• <

Wynik wyszukiwania - "sng" - Wiadomości

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.
08.05.2024

Niestraszne jej zimno. OSK Desing zaprezentował projekt fregaty przeznaczonej do działań na Morzu Arktycznym

Duńska firma zajmująca się projektowaniem jednostek nawodnych zaprezentowała swoją propozycję dla sił morskich działających na najdalej wysuniętych na północ wodach Atlantyku, a także w pobliżu Arktyki. Dzięki swoim funkcją ten wielozadaniowy okręt ma, zdaniem twórców, zrewolucjonizować działanie sił morskich, szczególnie w obliczu międzynarodowej rywalizacji na Dalekiej Północy.
27.09.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Naftohaz: Trybunał zobowiązał Rosję do zapłacenia 5 mld USD odszkodowania za przywłaszczenie aktywów na Krymie

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze zobowiązał Rosję do wypłacenia 5 mld dolarów odszkodowania na rzecz Naftohazu Ukraina za straty spowodowane przez nielegalne przywłaszczenie aktywów przedsiębiorstwa na okupowanym od 2014 roku Krymie – powiadomił w czwartek szef Naftohazu Ołeksij Czernyszow. Decyzja zapadła 12 kwietnia.
13.04.2023

[WIDEO] Pożar w hiszpańskim kurorcie zniszczył 100 jachtów i łodzi

Około 100 jachtów i łodzi zostało zniszczonych przez pożar w porcie kurortu Marbella, na południu Hiszpanii, podały władze popularnej wśród turystów gminy.
12.01.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Rozpoczęto budowę infrastruktury niezbędnej do obsługi terminala LNG w Stade

Zarządcy projektu Hanseatic Energy Hub ogłosili 26 września rozpoczęcie budowy infrastruktury niezbędnej do działa pływającego terminala LNG w niemieckim mieście Stade, przy czym rozbudowa nabrzeża rozpoczęła się na długo przed planowanym terminem.
07.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Statek do obsługi morskiej farmy wiatrowej z krajowej stoczni. Tylko w USA i Chinach?

Stocznia St Johns Shipbuilding z Florydy rozpoczęła budowę statku do transportu załogi. To efekt gwarantowania interesów amerykańskiego przemysłu stoczniowego wynikającego z ustawy Jones Act. Statek będzie bowiem obsługiwał morską farmę wiatrową Vineyard Wind 1 na Atlantyku.
26.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Udane testy wykorzystania SNG paliwa w żegludze

Firma MAN Energy Solutions poinformowała o pomyślnych testach wykorzystania syntetycznego gazu ziemnego (SNG) w żegludze komercyjnej.
14.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Hapag-Lloyd składa nowe zamówienie na bardzo duże kontenerowce

Hapag-Lloyd zamówił kolejne sześć bardzo dużych kontenerowców w Korei Południowej. Zamówione w Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) statki będą miały pojemność ponad 23 500 TEU z silnikami dwupaliwowymi, które mogą pracować na paliwie LNG. Dostawy mają rozpocząć się w 2024 roku.
23.06.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Hapag-Lloyd przerabia pierwszy megakontenerowiec na spalanie paliwa LNG

Niemiecka grupa żeglugowa Hapag-Lloyd ogłosiła udaną konwersję jednostki Brussels Express o pojemności 15 000 TEU, aby działał na skroplonym gazie ziemnym. Po zakończeniu konwersji statek stał się pierwszym megakontenerowcem, który przejdzie na napęd LNG.
09.06.2021

Małże i pstrągi strażnikami czystości wody

Czystość wody na ujęciu powierzchniowym wody w gdańskim Straszynie kontrolowana jest m.in. za pomocą biomonitoringu, przy którym “zatrudnione są” małże i pstrągi. Na ewentualne zanieczyszczenie wody zwierzęta zareagowałyby natychmiast. Jak to działa?
09.10.2020

Wizyta dyplomatyczna niemieckiego okrętu w Gdyni (foto, wideo)

