• <
escort_980x120_gif_2020

Szczecin. Dodatkowe badania wody na kąpielisku Dziewoklicz

gm

11.08.2022 20:39 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Szczecin. Dodatkowe badania wody na kąpielisku Dziewoklicz

Partnerzy portalu

Szczecin. Dodatkowe badania wody na kąpielisku Dziewoklicz - GospodarkaMorska.pl
Dziewoklicz, fot. Kapitel / Wikipedia

W związku z zagrożeniem związanym z zanieczyszczeniem chemikaliami Odry, na Dziewokliczu sanepid przeprowadza dodatkowe badania – poinformował w czwartek Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie.

"W zależności od wyników tych badań podejmowana będzie decyzja o ewentualnym wywieszeniu na kąpielisku czerwonej flagi" – poinformował rzecznik prasowy Zakładu Usług Komunalnych Andrzej Kus. Jak podkreślił, "na tę chwilę nie wykryto zagrożenia, jednak bardzo prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności".

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie poinformował w czwartek, że fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren Zachodniopomorskiego.

"Na bieżąco (codziennie) pobierane są kolejne próbki wody z Odry i monitorowana jest sytuacja na rzece. Podjęto współpracę z Inspekcją Sanitarną i Weterynaryjną" – poinformował PAP w czwartek w odpowiedzi na zadane pytania zastępca naczelnika Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie Wiesław Steinke.

Jak powiedział dziennikarzom w czwartek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, stan Odry monitorowany jest na odcinku zachodniopomorskim od piątku.

"Pierwsze śnięte ryby zaobserwowaliśmy wczoraj po południu na pierwszym odcinku, czyli w okolicach Widuchowej, ale to nie jest taka ilość, jaka była na Dolnym Śląsku czy w Lubuskiem" – wskazał.

Dodał, że podczas prowadzonych od piątku badań nie stwierdzono "żadnych znaczących anomalii, które wpływałyby na tego rodzaju zjawisko jak właśnie takie masowe śnięcie ryb". Zapewnił, że gdyby takie anomalie wystąpiły, natychmiast zostanie to podane do publicznej wiadomości, „bo to kwestia życia i zdrowia naszych mieszkańców". Zaznaczył, że służby są "w wysokim alercie" i przygotowane na taką ewentualność.

Wojewoda apelował o to, by powstrzymać się od korzystania z Odry w celach rekreacyjnych – wchodzenia do wody, pływania, wędkowania.

Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze, po zawiadomieniu WIOŚ we Wrocławiu, zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie, z zawiadomienia władz Oławy, prowadzi też miejscowa prokuratura.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.