• <
escort_980x120_gif_2020

Sinice pojawiły się na siedemnastu kąpieliskach w woj. pomorskim

gm

12.08.2022 20:22 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Sinice pojawiły się na siedemnastu kąpieliskach w woj. pomorskim

Partnerzy portalu

Sinice pojawiły się na siedemnastu kąpieliskach w woj. pomorskim - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nozhnici / Wikipedia

Na siedemnastu kąpieliskach nad morzem pojawiły się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli. Taka sytuacja jest na większości kąpielisk w samym Trójmieście.

Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował w piątek, że woda na większości kąpielisk w Zatoce Gdańskiej jest nieprzydatna do kąpieli.

Sanepid wskazał, że nie powinno się kapać w: Rewie od strony Zatoki Gdańskiej, Mechelinkach, Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie oraz w Sopocie - wejścia - 13-17, Parku Północnym, K22, Łazienkach Południowych I oraz II, wejściu 32A-33; w Gdańsku - Jelitkowie, Gdańsku Orle, Mikoszewie oraz Jantarze.

Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w piątek po południu na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.