„Obecność NATO na Morzu Bałtyckim ważniejsza niż kiedykolwiek” - powiedział Yngve Skoglund, dowódca Stałego Zespołu Okrętów NATO SNGM-1. Wczoraj, przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych w Gdyni, zacumował FGS Oste - nawodny okręt nasłuchowy. Wizyta miała charakter dyplomatyczny.
10.03.2020

Dobre starty Polaków w Otwartych Mistrzostw Oceanii

Drugi dzień Otwartych Mistrzostw Oceanii w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17 był zdecydowanie bardziej efektywny niż pierwszy. Udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane wyścigi, po których polskie załogi mogą mieć powody do zadowolenia.
03.02.2020

Wes Amelie będzie pierwszym statkiem napędzanym syntetycznym gazem ziemnym

Niemiecki armator Wessels Marine i MAN Energy Solutions planuję przerobić kontenerowiec Wes Amelie, by mógł być napędzany skroplonym syntetycznym gazem ziemnym (SNG). Jak wyjaśniono, SNG byłby wytwarzany przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej.
07.11.2019

Ścieki leją się do Zatoki Puckiej. Awaria w oczyszczalni Swarzewo

Jak poinformował Dziennik Bałtycki, doszło do awarii rurociągu przemysłowego, którym nieczystości transportowane są do oczyszczalni ścieków Swarzewo. W wyniku pęknięcia rury, ścieki leją się do Zatoki Puckiej i na posesje mieszkańców.
12.06.2019

Gdańsk: Eksperci orzekli, że awarię przepompowni w ub.r. wywołał zespół czynników

Eksperci, którzy badali przyczyny ubiegłorocznej awarii w przepompowni ścieków na gdańskiej wyspie Ołowianka, orzekł, że wywołał ją zespół czynników. Firma zarządzająca przepompownią prowadzi szereg prac mających zmniejszyć ryzyko powtórzenia się awarii.
10.05.2019

Gdańsk: Spór prawny ws. zezwolenia na awaryjny zrzut ścieków do Motławy

Pomorski WIOŚ zobowiązał gdańską firmę wodociągowo-kanalizacyjną do zdobycia pozwolenia na awaryjny zrzut ścieków do Motławy. Firma odwołała się do sądu. Zalecenie WIOŚ miało związek z awaryjnym zrzutem ścieków, do którego doszło wiosną br.
22.08.2018

Wiceprezydent Gdańska: nie było katastrofy ekologicznej

Możemy jednoznacznie stwierdzić, że nie było katastrofy ekologicznej w Gdańsku – powiedział w czwartek wiceprezydent miasta Piotr Grzelak po prezentacji wyników najnowszych badań jakości wód Motławy i Martwej Wisły przeprowadzonych przez Instytut Morski.
05.07.2018

Gdańsk: Płażyński ujawnia umowę miasta z Saur Neptun Gdańsk

W umowie zawartej między miastem Gdańsk a Saur Neptun Gdańsk jest zapis o osiąganiu zysku przez spółkę bez względu na wyniki – oświadczył w środę kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński. Aktywowano stronę internetową dedykowaną sprawie.
13.06.2018

Gdańsk/Sanepid: Woda w Zatoce Gdańskiej zdatna do kąpieli

Jak poinformował w przesłanym w niedzielę komunikacie Pomorski Państwowy Inspektor Sanitarny w próbkach wody z Zatoki Gdańskiej pobranych w okolicach Sopotu nie stwierdzono groźnych bakterii.
03.06.2018

Po awarii przepompowni na Ołowiance. WIOŚ: Coraz lepsza jakość wody w Motławie

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki wody na Motławie i Martwej Wiśle w czwartek, 21 maja. Z badań laboratoryjnych wynika, że jest coraz lepiej - poprawiają się warunki tlenowe m.in. na Motławie na wysokości awaryjnego zrzutu ścieków do rzeki. - Prewencyjnie nadal będziemy napowietrzać wody Motławy i Kanału na Stępce - zapowiada Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk.
03.06.2018

SNG: Przekroczenie norm jakości wody w Sopocie nie ma związku z awaryjnym zrzutem ścieków

