• <
KONGSBERG_2023

Babcock i HII wspierają budowę atomowych okrętów podwodnych w ramach programu AUKUS

21.09.2023 12:53 Źródło: Babcock, HII
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Babcock i HII wspierają budowę atomowych okrętów podwodnych w ramach programu AUKUS

Partnerzy portalu

gov.uk

Dwa wiodące koncerny zbrojeniowe połączyły siły w Australii, współpracując w celu spełnienia kluczowych wymagań w zakresie zapewnienia zdolności dla atomowych okrętów podwodnych, ktore w przyszłości znajdą się w wyposażeniu Royal Australian Navy.

Partnerstwo to ma łączyć w sobie wiodące na świecie doświadczenia z Australii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w zakresie budowy okrętów i wyposażenia do nich. Opiera się również na umowie między obiema firmami o partnerstwie w Wielkiej Brytanii i USA w zakresie likwidacji obiektów jądrowych, a także składowania radioaktywnych odpadów w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Babcock i HII będą współpracować w celu opracowania optymalnych modeli zdolności okrętów podwodnych o napędzie atomowym, w tym wymaganych do nich infrastruktury, zdolności utrzymania i możliwości rozwojowych, wspierając tym program AUKUS (nazwa pochodzi od Australia, United Kingdom i USA, czyli państwa zaangażowane w przedsięwzięcie). Strony zaangażują również australijski przemysł w celu optymalizacji konkretnych zestawów rozwiązań i zapewnienia prawdziwej oferty trójstronnej, choćby w zakresie szkolenia kadr i utrzymywania miejsc pracy.

- Współpraca z HII w Australii w celu wsparcia kluczowych zdolności wymaganych do realizacji programu AUKUS to kolejny ważny krok w naszych relacjach i znacząco wzmacnia naszą australijską działalność. Wykorzystując dziedzictwo i możliwości Babcock do przyspieszenia rozwoju bezpieczeństwa w Australii, wraz z rozległym doświadczeniem i wiedzą specjalistyczną HII jako największej amerykańskiej firmy stoczniowej, Babcock ma strategiczną pozycję, aby wspierać rząd australijski w realizacji tego kluczowego programu. Bezpieczeństwo narodowe nigdy nie było ważniejsze, a teraz bardziej niż kiedykolwiek liczy się to, co robimy - powiedział dyrektor generalny Babcock, David Lockwood.

AUKUS jest formą trójprzymierza anglosaskich państw jako odpowiedzi na rosnącą potęgę militarną i wpływy Chin w regionie Indo-Pacyfiku, wywierającej naciski na inne państwa, w tym współpracujące z USA, jak Japonia, Korea Południowa i Filipiny. Choć sojusz oficjalnie nie jest jednak skierowany przeciwko Chinom, a jego celem jest "utrzymanie pokoju i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku", to wyraźne działania wskazują na próbę stworzenia przeciwwagi wobec Państwa Środka i jego mocarstwowych ambicji w regionie.

Babcock obsługuje obecnie całą flotę podwodną Royal Navy, będąc też właścicielem i operatorem jedynego w Wielkiej Brytanii licencjonowanego obiektu zajmującego się montażem, tankowaniem i roztankowaniem atomowych okrętów podwodnych. HII ma udokumentowane doświadczenie w bezpiecznej i wydajnej budowie, konserwacji i konserwacji atomowych okrętów podwodnych dla US Navy, a w ciągu ostatnich czterdziestu lat dostarczyło ich ponad 60. To w stoczniach tego koncernu powstają okręty podwodne typu Virginia, które potencjalnie mogą stać się ofertą pomostową, nim powstaną jednostki zamówione zgodnie z programem AUKUS. W związku z całym przedsięwzięciem w zakładzie Babcoocka w brytyjskim Devonport odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz i przemysłu stoczniowego oraz zbrojeniowego z Australii. Wiązało się to z lepszym poznaniem zaplecza związanego z budowa i obsługą atomowych okrętów podwodnych, gdyż to w tym mieście znajduje się również największa baza marynarki wojennej w Europie Zachodniej i jedyny w Wielkiej Brytanii licencjonowany obiekt do montażu i tankowania oraz usuwania paliwa z okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.