• <

Okręty NATO wejdą do Gdyni. Będzie można je zwiedzać

14.09.2016 13:44 Źródło: własne
Strona główna Okręty NATO wejdą do Gdyni. Będzie można je zwiedzać
Okręty NATO wejdą do Gdyni. Będzie można je zwiedzać - GospodarkaMorska.pl

W piątek 16 września z wizytą roboczą wejdą do Gdyni trzy fregaty Stałego Zespołu Okrętów NATO SNMG-1: hiszpańska ESPS Mendez Nunez, portugalska NRP Alvares Cabral oraz niemiecka FGS Ludwigshafen. Jednostki będą udostępnione do zwiedzania.

Okręty zacumują przy Nabrzeżu Francuskim. W najbliższy weekend (sobota i niedziela), w godz. 10:00-12:00 oraz 15:00-17:00, wszystkie trzy fregaty zostaną udostępnione do zwiedzania. We wtorek 20 września, po krótkim odpoczynku załóg i uzupełnieniu zapasów, jednostki opuszczą Gdynię. Okrętem flagowym Stałego Zespołu Okrętów NATO SNMG-1 jest obecnie hiszpańska jednostka ESPS Mendez Nunez.

Stały Zespół Okrętów NATO powstał w styczniu 1968 roku jako zespół STANAVFORLANT (Standing Naval Force Atlantic – Stały Zespół Sił Morskich na Atlantyku). W 2003 roku jego nazwę zmieniono na Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) i podporządkowano pod Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku. SNMG-1 jest częścią Sił Odpowiedzi NATO.

SNMG-1 to jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. SNMG-1 prowadzi ćwiczenia zarówno w składzie zespołu, jak i z okrętami sił morskich państw członkowskich NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie. Wypełniając swoje zadania w morzu, okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, prowadzą akcje blokadowe oraz ewakuują zagrożoną ludność, a także stanowią bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.

Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły fregat, dwa kolejne to zespoły sił przeciwminowych. Zadaniem tych wielonarodowych zespołów okrętów jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych zadań obronnych – zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych. W sytuacji kryzysowej państwa NATO nie mogą dopuścić do sparaliżowania transportu morskiego, ponieważ to głównie tą drogą do zagrożonego kraju trafiają pomoc humanitarna, surowce, paliwa oraz wsparcie bojowe. Większość czasu zespoły okrętowe spędzają w morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO. W sytuacji kryzysowej, niemal z marszu mogą być skierowane do realizacji zadań praktycznie w dowolnym rejonie globu.

Dziękujemy za wysłane grafiki.