Przekroczenia w Sopocie nie mają związku z awaryjnym zrzutem, który zakończył się 18 maja – poinformowała w piątek rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk w komunikacie przesłanym PAP. Jak podkreśla, rezultaty badań sugerują świeże źródło zanieczyszczenia.
01.06.2018

Gdańsk: Możliwe powództwo cywilne ws. skutków awarii w przepompowni

Gdańska Prokuratura Okręgowa w ramach śledztwa dotyczącego awarii w gdańskiej Przepompowni Ścieków Ołowianka, zbada możliwość wywiedzenia w tej sprawie powództwa cywilnego – poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.
01.06.2018

Pomorski Sanepid: woda w Zatoce Gdańskiej zdatna do kąpieli

Woda w Zatoce Gdańskiej spełnia wymogi sanitarne rekomendowane dla wody w kąpieliskach – poinformował w środę pomorski Sanepid. Stacja ostrzega przez możliwością pojawienia się w akwenie sinic zaznaczając, że nie ma to związku z awarią gdańskiej przepompowni, ale z upałami.
30.05.2018

Miasto Gdańsk: na razie nałożono kary na SNG wynikające z umowy

Na razie miasto nałożyło kary na Saur Neptun Gdańsk wynikające z umowy i dotyczące nieodprowadzania ścieków od mieszkańców - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Wcześniej kandydat na prezydenta miasta Kacper Płażyński (PiS) apelował, by prezydent Gdańska rozwiązał umowę z SNG.
29.05.2018

Płażyński: kara dla Saur Neptun Gdańska śmieszna

Jako „śmieszną karę” ocenił we wtorek kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński kwotę, którą ma zapłacić Saur Neptun Gdańsk (SNG) w związku z awarią przepompowni ścieków. Płażyński oczekuje od prezydenta Gdańska rozwiązania umowy ze spółką.
29.05.2018

Ponad 322 tys. zł kary ze strony miasta dla Saur Neptun Gdańsk

Ponad 322 tys. zł kary nałożyły władze Gdańska na spółkę Saur Neptun Gdańsk (SNG), w której w połowie maja doszło do awarii przepompowni ścieków, a w jej konsekwencji przez prawie trzy doby nieczystości były kierowane do rzeki Motławy.
28.05.2018

Pomorski Inspektor Sanitarny: ostrzeżenie przed kąpielą w Zatoce Gdańskiej odwołane

Ostrzeżenie przed kąpielą w Zatoce Gdańskiej zostaje odwołane - poinformował w sobotę Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Badania pobranych próbek wody wykazały, że odpowiada ona wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla kąpielisk.
26.05.2018

Pomorski WIOŚ: Nie zauważono wpływu zrzutu ścieków na Zatokę Gdańską

Po czterech dniach od zaprzestania zrzutu ścieków do Motławy nie zauważono wpływu na stan wód Zatoki Gdańskiej – poinformował Pomorski WIOŚ w piątek. W związku z awaryjnym zrzutem ścieków w ub. tygodniu zapowiedział powtórzenie badań w przyszły wtorek.
26.05.2018

W przyszłym tygodniu będzie znana kara dla Saur Neptun Gdańska nałożona przez miasto

W przyszłym tygodniu rozstrzygnie się, w jakiej wysokości władze Gdańska nałożą karę finansową na spółkę Saur Neptun Gdańsk (SNG), w której w ub. tygodniu doszło do awarii przepompowni ścieków, a w jej konsekwencji przez prawie trzy doby nieczystości były kierowane do rzeki Motławy.
26.05.2018

Gdańsk: Politycy PiS apelują o wystawienie rachunku władzom SNG i władzom Gdańska

Politycy PiS zwrócili się do prezydenta Gdyni oraz do włodarzy gmin w rejonie Zatoki Gdańskiej, aby rozpoczęli proces szacowania szkód w związku z awarią przepompowni na Ołowiance. To co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście Europy – ocenił poseł Marcin Horała.
25.05.2018

