• <
konferencj_platforma_lng_2023

UE chce zablokować morski transport rosyjskiej ropy do krajów trzecich

jm

05.05.2022 13:26
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski UE chce zablokować morski transport rosyjskiej ropy do krajów trzecich

Partnerzy portalu

UE chce zablokować morski transport rosyjskiej ropy do krajów trzecich - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Jak podają źródła, w proponowanym przez UE planie kolejnych sankcji gospodarczych na Rosję znajduje się również możliwość zablokowania transportu rosyjskich surowców przez instytucje zarejestrowane w krajach unijnych.

Do projektu sankcji dotarł Bloomberg. Według dokumentu, UE zamierza zakazać „statkom zarejestrowanym pod banderą państwa członkowskiego lub będącym własnością, wyczarterowanym, eksploatowanym lub w inny sposób kontrolowanym przez obywatela państwa członkowskiego lub jakąkolwiek osobę prawną z państwa członkowskiego” transportu rosyjskiej ropy i jej produktów do krajów trzecich.

Zabroniona miałaby być również jakakolwiek pomoc techniczna, pośrednictwo, finansowanie lub pomoc finansowa lub jakiekolwiek inne usługi związane z takim transportem.
Według urzędników ma to być metoda na wyeliminowanie procederu transferów ładunków między statkami.

Według greckich mediów projekt został skrytykowany m.in. przez Grecję, Maltę i Cypr, czyli kraje będące wiodącymi ośrodkami armatorskimi i zarządczymi. Ich reprezentacje twierdzą, że tak sformułowane sankcje nie pozwalają właścicielom statków z Unii świadczyć usług na poziomie konkurencyjnym w porównaniu z właścicielami spoza UE. Inne państwa, jak Węgry i Słowacja, są wciąż uzależnione od zakupów rosyjskiej ropy, mogły nawet zagrozić wetem planu, co może skutkować zwolnieniem ich z zakazu importu, tym samym dając nieuczciwą przewagę względem innych państw unijnych.


Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.