jakiekolwiek narzucanie społeczeństwu libańskiemu bądź wprowadzanie do organizmu libańskiego czynników zewnętrznych może prowadzić do eksplozji i dużego zagrożenia. Stąd potrzebna jest świadoma polityka, również Unii Europejskiej" - powiedział.

Zaznaczył, że Liban pomaga uchodźcom z Syrii od początku wojny. "Musimy skoncentrować się na pomocy Syryjczykom tak, by nie musieli zostać w krajach obecnie ich goszczących, ale by mogli wrócić do swojej ojczyzny” – powiedział Bassil.

Dodał, że Liban nie jest w stanie przyjąć więcej uchodźców z Syrii. „Ta fala może wylać się w stronę Europy” - podkreślił. „Bezpieczeństwo Libanu jest związane bezpośrednio z bezpieczeństwem Europy, więc wszyscy powinniśmy pracować na rzecz bezpiecznego i spokojnego powrotu syryjskich uchodźców do ojczyzny” – podkreślił Bassil.

Zaznaczył, że bardzo docenia wysiłek Polaków na rzecz promowania programów, które mają na celu powrót Syryjczyków do ich kraju oraz pomoc im, „bez potrzeby uciekania do polityki międzynarodowej”.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.