• <

Niestraszne jej zimno. OSK Desing zaprezentował projekt fregaty przeznaczonej do działań na Morzu Arktycznym

27.09.2023 11:36 Źródło: OSK Deisng
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Niestraszne jej zimno. OSK Desing zaprezentował projekt fregaty przeznaczonej do działań na Morzu Arktycznym

Partnerzy portalu

OSK Design

Duńska firma zajmująca się projektowaniem jednostek nawodnych zaprezentowała swoją propozycję dla sił morskich działających na najdalej wysuniętych na północ wodach Atlantyku, a także w pobliżu Arktyki. Dzięki swoim funkcją ten wielozadaniowy okręt ma, zdaniem twórców, zrewolucjonizować działanie sił morskich, szczególnie w obliczu międzynarodowej rywalizacji na Dalekiej Północy.

Arktyka pozostaje spornym obszarem dla wielu państw z racji na swoje bogate złoża surowców naturalnych, szczególnie energetycznych. Mocno z ekspansją w tym kierunku idzie Rosja, rozwijająca bazy oraz porty morskie w tym rejonie. Z myślą o bezpieczeństwie swoich terytoriów oraz interesów inne państwa, jak Dania, Norwegia czy Kanada wysyłają siły morskie celem utrzymywania bezpieczeństwa. W przypadku Danii dochodzi tu jeszcze kwestia obrony jej autonomicznego terytorium zależnego, czyli Grenlandii. Potrzeba więc jednostek wyspecjalizowanych do działania w rejonie o wyjątkowo niskich temperaturach.

Arktyczna fregata ma być swoistym "koniem pociągowym", zaprojektowanym z myślą o wykonywaniu różnorodnych zadań. Załoga ma liczyć od 60 do 125 osób, w zależności od celów misji. Ma posiadać 125 metrów długości, 18 metrów szerokości, a jej maksymalne zanurzenie sięgnie do 6 metrów. Prawdopodobnie kadłub będzie także certyfikowany pod kątem otrzymania klasy lodowej, pozwalającej na działanie na trudnych wodach północnych. Prędkość maksymalna wyniesie według projektantów ponad 23 węzły, co jest efektem potrzeby szybkiego i zwinnego nawigowania na wyjątkowo niestabilnych i zdradliwych wodach. Ponadto napęd ma być układem spalinowo-elektrycznym (POD). Uzbrojenie okrętu ma pozwolić mu zwalczać zagrożenie w każdej domenie, zarówno więc jednostki nawodne różnych rozmiarów, statki powietrzne, drony i wystrzeliwane rakiety, a także okręty podwodne. W jego skład wejdą więc najpewniej armata morska, wyrzutnie rakiet i innych pocisków, a także wabiki. Co istotne, projekt przewiduje modułowość, gdzie poszczególne elementy będzie umieszczane lub zmieniane w zależności od zadań. Dotyczy to choćby modułów do stawiania min, wysięgników, instalacji określonego uzbrojenia, platform dla dronów nawodnych i podwodnych, a także wyposażenia do działań w zakresie poszukiwań i ratownictwa (SAR) i zwalczania katastrof na wodzie. W tym celu fregata ma posiadać m.in. dwie łodzie RHIB o długości do 9 metrów i jednej łodzi wodowanej za rufą o długości do 12 metrów, a także lądowisko i hangar dla śmigłowca również przeznaczonego do działań w środowisku arktycznym.

Dzięki swojemu projektowi okrętu OSK Design chce wskazać kierunek rozwoju inżynierii morskiej i innowacji z myślą o specyficznym środowisku, w tym tak wymagającym jak Arktyka, oferując tym samym połączenie wszechstronności, mocy i możliwości adaptacji.

Dziękujemy za wysłane grafiki.