• <
KONGSBERG_2023

Turcja zamierza z powrotem wysłać swoje statki w pobliże greckich wysp

12.10.2020 08:58 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Turcja zamierza z powrotem wysłać swoje statki w pobliże greckich wysp

Partnerzy portalu

Turcja zamierza z powrotem wysłać swoje statki w pobliże greckich wysp - GospodarkaMorska.pl
fot. marinetraffic.com

Turcja poinformowała w niedzielę wieczorem, że statek Oruc Reis przeprowadzi badania sejsmiczne we wschodniej część Morza Śródziemnego w ciągu najbliższych 10 dni. Na spornych wodach, w pobliżu greckich wysp, mają także pojawić się dwa inne tureckie statki Ataman i Czyngis Chan.

Pojawienie się z powrotem tureckich statków we wschodniej części Morza Śródziemnego prawdopodobnie doprowadzi do wznowienia napięć między Turcją i Grecją i może postawić pod znakiem zapytania rozmowy między obydwoma krajami w sprawie zażegania sporu, na które w zeszłym tygodniu umówili się ministrowie spraw zagranicznych obu krajów.

Oruc Reis na początku września przebywał na wodach w pobliżu greckich wysp, po czym wrócił do Turcji, gdzie miał zostać poddany pracom serwisowym. Ankara zapowiadała jednak powrót jednostki do działań badawczych i nie zmieniła zdania nawet po szczycie UE na początku tego miesiąca, na którym postanowiono, że Unia może ukarać Turcję w przypadku jej dalszych działań, prowadzących do eskalacji sporu.

Konflikt między Turcją a Grecją trwa od wielu lat i dotyczy m.in. podziału wód terytorialnych i praw do szelfu kontynentalnego. Grecja oskarża Turcję o prowadzenie poszukiwań ropy i gazu na obszarach morza, uznawanych przez to państwo za jego wyłączną strefę ekonomiczną. Turcja nie uznaje jednak tego podziału i twierdzi, że sporne fragmenty są częścią jej szelfu kontynentalnego. (PAP)

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.