• <

Zespół okrętów NATO wejdzie jutro do Portu Gdynia. Wśród nich będzie polska fregata

25.05.2023 15:05 Źródło: Służby Prasowe 3. FO
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zespół okrętów NATO wejdzie jutro do Portu Gdynia. Wśród nich będzie polska fregata

Partnerzy portalu

Standing NATO Maritime Group 1

W godzinach porannych do Portu Gdynia oraz Portu Wojennego Gdynia wejdzie pięć okrętów Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group, SNMG-1). Będzie to jak dotąd największa wizyta międzynarodowej grupy jednostek morskich w tym roku. To także powrót niewidzianego od stycznia ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.

Jak poinformowały służby prasowe polskiej Marynarki Wojennej, wizyta będzie miała charakter roboczy, a okręty nie będą dostępne do zwiedzania. W Gdyni pozostaną do 30 maja. Zespołem dowodzi niemiecki kadm. Thorsten Marx. Podczas pobytu kadra dowódcza zespołu będzie miała okazję spotkać się z przedstawicielami dowództwa jednostek polskiej Marynarki Wojennej oraz władz lokalnych.

Godziny wejścia okrętów, ich nazwy oraz miejsca cumowania prezentują się następująco:

godz. 7.00 niemiecka fregata FGS Mecklenburg-Vorpommern (okręt flagowy) - Nabrzeże Francuskie;
godz. 7.30 portugalska fregata NRP Bartolomeu Dias - Nabrzeże Francuskie;
godz. 8.00 niderlandzka fregata rakietowa HNLMS Van Amstel - Nabrzeże Stanów Zjednoczonych;
godz. 8.30 polska fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko (Port Wojenny Gdynia);
godz. 10.00 hiszpańska fregata rakietowa ESPS Alvaro De Bazan (Port Wojenny Gdynia).

SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. Prowadzi ćwiczenia zarówno w składzie zespołu jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Spoczywa na nim obowiązek dbania o bezpieczeństwo szlaków żeglugowych na Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym, Morzu Norweskim, Morzu Śródziemnym oraz we wschodniej części Oceanu Atlantyckiego. Główne zadania całego zespołu to przede wszystkim monitorowanie ważnych, strategicznych szlaków żeglugowych, celem zapewnienia swobodnego przepływu surowców do krajów europejskich. Od stycznia br. działa w nim fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko z Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Współdziała więc w najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespole uderzeniowym tego rodzaju na świecie. Ma to dla Polski znaczenie niebagatelne, dając możliwość zaprezentowania polskiej Marynarki Wojennej, jako dobrze przygotowanego i efektywnego partnera NATO. Jest to również jeden z elementów wywiązywania się z sojuszniczych obowiązków, a zarazem prezentowania sił i możliwości w ramach międzynarodowego partnerstwa. Polski okręt wziął udział w międzynarodowym ćwiczeniu pk. Dynamic Mongoose 23, poświęconym zwalczaniu okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), a także jako członek międzynarodowej eskorty atomowego lotniskowca US Navy, USS Gerard R. Ford.

Fot. GospodarkaMorska.pl

Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Wypełniając swoje zadania w morzu okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.

NATO utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły fregat, dwa kolejne to zespoły sił przeciwminowych. Zadaniem tych wielonarodowych zespołów okrętów jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych zadań obronnych – zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych. W sytuacji kryzysowej państwa NATO nie mogą dopuścić do sparaliżowania transportu morskiego ponieważ to głównie tą drogą do zagrożonego kraju trafia pomoc humanitarna, surowce, paliwa oraz wsparcie bojowe. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi - nie potrzebują budowy osobnej bazy logistycznej, przenoszą silne i zróżnicowane uzbrojenie, mogą prowadzić akcje embarga, kontroli żeglugi, osłony jednostek z dostawami humanitarnymi, ewakuować zagrożoną ludność. Mogą również stanowić bazę dla jednostek specjalnych czy piechoty morskiej wykonującej zadania w głębi lądu. Większość czasu zespoły te spędzają w morzu między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO. W sytuacji kryzysowej niemal z marszu mogą być skierowane do realizacji zadań praktycznie w dowolnym rejonie globu.

Polska Marynarka Wojenna cyklicznie wydziela również siły do operującego głównie na Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1), acz sporadycznie służyły także w SNMG-2 oraz SNMCMG-2.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.