• <
attis_konferecnja_2024

Rozpoczęto budowę infrastruktury niezbędnej do obsługi terminala LNG w Stade

07.10.2022 21:08
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Rozpoczęto budowę infrastruktury niezbędnej do obsługi terminala LNG w Stade

Partnerzy portalu

Rozpoczęto budowę infrastruktury niezbędnej do obsługi terminala LNG w Stade - GospodarkaMorska.pl

Zarządcy projektu Hanseatic Energy Hub ogłosili 26 września rozpoczęcie budowy infrastruktury niezbędnej do działa pływającego terminala LNG w niemieckim mieście Stade, przy czym rozbudowa nabrzeża rozpoczęła się na długo przed planowanym terminem.

Stade LNG będzie jednym z pięciu pływających obiektów LNG w niemieckim planie bezpieczeństwa energetycznego wdrażanego po wybuchu wojny na Ukranie. To już druga w ostatnich dniach informacja o starcie budowy terminali LNG w Niemczech. Na łamach GospodarkaMorska.pl informowaliśmy, że 20 września 2022 roku rozpoczęła się budowa pierwszego w pełni prywatnie finansowanego terminala skroplonego gazu ziemnego FSRU "German Baltic" o przepustowości 4,5 mld m3/rok w porcie Lubmin.

Prace przyspieszyły po informacji, że rząd federalny Niemiec i administracja landu Saksonii zadeklarowały przeznaczenie po 100 mln euro dofinansowania do rozwoju Stade LNG. W celu sprawnie realizowanej inwestycji, zostanie usprawniony proces zatwierdzenia i wydawania zgód przez państwowy urząd gospodarki wodnej Dolnej Saksonii oraz niemiecki urząd ochrony wybrzeża i przyrody.

Stade LNG rozpocznie dostawy regazyfikowanego LNG do końca 2023 roku. Od 2026 roku obiekt zostanie ponownie wykorzystany jako lądowy port wyładunkowy LNG obsługiwany przez Hanseatic Energy Hub.
W pierwszym etapie rozbudowy po 2026 roku zostanie uruchomiony bezemisyjny terminal LNG, a w tym celu zatwierdzono również budowę infrastruktury dla bio-LNG i syntetycznego gazu ziemnego (SNG). Planowana moc regazyfikacji wynosi 13,3 bcm, a moc zatłaczania 21,7 GW. Hub ułatwi również import nośników energii opartych na wodorze. Udziałowcami w HEH są inwestorzy Buss Group, Fluxys, Partners Group (w imieniu swoich klientów) oraz Dow.

Hanseatic Energy Hub przeprowadził już wiążącą procedurę open season LNG na sloty załadunkowe w terminalu w Stade

Dolnosaksoński Urząd Gospodarki Wodnej, Ochrony Wybrzeża i Przyrody (NLWKN) wyraził zgodę na wcześniejsze rozpoczęcie przygotowawczych działań budowlanych. Planowane nabrzeże będzie realizowane przez spółkę portową Niedersachsen Ports (NPorts).

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.