• <

Stocznia w Helsinkach chce zbudować dla Rosji gigantyczny lodołamacz

gm

12.08.2022 14:05 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Stocznia w Helsinkach chce zbudować dla Rosji gigantyczny lodołamacz

Partnerzy portalu

Stocznia w Helsinkach chce zbudować dla Rosji gigantyczny lodołamacz - GospodarkaMorska.pl
Fot. ilustracyjna

Helsińska stocznia wystąpiła o zgodę na dostawę lodołamacza dla koncernu wydobywczego Norylski Nikiel, pomimo sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję. Byłby to największy lodołamacz, jaki powstał w Finlandii. O sprawie zdecyduje fińskie MSZ – podało w piątek radio Yle.

„Bardzo dobrze rozumiemy, co oznaczają sankcje” – powiedział Simo Rastas, dyrektor zarządzający stocznią, ale – jak przyznał – zamówienia na lodołamacze są ważne nie tylko stoczni, ale i całej Finlandii. Dodał, że gigantyczny projekt dałby pracę ponad 2 tys. osób.

Obecnie właścicielem stoczni w Helsinkach (Helsinki Shipyard), działającej od połowy XIX w., jest cypryjska spółka, której głównym udziałowcem jest rosyjski biznesmen z belgijskim paszportem będący blisko administracji Władimira Putina.

Stocznia wystąpiła do fińskiego ministerstwa spraw zagranicznych o zgodę na eksport okrętu dla rosyjskiego klienta. Rozpoczęcie budowy jest planowane na przyszły rok.

MSZ ma swobodę w podejmowaniu decyzji i może przyznać pozwolenie (na zasadzie wyjątku od unijnych sankcji), jeśli umowa handlowa została zawarta przed wejściem w życie sankcji, nałożonych pod koniec lutego po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę - przypomina stacja Yle.

Sprawa jest w toku – potwierdziło MSZ.

Stocznia w Helsinkach została założona w 1865 r. Pierwszy lodołamacz zbudowano na początku XX w. Dotychczas zwodowała ponad 500 okrętów, głównie lodołamaczy i wycieczkowców. Około 60 proc. eksploatowanych na świecie lodołamaczy powstało w fińskiej stolicy.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.