• <

Dobre starty Polaków w Otwartych Mistrzostw Oceanii

ew/pya.org.pl

03.02.2020 09:19 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Dobre starty Polaków w Otwartych Mistrzostw Oceanii

Partnerzy portalu

Dobre starty Polaków w Otwartych Mistrzostw Oceanii - GospodarkaMorska.pl

Drugi dzień Otwartych Mistrzostw Oceanii w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17 był zdecydowanie bardziej efektywny niż pierwszy. Udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane wyścigi, po których polskie załogi mogą mieć powody do zadowolenia. 

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki pierwszy dzisiejszy wyścig ukończyli na miejscu 16, co zdecydowanie podrażniło ich ambicje. W kolejnym się zmobilizowali i finiszowali na miejscu 3 w swojej grupie eliminacyjnej. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński nadrabiali zaległości z pierwszego dnia regat i rozegrali dzisiaj trzy wyścigi, które kończyli na miejscach 9, 7 i 12. 

- Wczoraj wygraliśmy w słabym wietrze pierwszy wyścig, a drugi został przerwany z powodu silnych szkwałów, w których siła wiatru przekraczała 30 węzłów. Niestety, wiatr nas nie oszczędził, złamaliśmy maszt i porwaliśmy grota. Dzisiaj założyliśmy nowy komplet, ale potrzebowaliśmy czasu by dopasować nowy sprzęt do warunków. Dodatkowym utrudnieniem na naszej trasie oraz trasie młodszych kolegów, była unosząca się na wodzie trawa. Jest ona uciążliwa, a w przypadku szybko żeglujących skiffów powstają znaczne różnice - mówi Paweł Kołodziński. 

Obie polskie załogi awansowały do finałowej grupy złotej, w której znalazło się 25 załóg wyłonionych z trzech grup eliminacyjnych. Załoga Buksak & Wierzbicki 49er Sailing do wyścigów finałowych przystępuje z miejsca 9, zaś załoga 49er Team Przybytek & Kołodziński plasuje się w "generalce" na miejscu 14.

- Za nami dwa intensywne dni w Mistrzostwach Oceanii. Wczoraj żeglowaliśmy przy gorącym, pustynnym wietrze o sile od 7 do ponad 30 węzłów. Dzisiaj z kolei wiatr wiał z południa przynosząc zimne powietrze z oceanu i temperatura spadła o ponad 20 stopni. Cieszymy się, że po czterech wyścigach eliminacyjnych awansowaliśmy do 'Golda' na 9 miejscu i przez najbliższe dwa dni będziemy ścigać się w gronie 25 najlepszych załóg - piszą na swoim profilu Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. 

W Australii dobrze żeglują również Mikołaj Staniul i Kuba Sztorch, którzy wywalczyli awans do grupy srebrnej. Nasza najmłodsza załoga ma zbierać głównie doświadczenie, a jej celem jest nadrabianie dystansu do starszych i bardziej doświadczonych rywali. Z tego zadania młodzi Polacy wywiązują się bardzo dobrze. 

Bardzo pracowity dzień miały Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda. Z racji tego, że wczoraj nie udało się rozegrać żadnego wyścigu w klasie 49erFX, nasze dziewczyny dzisiaj 4 razy stawały na linii startu. I trzeba przyznać, że załoga Melzacka&Loboda FXteam pokazała moc! Polki trzy razy przypływały na miejscu 5, a w ostatnim wyścigu były 14. W efekcie do jutrzejszych wyścigów finałowych w grupie złotej Ola i Kinga przystąpią z 9 miejsca w klasyfikacji generalnej. 

Pełne wyniki:

49er - https://49er.org/event/2020-oceania-championship/…

49erFX -  https://49er.org/event/2020-oceania-championship/…

Nacra 17 - https://nacra17.org/events/2020-oceania-championship/…

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.