• <
BOTA_FILM_2021

Wody Polskie przygotowane do zimy!

ew

17.12.2020 09:08 Źródło: Wody Polskie
Wody Polskie przygotowane do zimy! - GospodarkaMorska.pl
fot. Wody Polskie

Dwie ostatnie zimy były najłagodniejszymi od lat, a ostatnia akcja lodołamania na Odrze miała miejsce w marcu 2018 roku. To nie powinno jednak uśpić naszej czujności operacyjnej, a wręcz przeciwnie – w tak trudnym czasie jak rok 2020 musimy być gotowi absolutnie na wszystko!

Na początku grudnia odbyła się polsko-niemiecka narada zimowa pomiędzy Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Szczecinie a Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi Odry i Haweli w Eberswalde. Podczas spotkania omówiono strategię działania w sezonie zimowym 2020/2021. - Prognozy długoterminowe otrzymane od IMGW obowiązujące na okres zimowy, wskazują, że tegoroczna zima pod względem występowania temperatur będzie powyżej normy z wielolecia – mówi Stefan Iwicki, Kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej.

W celu przeprowadzenia akcji lodołamania na wodach granicznych rzeki Odry i Odry Zachodniej oraz na terytorium Polski na odcinku od ujścia jeziora Dąbie w Szczecinie do km 704,1 rz. Odry, Strona niemiecka przewidziała udział 6 lodołamaczy natomiast Strona polska udział 7 lodołamaczy.

Gotowość lodołamaczy do udziału w akcji lodołamania:

● od 01.12.2020 r. 7 lodołamaczy polskich oczekuje w gotowości do udziału w akcji lodołamania. Strona polska poinformowała, że w rezerwie posiada dodatkowy lodołamacz, który będzie uruchomiony w razie potrzeby.
● od 01.12.2020 r. 6 lodołamaczy niemieckich oczekuje w gotowości do udziału w akcji lodołamania.
 

Z uwagi na graniczny charakter rzeki Odry akcja lodołamania w dolnym biegu rzeki prowadzona jest wspólnymi siłami obu sąsiadujących krajów.

 - Z uwagi na rozległy ujściowy odcinek Odry charakteryzujący się silnym wpływem stałej i wiatrowej cofki odmorskiej, akcja lodołamania na dolnej Odrze prowadzona jest z głównej siedziby RZGW Szczecin. Techniczne kierownictwo akcji lodołamania jest zlokalizowane w pomieszczeniach Centrum Operacyjnym Ochrony Przeciwpowodziowej, które jest wyposażone w narzędzia do monitoringu i łączności z lodołamaczami oraz wszelkie środki łączności – wyjaśnia Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. - Akcja lodołamania w warunkach odrzańskich obejmuje kilka rejonów operacyjnych floty lodołamaczy, w których w trakcie prowadzenia akcji niezależnie pracować mogą jednocześnie zespoły lodołamaczy. Główne obszary działań operacyjnych lodołamaczy to: jezioro Dąbie i Regalica, węzeł Widuchowa, Odra graniczna, dolna Warta – na obszarze działania RZGW Poznań – dodaje dyrektor Duklanowski. – Ostatnie zimy były dla Szczecina i Pomorza Zachodniego bardzo łaskawe. Jesteśmy jednak zawsze bardzo czujni, bo aura potrafi zaskakiwać, a straty wywołane przez powódź zatorową liczone byłyby w milionach złotych. Polsko-niemiecka akcja lodołamania to jedno z najważniejszych zadań Wód Polskich w Szczecinie. W sezonie zimowym bierzemy na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców naszego regionu i robimy wszystko, co w naszej mocy, by wywiązywać się z tego zadania – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

 - W terenie kierownictwo akcji lodołamania wspierane jest przez pracowników z obiektów hydrotechnicznych, którzy realizują zadania z zakresu rozpoznania zjawisk lodowych, obserwacji terenowej ruchu lodów i pracy lodołamaczy, co ma na celu dostarczenie bieżącej informacji lodołamaczom i kierownictwu akcji, dla potrzeb obrania i realizowania właściwej strategii prowadzenia akcji lodowej – dodaje Stefa Iwicki, Kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.