• <

Grecja wyznacza cel 2 GW w offshore wind do 2030 roku

12.08.2022 15:25
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Grecja wyznacza cel 2 GW w offshore wind do 2030 roku

Partnerzy portalu

Grecja wyznacza cel 2 GW w offshore wind do 2030 roku  - GospodarkaMorska.pl
Źródło: WindEurope

Pod koniec lipca 2022 roku grecki parlament zatwierdził pierwszą grecką specustawę o morskiej energetyce wiatrowej. Jej celem jest rozpoczęcie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Większość instalacji będą stanowiły pływające farmy morskie.

W najbliższych miesiącach rząd grecki przyjmie kilka dekretów określających strefy dla rozwoju morskiej energii wiatrowej i kryteria aukcji. Do 2030 roku Grecja chce zbudować co najmniej 2 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej. Biorąc pod uwagę charakterystykę greckich wód, duża część turbin będzie wykonana w technologii floating.

Kraj ten ma już pierwsze doświadczenia w rozwoju energetyki wiatrowej. Obecnie Grecja ma zainstalowanych 4,5 GW w lądowej energetyce wiatrowej, co pokrywa ponad 18 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Specustawa wyznacza państwową spółkę Hellenic Hydrocarbon Resources & Energy Resources Management do prowadzenia badań i przydzielania lokalizacji oraz rozwoju koncesji. Krajowy operator systemu przesyłowego ADMIE będzie odpowiedzialny za zapewnienie infrastruktury sieci lądowej i morskiej. Jak informuje WindEurope, w najbliższych miesiącach greckie Ministerstwo Środowiska i Energii przyjmie szereg dekretów. Zleci przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, aby najpierw określić szersze obszary rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Pierwsza runda wniosków o pozwolenie na badania jest przewidziana w ciągu najbliższych 1-2 lat. Tylko deweloperzy posiadający pozwolenie na badania będą mogli składać oferty w nadchodzących aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej. Te pierwsze aukcje mogą się odbyć już w latach 2025-2026.

W ocenie Europejskiego Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej WindEurope, grecka ustawa o morskiej energetyce wiatrowej jest kolejnym impulsem dla europejskiego przemysłu technologii floating. Obecnie Europa posiada nieco ponad 100 MW zainstalowanych w pływających turbinach wiatrowych w ramach czterech projektów realizowanych w Szkocji, Portugalii i Norwegii. Do 2030 roku Europa może mieć ponad 10 000 MW pływającej energii wiatrowej – wynika z szacunków WindEurope.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.