Władze Gdańska chcą kary finansowej dla spółki, która wylała ścieki do Motławy

Władze Gdańska chcą nałożyć karę finansową na spółkę Saur Neptun Gdańsk (SNG), w której w ub. tygodniu doszło do awarii przepompowni ścieków, a w jej konsekwencji przez prawie trzy doby komunalne nieczystości były kierowane do rzeki Motławy.
25.05.2018

Woda w Zatoce Gdańskiej zdatna do kąpieli – informuje pomorski Sanepid

Jakość wody z Zatoki Gdańskiej odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach - poinformował w czwartek pomorski Sanepid. Wyniki dotyczą próbek pobranych we wtorek w związku z awaryjnym zrzutem w ub. tygodniu ścieków do Motławy w Gdańsku.
24.05.2018

Gdańsk: Trwa napowietrzanie wód Motławy i Kanału na Stępce

Spółka odpowiadająca za gdańską sieć wodociągowo-kanalizacyjną kontynuuje napowietrzanie wód Motławy i Kanału na Stępce. Ma to zmniejszyć negatywne skutki trzydniowego awaryjnego zrzutu nieczystości.
22.05.2018

Wiceprezydent Gdańska: Zespół ekspertów wyjaśni przyczyny awarii w przepompowni

Powołujemy zespół ekspertów, który wyjaśni przyczynę awarii w Przepompowni Ścieków Ołowianka - zapowiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. Zarzucił też Kacprowi Płażyńskiemu, kandydatowi Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, psucie wizerunku miasta.
22.05.2018

Usuwanie skutków awarii na Ołowiance. Działają już trzy z czterech zespołów pompowych

W Przepompowni Ołowianka działają już 3 z 4 zespołów pompowych. Od niedzieli, 20 maja, na nabrzeżu Motławy rozpoczął pracę napowietrzacz wody. Służby Saur Neptun Gdańsk odpompowały ścieki ze wszystkich podtopionych kamienic. Zakaz kąpieli rekomendowany jest prewencyjnie.
21.05.2018

Gróbarczyk o awarii przepompowni ścieków w Gdańsku: Rozpoczniemy kontrolę

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zapowiedział szczegółową kontrolę w sprawie awarii w Przepompowni Ścieków Ołowianka, odbierającej 60 proc. ścieków z Gdańska. Do awarii doszło we wtorek przed południem.
21.05.2018

Gdańsk: Trwa usuwanie skutków awarii przepompowni ścieków – zamontowano trzeci silnik

W Przepompowni Ścieków Ołowianka w Gdańsku w ramach usuwania awarii zamontowano w niedzielę trzeci silnik. Rozpocznie się montaż urządzenia, które w pobliżu niedawnego awaryjnego zrzutu ścieków do rzeki Motławy będzie podnosić stężenia tlenu w wodzie.
20.05.2018

Gdańsk: Kacper Płażyński pyta prezydenta Adamowicza o awarię przepompowni ścieków na Ołowiance

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński skierował pytania do prezydenta miasta Pawła Adamowicza dot. awarii przepompowni ścieków na Ołowiance; pyta m.in. czy w związku z awarią zamierza rozwiązać umowę ze spółką SNG odpowiadającą za gdańską sieć wodociągowo-kanalizacyjną.
18.05.2018

Gdańsk: Prokuratura Okręgowa przejęła śledztwo ws. skutków awarii w przepompowni

Gdańska Prokuratura Okręgowa przejęła od jednostki rejonowej śledztwo dotyczące skutków awarii w gdańskiej Przepompowni Ścieków Ołowianka. Postępowanie prowadzone jest pod kątem zanieczyszczenia wód mogącego zagrażać środowisku oraz życiu lub zdrowiu człowieka.
18.05.2018

Pomorski Sanepid: Woda w Zatoce Gdańskiej zdatna do kąpieli

Jakość wody pobranej z Zatoki Gdańskiej odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach – poinformował w piątek rano pomorski Sanepid. Wyniki dotyczą próbek pobranych w środę rano. W piątek pobrano kolejne próbki do badań.
18.05.2018

SNG: zakończył się awaryjny zrzut ścieków do Motławy

W godzinach rannych w piątek zakończył się awaryjny zrzut ścieków do Motławy - poinformowała rzecznik prasowa spółki Saur Neptun Gdańsk (SNG), Magdalena Rusakiewicz. Wcześniej taką informację podał na Twitterze prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
18.05.2018

