• <

Prezydent Sopotu: awaria przepompowni jest wielkim zaskoczeniem

ew

18.05.2018 07:54 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Prezydent Sopotu: awaria przepompowni jest wielkim zaskoczeniem

Partnerzy portalu

Prezydent Sopotu: awaria przepompowni jest wielkim zaskoczeniem - GospodarkaMorska.pl

Awaria w Przepompowni Ścieków Ołowianka jest wielkim zaskoczeniem, będzie trzeba z tego wyciągnąć wnioski - mówił w piątek prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Czeka nas ciężka praca z tym związana, i praca fizyczna, i wizerunkowa - podkreślił.

Pytany w Radiu Zet, na ile Sopotowi i całemu Trójmiastu grozi to, że jego plaże zamienią się w ściek, prezydent miasta Jacek Karnowski zapewnił, że taka sytuacja nie grozi. Przyznał jednak, że awaria w Przepompowni Ścieków Ołowianka jest poważna.

"Awaria jest bardzo poważna, niespotykana, jest wielkim zaskoczeniem, bo w momencie, kiedy wysiada system podstawowy i zabezpieczający, czyli pompy zasadnicze i rezerwowe, jest to niespotykane i będzie trzeba z tego wyciągnąć wnioski" – mówił prezydent Sopotu.

Dopytywany, czy możliwe jest, że w wyniku zrzutu ścieków Zatoka Gdańska będzie niezdatna do kąpieli, Karnowski odparł, że myśli, iż może tak być w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. "Ale w sezonie ta sytuacja się na pewno poprawi. Czeka nas ciężka praca z tym związana, i praca fizyczna, i wizerunkowa" – podkreślił Karnowski. Na pytanie, czy można byłoby już teraz wykąpać się w morzu, Karnowski odpowiedział, że on sam poczekałby do pierwszych badań. "Tu potrzebne są badania laboratoryjne, żeby to z całą odpowiedzialnością powiedzieć, więc ja bym w tej chwili poczekał" – mówił.

Jak podkreślił, fizyka morza i doświadczenie wskazują na to, że sytuacja "szybko zmieni się na korzyść". Dodał jednak, że wizerunkowo cała sytuacja stanowi na pewno "poważny problem".

We wtorek przed południem przestały działać urządzenia w Przepompowni Ścieków Ołowianka, odbierającej 60 proc. ścieków z Gdańska i odprowadzającej je do Oczyszczalni Wschód. Awarię spowodowało zalanie komory pomp i znajdujących się tam czterech silników: dwóch głównych i dwóch zapasowych.

Aby uniknąć zalania miasta przez cofające się z kanalizacji ścieki, we wtorek około godz. 13 spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG), odpowiadająca za gdańską sieć wodociągowo-kanalizacyjną, zdecydowała o zrzucie nieczystości do Motławy. Do rzeki trafiało około 2,6 tys. m sześc. ścieków na godzinę. Część nieczystości odprowadzano też bezpośrednio do Zatoki Gdańskiej na wysokości Zaspy.

W czwartek SNG poinformowała, że przed południem w przepompowni zainstalowano nowy, sprowadzony z Holandii silnik i uruchomiono pompę. Firma podała, że wraz z rozruchem pompy zaprzestano spuszczać ścieki do Zatoki Gdańskiej, nadal jednak – w ograniczonej ilości – były awaryjnie odprowadzane do Motławy.

W piątek rano na Twitterze prezydent Gdańska Paweł Adamowicz poinformował, że awaryjny zrzut ścieków do Motławy został zakończony. Dodał, że kolejne informacje w tej sprawie będą podane po posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.