• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Premier Grecji: Turcja może tylko zyskać na zbliżeniu z Grecją, Europą i Zachodem

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Premier Grecji: Turcja może tylko zyskać na zbliżeniu z Grecją, Europą i Zachodem

Partnerzy portalu

Grecki premier Kyriakos Micotakis powiedział w niedzielę, dzień wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Turcji, że kraj ten może tylko zyskać na zbliżeniu z Grecją, Europą i Zachodem. Ateny obserwują bacznie to głosowanie ze względu na poważne napięcia w relacjach z Ankarą – podaje AFP.

Premier, który wypowiadał się w wywiadzie dla dziennika "Kathimerini", podkreślił, że Grecy są otwarci na dialog z Turcją, aby stworzyć konstruktywną współpracę handlową, kulturalną i dotyczącą ochrony środowiska.

– Aby nasze relacje naprawdę uległy poprawie, konieczne jest, by Turcja zaakceptowała rozwiązanie naszej różnicy zdań w oparciu o prawo międzynarodowe i prawo morskie – dodał Micotakis.

Kandydat opozycji w tureckich wyborach Kemal Kilicdaroglu zapewnił, również w wypowiedzi dla "Kathimerini", że pragnie, aby Morze Egejskie stało się strefą pokoju, a relacje a Grecją rozwijały się w sposób przyjazny.

Turcja i Grecja od lat nie zgadzają się w sprawie terytoriów morskich, praw do surowców, zasięgu przestrzeni powietrznej i statusu niektórych wysp na Morzu Egejskim, a spór ten nasilił się zdecydowanie w ostatnich latach. Ankara zarzuca Atenom, że usiłują pozbawić ją zysków z eksploatacji złóż naftowych i gazowych pod wodami terytorialnymi Grecji i Cypru, gdzie – zdaniem Turcji – granice nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd.

W grudniu ubiegłego prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że wyprodukowana przez Turcję rakieta balistyczna krótkiego zasięgu Tajfun jest w stanie uderzyć w Ateny. Oskarżył Grecję o dozbrajanie greckich wysp i ostrzegł, że Turcja nie będzie biernym obserwatorem. Musi coś zrobić w tej sprawie. Oskarżył też Ateny o okupowanie wysp na Morzu Egejskim, zaś jego minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zagroził Grecji inwazją.

fit/
arch.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.