• <
kongsberg_mega_2020

Turcja przedłuża badania na wschodzie Morza Śródziemnego

Strona główna Stocznie, offshore Turcja przedłuża badania na wschodzie Morza Śródziemnego
Turcja przedłuża badania na wschodzie Morza Śródziemnego - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

sons

25.10.2020 Źródło: PAP

Turcja przedłużyła do 4 listopada badania sejsmiczne prowadzone przez jej statek Oruc Reis na spornym obszarze wschodniej części Morza Śródziemnego. Posunięcie to Grecja uznała dzisiaj za nielegalne. Turcja odrzuciła ten zarzut jako bezpodstawny.

Napięcia między tymi sojuszniczkami w NATO ponownie zaogniły się w sporze o zasięg ich szelfów kontynentalnych i wzajemnie sprzecznych roszczeń do zasobów węglowodorów we wschodniej części Morza Śródziemnego - zauważa Reuters.

Konflikt wywiązał się w sierpniu, kiedy Turcja wysłała Oruc Reis na wody, do których prawo roszczą sobie również Grecja i Cypr, państwa członkowskie UE.

Wraz z dwoma innymi statkami Oruc Reis będzie prowadził badania na południe od greckiej wyspy Rodos do 4 listopada – wynika z wydanego późno w sobotę komunikatu tureckiej marynarki wojennej. W poprzednim zawiadomieniu zaplanowano prace na tym obszarze do 27 października.

Greckie MSZ zapowiedziało, że złoży skargę do strony tureckiej. Według resortu wydłużenie badań jest "nielegalnym posunięciem", które stoi w sprzeczności z wysiłkami mającymi na celu złagodzenie napięć i z ostatnimi wnioskami Rady Europejskiej. Greckie MSZ podkreśliło, że Turcja zachowuje się "jak parias" i chce zdestabilizować region. "Grecja stanowczo potępia to niedopuszczalne zachowanie, które zasadniczo oddala jeszcze bardziej perspektywę konstruktywnego dialogu" - oświadczył resort, wzywając do natychmiastowego wycofania zalecenia.

MSZ Turcji oceniło, że greckie oświadczenie jest "bezpodstawne", podkreśliło też, a obszar, na którym działa Oruc Reis znajduje się na tureckim szelfie kontynentalnym. Jak dodano, Turcja jest gotowa do rozmów i współpracy w celu znalezienia sprawiedliwego rozwiązania. "Oczekujemy, że Grecja powstrzyma się od stawiania warunków wstępnych i tworzenia sztucznych powodów, by nie podejmować dialogu z naszym krajem" - zakomunikowano.

Ankara wycofała Oruc Reis we wrześniu, aby umożliwić działania dyplomatyczne przed szczytem UE, na którym Cypr domagał się sankcji wobec Turcji za jej działania. Statek został z powrotem wysłany w październiku, co spotkało się z ostrą reakcją Grecji, Francji i Niemiec.

Po szczycie UE oświadczyła, że ukarze Turcję, jeśli ta będzie kontynuowała działania w regionie, co zdaniem Ankary jeszcze bardziej nadwyrężyło stosunki między Turcją a Unią Europejską - wskazuje agencja Reutera. (PAP)

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,43 $ baryłka  0,00% 22:58
 Cyna 29560,00 $ tona 3,66% 25 lut
 Cynk 2894,00 $ tona 2,55% 25 lut
 Aluminium 2223,00 $ tona 3,64% 25 lut
 Pallad 2305,00 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 1192,80 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 26,67 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1732,45 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.