• <
gryfia_70lat

Udane testy wykorzystania SNG paliwa w żegludze

jm

14.04.2022 13:40
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Udane testy wykorzystania SNG paliwa w żegludze

Partnerzy portalu

Udane testy wykorzystania SNG paliwa w żegludze - GospodarkaMorska.pl
Fot. MAN Energy Solutions

Firma MAN Energy Solutions poinformowała o pomyślnych testach wykorzystania syntetycznego gazu ziemnego (SNG) w żegludze komercyjnej.

Testy rozpoczęły się we wrześniu 2021 roku. Posłużył do nich kontenerowiec o pojemności 1036 TEU. Statek kursował na Morzu Północnym między niemieckim Brunsbüttel a niderlandzkim Rotterdamem. Jednostka była bunkrowana paliwem składającym się z SNG i LNG. Silnik produkcji firmy MAN pracował przy obciążeniu 85 procent mocy.

Pomiary wykazały, że emisja gazów cieplarnianych statku spadła o 27 procent w porównaniu z rejsami, w których wykorzystywany było samo LNG, zaś o 34 procent w porównaniu do wykorzystania ciężkiego oleju opałowego. Szacunki zakładają, że przy wykorzystaniu wyłącznie SNG emisje zmniejszą się o przynajmniej 80 procent w porównaniu do konwencjonalnego paliwa. Podczas testów sprawdzano także emisję tlenków azotu (spadły o blisko 87 procent) i emisje tlenków siarki i cząstek stałych, które pozostały na niezmienionym poziomie.

SNG określany jest jako wydajne i ekologiczne paliwo, powstające z przekształcenia dwutlenku węgla, wychwytywanego np. w klasycznych blokach energetycznych. SNG składa się jednak głównie z metanu, który jest uznawany za składnik gazów cieplarnianych. Według MAN Energy Solutions podczas spalania SNG mogą wydostawać się niewielkie niespalone ilości gazu. W takiej formie jest on szkodliwy dla klimatu. Spółka pracuje więc nad udoskonaleniem katalizatorów, które będą wychwytywały niespalony metan.

ElbBlue należy do niemieckiego przewoźnika kontenerowego Elbdeich, jego czarterem zajmuje się Unifeeder. Statek o długości 152 metrów powstał w 2011 roku. Pływa pod banderą cypryjską głównie na Morzu Północnym i Bałtyku.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.