Najnowszy raport duńskiej firmy Sea-Intelligence podaje, że w porównaniu do stycznia 2022 problemy z kongestiami w portach zostały zmniejszone o połowę.
Firma Sea-Intelligence, która zajmuje się analizą danych żeglugowych, podała w najnowszym raporcie, że w 2022 roku poprawia się kwestia niezawodności harmonogramów i czasowości statków, a tym samym zmniejszają się kongestie.
Według analityków do 7,9 proc. spadła ilość statków, które utknęły z powodu kongestii w portach, podczas gdy w styczniu 2022 roku było to 13,8 proc. Pomijając bazową niedostępną przepustowość w wysokości 2 proc., która jest zakładana jako standardowa, było to zatem dodatkowe 11,8 proc. jednostek, które zostało zaabsorbowane przez kongestie. W sierpniu poziom ten spadł do 5,9 proc. ponad standard, więc o około połowę.
Sea-Intelligence zwraca uwagę, że uwolniona z kongestii pojemność przyczyniła się do redukcji stawek frachtowych.
Alan Murphy, dyrektor generalny Sea-Intelligence zakłada, że pełen powrót do normalności może nastąpić do stycznia lub marca 2023 roku w zależności od przyjętej metodologii szacunków. Zastrzega jednak, że możliwe będzie to tylko wtedy, kiedy po drodze nie wydarzą się kolejne nieprzewidziane wypadki, które zwiększą zakłócenia w łańcuchu dostaw.
Fot. Depositphotos
Na stronie KPRM opublikowano projekt ws. planu zagospodarowania przestrzennego wód Zalewu Kamieńskiego
Rumunia pomogła wyeksportować w ubiegłym roku 12 mln ton zbóż z Ukrainy
Radny PiS domaga się wyjaśnień w sprawie rewitalizacji Opływu Motławy
O nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych dla polskiego transportu
Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
Game changer: port Esbjerg potroi moc offshore z pomocą cyfrowego bliźniaka