• <
SAR_2022

Ekipie technicznej udało się dotrzeć do pomp. Awaria Przepompowni Ścieków Ołowianka - dzień drugi

ew

16.05.2018 07:05 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Ekipie technicznej udało się dotrzeć do pomp. Awaria Przepompowni Ścieków Ołowianka - dzień drugi

Partnerzy portalu

Ekipie technicznej udało się dotrzeć do pomp. Awaria Przepompowni Ścieków Ołowianka - dzień drugi - GospodarkaMorska.pl

Trwają intensywne prace nad usunięciem awarii i jej skutków. Prośba do mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej. Nie ma żadnego zagrożenia dla wody pitnej - tzw. kranówki. Jak zapewnia Magdalena Rusakiewicz z Saur Neptun Gdańsk, ujęcia wody są zupełnie niezależne i bezpieczne. Nadal obowiązuje zakaz kąpieli w wodach Zatoki Gdańskiej.

AKTUALIZACJA, godz. 9.30

Trwają prace w i przy Przepompowni Ścieków Ołowianka. Jedna z czterech pomp, które udało się wyciągnąć na powierzchnię, jest aktualnie suszona w piecu na terenie Gdańska. Około północy (najpóźniej w czwartek o 4.00 rano) powinno być wiadomo, czy nadaje się do użytku.

Trzy pozostałe pompy pojechały do specjalistycznej firmy do Inowrocławia.  

Czekamy na pompę z Holandii, która powinna dotrzeć do Gdańska dziś między 18.00-22.00.

Ciągle aktualna jest prośba do mieszkańców Sopotu oraz tzw. Dolnego Tarasu Miasta Gdańska (tj. dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście) o ograniczenie zużycia bieżącej wody i wykorzystywanie jej wyłącznie w celach sanitarnych. Prosimy o ograniczenie zużycia wody używanej m.in. do kąpieli, prania, zmywania naczyń i innych prac domowych.

AKTUALIZACJA, środa, 16 marca, godz. 7.00

Awaria Przepompowni Ścieków Ołowianka, która odbiera nieczystości z Sopotu oraz tzw. Dolnego Tarasu Gdańska (tj. dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście), spowodowała konieczny zrzut nieczystości do Motławy.

Przepływ wody w Motławie jest na tyle duży, że zdaniem specjalistów od środowiska trwający od wtorku, 15 maja, awaryjny zrzut ścieków nie powinien mieć poważnych skutków ekologicznych, choć nie jest obojętny dla środowiska (2,3 tys. m sześć. to ok. 5 proc. mas wody płynących każdej godziny przez Motławę). Na razie nie zaobserwowano śniętych ryb w pobliżu miejsca, gdzie do Motławy wpadają nieczystości. Jedna martwa ryba zauważona na powierzchni rzeki we wtorek przez dziennikarzy bez wątpienia nie ma związku z awarią.    

Wciąż obowiązuje apel o zmniejszenie zużycia wody, który dotyczy ok. 60 proc. mieszkańców Gdańska - dzielnic, które na co dzień obsługuje przepompownia "Ołowianka". Są to dzielnice tzw. Dolnego Tarasu: Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto i Śródmieście. Przepompownia na Ołowiance obsługuje także Sopot, co oznacza że apelem o zmniejszenie zużycia wody objęci są także sopocianie.

Mieszkańcy dzielnic tzw. Górnego Tarasu miasta (m.in. Gdańsk Południe) mogą korzystać z wody bez ograniczeń. Druga przepompownia, która obsługuje ten obszar - "Motława" - jest w pełni sprawna.

Nie ma żadnego zagrożenia dla wody pitnej - tzw. kranówki. Jak zapewnia Magdalena Rusakiewicz z Saur Neptun Gdańsk, ujęcia wody są zupełnie niezależne i bezpieczne.

Nadal obowiązuje sugerowany przez Sanepid zakaz korzystania z kąpieli na nadmorskich plażach. Przy wejściach na plaże wywieszone zostały informacje o zakazie kąpieli.

Zgodnie z planem dziś w nocy ekipy pracujące nad usunięciem awarii wyciągnęły z komory pomp zalane pompy. Aktualnie służby techniczne SNG wraz z serwisantem dokonują oceny ich stanu technicznego. Pompy są cztery, zalaniu uległy wszystkie - aby skutecznie usunąć awarię muszą działać muszą co najmniej dwie. Ekipy techniczne pracują nad przywróceniem ich sprawności.

O godz. 8.00 po raz kolejny zbierze się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego po którym przekażemy Państwu najświeższe informacje.

Ile może potrwać ta awaria? Na pewno jeszcze dziś, ale możliwe, że dłużej. Wieczorem lub w nocy na miejsce powinna dotrzeć zakupiona w Holandii dodatkowa pompa, którą do Gdańska wiezie TIR.

Źródło:
gdansk.pl

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,14% 23 maj
 Cynk 3776,00 $ tona 0,59% 23 maj
 Aluminium 2962,00 $ tona 1,09% 23 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.