Prezydent Sopotu: awaria przepompowni jest wielkim zaskoczeniem

Awaria w Przepompowni Ścieków Ołowianka jest wielkim zaskoczeniem, będzie trzeba z tego wyciągnąć wnioski - mówił w piątek prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Czeka nas ciężka praca z tym związana, i praca fizyczna, i wizerunkowa - podkreślił.
18.05.2018

Prezydent Gdańska: skończył się awaryjny zrzut ścieków do Motławy

Awaryjny zrzut ścieków do Motławy został zakończony - poinformował w piątek rano na Twitterze prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Dodał, że kolejne informacje w tej sprawie będą podane po posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
18.05.2018

Wiceminister środowiska o awarii w Gdańsku: Miasto nie wypełniło swojej roli, będą kary

Miasto nie wypełniło do końca swojej roli wobec mieszkańców i środowiska - ocenił w czwartek wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, mówiąc o awarii w Przepompowni Ścieków Ołowianka. Zapowiedział, że będą kary za zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
17.05.2018

Gdańsk: Energa Operator zaprzecza, jakoby powodem awarii przepompowni był brak prądu

Spółka Energa Operator zaprzeczyła, jakoby to zanik prądu spowodował awarię przepompowni ścieków na Ołowiance. Na dowód ujawniono nagrania rozmów z dyspozytorem Saur Neptun Gdańsk (SNG), który stwierdził, że powodem była niedoświadczona obsługa jego firmy.
17.05.2018

Płażyński: Prezydent Gdańska odpowiada za brak zarządzania ryzykiem ws. awarii w przepompowni ścieków

Kandydat PiS na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński ocenił w czwartek, że w przypadku awarii w Przepompowni Ścieków Ołowianka zabrakło zarządzania ryzykiem, a odpowiedzialnością polityczną za to obciążył prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Tym twierdzeniom zaprzeczyła rzeczniczka Adamowicza.
17.05.2018

Gdańsk: Prokuratura wszczęła śledztwo ws. awarii w przepompowni

Gdańska prokuratura wszczęła śledztwo ws. awarii w Przepompowni Ścieków Ołowianka. We wtorek uległy zalaniu i przestały działać silniki w stacji pomp odprowadzającej ścieki z dużej części Gdańska. Nieczystości skierowano do Motławy i Zatoki Gdańskiej.
17.05.2018

Pomorski Sanepid: woda w Zatoce Gdańskiej prawdopodobnie zdatna do kąpieli

Opierając się na niepełnych jeszcze wynikach badań wody pobranej z Zatoki Gdańskiej, pomorski Sanepid sądzi – z 80-procentowym prawdopodobieństwem - że woda w akwenie będzie zdatna do kąpieli. Po awarii gdańskiej przepompowni do Zatoki trafia woda zanieczyszczona ściekami.
17.05.2018

Gdańsk: Uruchomiono pompę w przepompowni Ołowianka

W gdańskiej Przepompowni Ścieków Ołowianka zainstalowano nowy silnik, dostarczony w nocy z Holandii, i uruchomiono pompę – poinformowała w czwartek spółka Saur Neptun Gdańsk, zarządzająca siecią wodociągowo-kanalizacyjną.
17.05.2018

Gdańsk: Trwa montaż nowego silnika w przepompowni Ołowianka

W gdańskiej Przepompowni Ścieków Ołowianka trwa montaż nowego silnika, który w nocy został dostarczony do miasta z Holandii – poinformowała w czwartek gdańska spółka Saur Neptun Gdańsk zarządzająca siecią wodociągowo-kanalizacyjną.
17.05.2018

Gdańsk: Dostawca energii zaprzecza, że w przepompowni zanikało napięcie

Firma Energa Operator zaprzecza, że doszło do dwukrotnego zaniku napięcia prądu dostarczanego do Przepompowni Ścieków Ołowianka. Na taką – prawdopodobną - przyczynę awarii w przepompowni wskazuje gdańska spółka zarządzająca siecią wodociągowo-kanalizacyjną.
17.05.2018

