• <

Usuwanie skutków awarii na Ołowiance. Działają już trzy z czterech zespołów pompowych

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Usuwanie skutków awarii na Ołowiance. Działają już trzy z czterech zespołów pompowych

Partnerzy portalu

Usuwanie skutków awarii na Ołowiance. Działają już trzy z czterech zespołów pompowych - GospodarkaMorska.pl

W Przepompowni Ołowianka działają już 3 z 4 zespołów pompowych. Od niedzieli, 20 maja, na nabrzeżu Motławy rozpoczął pracę napowietrzacz wody. Służby Saur Neptun Gdańsk odpompowały ścieki ze wszystkich podtopionych kamienic. Zakaz kąpieli rekomendowany jest prewencyjnie.


O godz. 8.00 odbyło się w Saur Neptun Gdańsk kolejne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Omówiono bieżącą sytuację związaną z usuwaniem skutków awarii na Ołowiance.


Sprawność przepompowni

W Przepompowni Ołowianka działają już trzy z czterech zespołów pompowych. Nie ma żadnych zakłóceń  w odbiorze ścieków, które płyną do Oczyszczalni Wschód. Kolejny silnik po serwisie dotrze do Gdańska prawdopodobnie w piątek, 25 maja. Zostanie wówczas zamontowany, co doprowadzi przepompownię do pełnej sprawności, czyli sytuacji w której pracują wymiennie dwie z czterech pomp.

Napowietrzacz na nabrzeżu Motławy

Ok. godz. 18.30 w niedzielę na nabrzeżu Motławy rozpoczął pracę napowietrzacz wody. Napowietrzacz został wygrodzony. Urządzenie za pomocą pompy umiejscowionej na głębokości 1 m pod powierzchnią lustra rzeki pompuje wodę, następnie ja napowietrza i z powrotem odprowadza do koryta Motławy. Napowietrzacz waży ok. 1,5 tony, a jego wielkość to ok. 2mx2m. Napowietrzanie wody ma charakter prewencyjny i ma na celu podniesienie stężenia tlenu w wodzie, a tym samym stworzenie korzystnych warunków dla życia organizmów wodnych, a przeciwdziałania rozwojowi organizmów beztlenowych.

Badania w normach

Najnowsze badania przeprowadzone przez służby sanitarne, nie wykazały przekroczeń norm rekomendowanych dla jakości wód w kąpieliskach. Zakaz kąpieli rekomendowany jest prewencyjnie.

Pełny komunikat Państwowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej znajdziesz TUTAJ.
 
Dezynfekcja podtopionych kamienic

Służby SNG odpompowały ścieki ze wszystkich podtopionych kamienic. W piątek, na zlecenie SNG, w porozumieniu z GZNK rozpoczęła się dezynfekcja piwnic, która będzie kontynuowana aż do zakończenia procesu. Jeśli problem jeszcze wystąpi SNG apeluje o przekazywanie informacji pod nr tel. 994 (alarmowy numer Saur Neptun Gdańsk)

Z biurem Obsługi Klienta SNG należy się kontaktować w przypadku zgłoszenia szkód: tel. 58 301 30 91 albo 58 325 27 00 lub mailowo: info@sng.com.pl, ul. Wałowa 46, 80-858 Gdańsk.

Mieszkańcy, w tym szczególnie osoby starsze i niepełnosprawne, potrzebujące pomocy w usuwaniu skutków awarii proszone są o kontakt z Gdańskim Centrum Kontaktu pod nr tel.: 58 52 44 500 email: gck@gdansk.gda.pl (czynny przez całą dobę).

Źródło:
gdansk.pl
escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.