• <
pge_baltica_390x100_duży

Awaria Przepompowni Ołowianka – komunikat Saur Neptun Gdańsk

pc

16.05.2018 12:09 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Awaria Przepompowni Ołowianka – komunikat Saur Neptun Gdańsk

Partnerzy portalu

Awaria Przepompowni Ołowianka – komunikat Saur Neptun Gdańsk - GospodarkaMorska.pl

Saur Neptun Gdańsk wydał komunikat na temat awarii Przepompowni Ołowianka. Poniżej publikujemy jego treść.

W przepompowni ścieków Ołowianka trwają prace mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii. Uczestniczy w nich około 100 osób. Przepompownia nadal działa w trybie awaryjnym, co zabezpieczyło gdańskie dzielnice przed niekontrolowanym wylewem ścieków i zalaniem domów.
 
Równolegle prowadzone są prace mające na celu przywrócenie sprawności 4 zalanym silnikom. Jeden silnik jest osuszany w Gdańsku, co powinno zakończyć się dzisiejszej nocy, wówczas nastąpi ocena jego sprawności. Kolejne trzy silniki, które wczoraj uległy uszkodzeniu serwisowane są poza Gdańskiem. W późnych godzinach nocnych spodziewana jest także dostawa dodatkowego silnika zamówionego przez SNG w Holandii.

Do uruchomienia Przepompowni Ścieków Ołowianka potrzebna jest praca przynajmniej jednej sprawnej pompy. Praca dwóch pomp będzie powrotem do standardowej pracy przepompowni.

W komorze przepompowni znajdują na co dzień cztery silniki: dwa pracujące w trybie standardowym oraz dwa, które można uruchomić w sytuacjach awaryjnych. Ze względu na splot zdarzeń, który miał miejsce we wtorkowy poranek, zalaniu uległy także dwa awaryjne silniki. To sytuacja precedensowa, którą zbada powołana przez Miasto Gdańsk niezależna komisja.

Podejmowane działania maja za zadanie jak najszybsze usunięcie przyczyn i skutków awarii.

Jednocześnie dla ograniczenia ilości ścieków dopływających do przepompowni uruchomiono kolejny awaryjny zrzut ścieków na Zaspie do Kanału Władysława IV. Ujście kanału znajduje się w pobliżu ujścia Motławy i Zatoki Gdańskiej.

Informujemy, że w ocenie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zrzucane do Motławy ścieki ulegają rozcieńczeniu i nie zagrażają zdrowiu ludzi. Nadal rekomendowany jest zakaz kąpieli na gdańskich plażach.

Do Przepompowni ścieków Ołowianka odprowadzane są ścieki z następujących dzielnic Gdańska:
1. Osowa
2. Żabianka – Wejhera – Jelitkowo - Tysiąclecia
3. Oliwa
4. VII Dwór
5. Strzyża
6. Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny
7. Brętowo
8. Matemblewo
9. Piecki
10. Przymorze Małe, Przymorze Wielkie
11. Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec
12. Brzeźno
13. Letnica
14. Nowy Port
15. Młyniska
16. Aniołki
17. Suchanino
18. Śródmieście
oraz Chwaszczyno i Sopot.

O kolejnych działaniach będziemy Państwa informować na bieżąco.

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.