Gdańska spółka: Jest szansa że w nocy ruszy choć jeden silnik w przepompowni

Przedstawiciele gdańskiej spółki zarządzającej siecią wodociągowo-kanalizacyjną poinformowali w środę, że jest szansa, iż do późnego wieczora lub w godzinach nocnych ruszy przynajmniej jeden z silników w przepompowni Ołowianka.
16.05.2018

Awaria Przepompowni Ołowianka – komunikat Saur Neptun Gdańsk

Saur Neptun Gdańsk wydał komunikat na temat awarii Przepompowni Ołowianka. Poniżej publikujemy jego treść.
16.05.2018

Gdańska spółka: trwają pracy przy czterech silnikach z Przepompowni Ścieków Ołowianka

Trwają prace serwisowe przy czterech silnikach z Przepompowni Ścieków Ołowianka – poinformowała w środę Magdalena Rusakiewicz, rzecznik prasowa spółki Saur Neptun Gdańsk. Służby nadal apelują, by do odwołania maksymalnie ograniczyć zużycie wody na dolnym tarasie Gdańska.
16.05.2018

Ekipie technicznej udało się dotrzeć do pomp. Awaria Przepompowni Ścieków Ołowianka - dzień drugi

Trwają intensywne prace nad usunięciem awarii i jej skutków. Prośba do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej. Nie ma żadnego zagrożenia dla wody pitnej - tzw. kranówki. Jak zapewnia Magdalena Rusakiewicz z Saur Neptun Gdańsk, ujęcia wody są zupełnie niezależne i bezpieczne. Nadal obowiązuje zakaz kąpieli w wodach Zatoki Gdańskiej.
16.05.2018

Gdańsk: Prace przy usuwaniu awarii w przepompowni nadal trwają

Nadal trwają prace zmierzające do usunięcia awarii, do której doszło we wtorek do południa w przepompowni ścieków Ołowianka, odbierającej 60 proc. nieczystości z Gdańska. Służby apelują, by do odwołania maksymalnie ograniczyć zużycie wody na dolnym tarasie.
16.05.2018

Gdańska spółka: Awaryjny zrzut ścieków nie stwarza zagrożenia epidemiologicznego

Awaryjny zrzut ścieków do Motławy nie stwarza zagrożenia epidemiologicznego – poinformowała PAP Magdalena Rusakiewicz rzecznik prasowa spółki Saur Neptun Gdańsk, odpowiedzialnej za utrzymanie systemu wodno-kanalizacyjnego.
15.05.2018

Gdańsk: Poważna awaria przepompowni ścieków (foto)

W przepompowni ścieków na gdańskiej Ołowiance doszło do poważnej awarii. Spółka zawiadująca siecią wodociągowo-kanalizacyjną prosi mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej. Apel dotyczy Sopotu oraz tzw. dolnego tarasu Gdańska.
15.05.2018

Aktywiści Greenpeace wdarli się na statek z samochodami Volkswagena (wideo)

Aktywiści międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace wdarli się w czwartek na statek przewożący do Wielkiej Brytanii samochody Volkswagena z silnikami Diesla, próbując zatrzymać ich wyładunek w porcie w Sheerness na wschód od Londynu.
21.09.2017

Światłowody pod dnem Zatoki - rozmowa z Dawidem Wiśniewskim, właścielem firmy Logipoint Polska

Rozpoczął się kolejny etap prac nad Krajowym Systemem Bezpieczeństwa Morskiego (KSBM). Służy on lepszej kontroli ruchu statków na Bałtyku i sprawniejszej koordynacji akcji ratunkowych. Na dno Zatoki Gdańskiej trafi w związku z tym kilka kilometrów kabla światłowodowego łączącego system radarów i centrów analitycznych Urzędu Morskiego. Za realizację tego zadania odpowiedzialna jest gdańska firma Logipoint Polska, świadcząca usługi dla cywilnego i wojskowego przemysłu stoczniowego oraz energetyki wiatrowej.
22.07.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.