• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Japonia będzie neutralna klimatycznie do 2050 r.

26.10.2020 08:47 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Japonia będzie neutralna klimatycznie do 2050 r.

Partnerzy portalu

Japonia będzie neutralna klimatycznie do 2050 r. - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Neutralność klimatyczna pod względem emisji CO2 do 2050 roku - taki plan ogłosił dziś premier Japonii Yoshihide Suga podczas przemówienia programowego w parlamencie, podkreślając zmianę w polityce japońskich władz ws. ochrony klimatu.

Rząd w Tokio twierdził wcześniej, że planuje osiągnięcie neutralności klimatycznej tak szybko, jak będzie to możliwe, w drugiej połowie XXI wieku. Poprzez ustalenie konkretnego terminu Japonia upodobniła się do UE, która również określiła tę datę na 2050 rok.

- Odpowiedź na zmianę klimatu nie oznacza już hamowania wzrostu gospodarczego. Musimy zacząć myśleć, że podejmowanie asertywnych kroków przeciwko zmianie klimatu doprowadzi do zmian w strukturze przemysłu i gospodarki, które przyniosą wspaniały wzrost – powiedział Suga.

Japonia jest obecnie piątym krajem świata pod względem ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla. Władze podejmują działania na rzecz rozwoju energii odnawialnych, ale w kraju planowana jest też budowa nowych elektrowni węglowych – zaznacza agencja Reutera.

Kluczowe dla osiągnięcia celów klimatycznych będą innowacje technologiczne, w tym nowe panele słoneczne i recykling dwutlenku węgla – ocenił japoński premier, zapowiadając intensyfikację badań w tym zakresie.

W swoim przemówieniu programowym Suga, który objął funkcję szefa rządu w połowie września, zapowiedział również wysiłki na rzecz cyfryzacji kraju.

Premier ocenił, że kluczowe dla Japonii jest utrzymanie stabilnych relacji z Chinami, ale zaznaczył, że Tokio będzie kontynuowało współpracę ze „wszystkimi myślącymi podobnie narodami na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”.

W ubiegłym tygodniu Suga odwiedził Wietnam i Indonezję, gdzie promował wizję "wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku" i zapowiadał zacieśnienie współpracy obronnej z tymi krajami. Komentatorzy oceniali to jako odpowiedź na rosnące wpływy Chin w Azji Południowo-Wschodniej oraz ich roszczenia terytorialne na morzach Południowochińskim i Wschodniochińskim.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.