• <

Po awarii przepompowni na Ołowiance. WIOŚ: Coraz lepsza jakość wody w Motławie

RD/gdansk.pl

03.06.2018 08:30 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Po awarii przepompowni na Ołowiance. WIOŚ: Coraz lepsza jakość wody w Motławie

Partnerzy portalu

Po awarii przepompowni na Ołowiance. WIOŚ: Coraz lepsza jakość wody w Motławie - GospodarkaMorska.pl

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki wody na Motławie i Martwej Wiśle w czwartek, 21 maja. Z badań laboratoryjnych wynika, że jest coraz lepiej - poprawiają się warunki tlenowe m.in. na Motławie na wysokości awaryjnego zrzutu ścieków do rzeki. - Prewencyjnie nadal będziemy napowietrzać wody Motławy i Kanału na Stępce - zapowiada Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk.

Inspektorzy WIOŚ we wnioskach z badań informują, że stężenia badanych substancji na wysokości przeprowadzonego zrzutu: „są typowe dla wód pozostających pod wpływem działalności aglomeracji gdańskiej w części położonej nad tymi rzekami”.

Badania przeprowadzono po upływie szóstej doby od ustania awaryjnego zrzutu ścieków z przepompowni Ołowianka - w tych samych punktach, z których korzystano już w trakcie i po zakończeniu awarii. Są to następujące miejsca:

  • na połączeniu basenu Władysława IV z Martwą Wisłą dla oceny awaryjnego zrzutu ścieków do basenu Władysława IV z przepompowni Zaspa,
  • Martwa Wisła na wysokości Kapitanatu Portu w Gdańsku Nowym Porcie,
  • Motława naprzeciwko (na wysokości) przepompowni Ołowianka,
  • Motława przy Żurawiu Gdańskim,
  • Motława za przepompownią Ołowianka po stronie zrzutu awaryjnego przy ul. Sienna Grobla,
  • Motława powyżej zwartej zabudowy Gdańska, jako punkt odniesienia.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska tak interpretuje wyniki badań próbek z 24 maja:

    "Wody punktów kontrolnych „1” połączenie basenu Władysława IV z Martwą Wisłą, „2” Martwa Wisła na wysokości Kapitanatu Portu w Gdańsku i Nowym Porcie charakteryzują się dobrym natlenieniem oraz dość niską zawartością materii organicznej (niskie OWO). W dalszym ciągu nie zauważa się wpływu zrzucanych ścieków na jakość wód w wymienionych punktach. Duży wpływ na jakość wód w obu punktach ma cofanie się wód w głąb lądu spowodowane wiatrami i napływ wód morskich w koryto Martwej Wisły.

    Wody Motławy w punkcie „3”, „4”, „5” mają charakter naturalny. Są dobrze natlenione. Zawierają lekko podwyższony poziom stężeń azotu amonowego, azotu ogólnego i fosforu ogólnego. W aktualnej sytuacji nie jest jednoznacznym, że jest to wynik zrzutu z Ołowianki. Stężenia te są typowe dla wód pozostających pod wpływem działalności aglomeracji gdańskiej w części położonej nad tymi rzekami. Obecność substancji organicznych wyrażonych stężeniem OWO pozostaje na niskim poziomie.

    Wody Motławy w punkcie „6”, punkt odniesienia, są dobrze natlenione. Wskaźnik OWO jest niski. Także substancje biogenne pozostają na niskim poziomie stężeń. W wymienionych wskaźnikach są to wody czyste".

SZCZEGÓŁOWE DANE Z BADAŃ TUTAJ.

Saur Neptun Gdańsk od kilku dni napowietrza wody Motławy i Kanału na Stępce przy pomocy specjalnych urządzeń.

- Napowietrzacze mają poprawiać warunki tlenowe wód - podkreśla Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka SNG. - Napowietrzanie wody ma charakter prewencyjny i ma na celu podniesienie stężenia tlenu w wodzie, a tym samym stworzenie korzystnych warunków dla życia organizmów wodnych. Stosuje się je również do likwidacji stref beztlenowych w zbiornikach  wodnych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33700,00 $ tona -1,61% 26 maj
 Cynk 3743,00 $ tona -0,16% 26 maj
 Aluminium 2825,00 $ tona -0,14% 26 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.