• <

Gróbarczyk o awarii przepompowni ścieków w Gdańsku: Rozpoczniemy kontrolę

pc

21.05.2018 00:13 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Gróbarczyk o awarii przepompowni ścieków w Gdańsku: Rozpoczniemy kontrolę

Partnerzy portalu

Gróbarczyk o awarii przepompowni ścieków w Gdańsku: Rozpoczniemy kontrolę - GospodarkaMorska.pl

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk zapowiedział szczegółową kontrolę w sprawie awarii w Przepompowni Ścieków Ołowianka, odbierającej 60 proc. ścieków z Gdańska. Do awarii doszło we wtorek przed południem.

Awarię spowodowało zalanie komory pomp i znajdujących się tam czterech silników: dwóch głównych i dwóch zapasowych.

Aby uniknąć zalania miasta przez cofające się z kanalizacji ścieki, we wtorek około godz. 13 spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG), odpowiadająca za gdańską sieć wodociągowo-kanalizacyjną, zdecydowała o zrzucie nieczystości do Motławy. Do rzeki trafiało około 2,6 tys. m sześc. ścieków na godzinę. Część nieczystości odprowadzano też bezpośrednio do Zatoki Gdańskiej na wysokości Zaspy. Awaryjnego spuszczania ścieków do rzeki zaprzestano ostatecznie w piątek rano. Wcześniej zamontowano sprowadzony z Holandii nowy silnik i uruchomiono pompę.

"Niebawem rozpoczniemy bardzo szczegółową kontrolę w tym zakresie(...) przeprowadzimy dogłębne kontrole i zobaczymy, jaki będzie wpływ na ekosystem. Mamy tutaj katastrofę i okazuje się, że wszyscy nabierają wody w usta, a skutki mogą być naprawdę brzemienne, jeśli chodzi o ekosystem. To wszystko będzie dogłębnie badane" - powiedział w TVP w niedzielę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Jak mówił, takiej katastrofy ekologicznej żadne miasto w Polsce nie pamięta. "Trudno wyobrazić sobie, że z powodu awarii silnika elektrycznego następuje zablokowanie i zrzut takiej ilości(ścieków - PAP)" - dodał.

Zapowiedział, że jeśli pojawią się zagrożenia związane z bezpieczeństwem, to "na pewno będziemy przygotowywać program, który zabezpieczy (...) zdrowie ludności".

W Przepompowni Ścieków Ołowianka w Gdańsku w ramach usuwania awarii zamontowano w niedzielę trzeci silnik. Zamontowano także urządzenie, które w pobliżu niedawnego awaryjnego zrzutu ścieków do Motławy będzie podnosiło stężenie tlenu w wodzie.

"W Przepompowni Ścieków Ołowianka zamontowano już trzeci silnik, który przeszedł serwis w Gdańsku. Oznacza to, że trzy z czterech pomp w komorze podjęły pracę. Trzecia pompa jest zabezpieczeniem zapasowym, bowiem w normalnym trybie pracy przepompowni pracują zawsze wymiennie dwie z czterech pomp" - podała w niedzielę rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk (SNG) Magdalena Rusakiewicz.

Powołując się na badania przeprowadzone przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, Rusakiewicz dodała, że na kąpieliskach Gdańska, Sopotu i Gdyni "wody nie wykazują przekroczeń norm, a co się z tym wiąże, woda na kąpieliskach odpowiada wymaganiom sanitarnym". "Zakaz kąpieli utrzymywany jest prewencyjnie" - powiedziała.

Śledztwo w sprawie awarii wszczęła Prokuratura Rejonowa Gdańsk Śródmieście. Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, jej instytucja podjęła tego dnia decyzję o przejęciu sprawy.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33700,00 $ tona -1,61% 26 maj
 Cynk 3743,00 $ tona -0,16% 26 maj
 Aluminium 2825,00 $ tona -0,14% 26 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.