• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

45 krajów wynaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników. Zabrakło wśród nich Polski

PMK

17.12.2020 08:08 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska 45 krajów wynaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników. Zabrakło wśród nich Polski

Partnerzy portalu

45 krajów wynaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników. Zabrakło wśród nich Polski - GospodarkaMorska.pl
IMO

45 państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) oraz Hong Kong wyznaczyły marynarzy jako kluczowych pracowników, co ma pomóc w zakończeniu kryzysu załogowego.

Ten ruch był potrzebny, aby zwolnić tych specjalistów z określonych ograniczeń związanych z COVID, umożliwiając im podróżowanie między krajem zamieszkania a statkami oraz repatriację po wygaśnięciu umowy.

Brak tej możliwości do tej pory uwięził na morzu ponad 400 tys. Marynarzy, a podobna liczba nie może z kolei dostać się na statki. Desygnacja miałaby im pomóc też w otrzymaniu szczepionek

Sytuacja stała się prawdziwym kryzysem humanitarnym, ponieważ granice i porty są zamknięte na zmiany załogi. Zmusiło to marynarzy do pozostania na pokładzie przez miesiące po okresie obowiązywania umowy, a rosnąca presja stawia pod znakiem zapytania ich przyszłość w biznesie, ponieważ czuli się oni zaniedbani i niezdolni do korzystania ze swoich podstawowych praw człowieka.

Z drugiej strony dla tych, którzy nie mogą zapisać się na statki, oznaczało to brak dochodów, co stanowiło poważne obciążenie finansowe dla nich i ich rodzin.

IMO wezwała wszystkie państwa członkowskie do wyznaczenia marynarzy jako „kluczowych pracowników” świadczących podstawowe usługi, aby ułatwić bezpieczne i niezakłócone przemieszczanie się w celu zaokrętowania lub zejścia ze statku.

- Państwa członkowskie, które jeszcze tego nie uczyniły, są usilnie zachęcane do podjęcia działań w celu rozwiązania tego problemu i wyznaczenia marynarzy jako kluczowych pracowników w trybie pilnym - stwierdziła IMO.

Kraje, które wyznaczyły marynarzy jako kluczowych pracowników to: Azerbejdżan, Bahamy, Bangladesz, Barbados, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Cypr, Dania, Francja, Gabon, Gruzja, Niemcy, Ghana, Grecja, Indonezja, Iran (Islamska Republika) , Jamajka, Japonia, Kenia, Kiribati, Liberia, Wyspy Marshalla, Mołdawia, Czarnogóra, Birma, Niderlandy, Nowa Zelandia, Nigeria, Norwegia, Panama, Filipiny, Republika Korei, Rumunia, Arabia Saudyjska, Singapur, RPA, Hiszpania, Szwecja , Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone oraz Jemen.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.