• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

UE: Zdecydowana większość europejskich kąpielisk spełnia najwyższe normy jakości

ac

02.06.2021 12:12 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu UE: Zdecydowana większość europejskich kąpielisk spełnia najwyższe normy jakości

Partnerzy portalu

UE: Zdecydowana większość europejskich kąpielisk spełnia najwyższe normy jakości - GospodarkaMorska.pl
Fot. pixabay

W 2020 r. prawie 83 proc. kąpielisk w Unii Europejskiej spełniało najbardziej rygorystyczne wymogi dotyczące jakości wody - wynika z rocznego sprawozdania opublikowanego przez Komisję Europejską.

Ocena sporządzona przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) we współpracy z Komisją Europejską opiera się na monitorowaniu 22 276 kąpielisk w całej Europie w 2020 r. Obejmuje ona państwa członkowskie UE, Albanię i Szwajcarię.

Minimalne normy „wystarczającej” jakości wody zostały spełnione w 93 proc. kąpielisk monitorowanych w 2020 r., a w pięciu krajach – na Cyprze, w Austrii, Grecji, na Malcie i w Chorwacji – 95 proc. wód w kąpieliskach było doskonałej jakości.

"Jakość wody w kąpieliskach w Europie pozostaje wysoka i jest to dobra wiadomość dla Europejczyków, którzy tego lata udadzą się na plaże i kąpieliska. Jest to wynik ponad 40 lat obowiązywania dyrektywy dotyczącej jakości wody w kąpieliskach, ciężkiej pracy wyspecjalizowanych specjalistów i współpracy. Przyjęty w maju plan działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń przyczyni się do utrzymania dobrego stanu i bezpieczeństwa wód oraz czystości mórz i rzek" - powiedział komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevicius.

Podobnego zdania jest Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy EEA. "Po czterdziestu latach działań mających na celu zapobieganie zanieczyszczeniom i ich ograniczaniu jakość europejskich kąpielisk jest wysoka. Unijne prawo nie tylko pomogło podnieść ogólną jakość, ale również określić obszary, w których potrzebne są konkretne działania" - wskazał.

W 2020 r. 296, czyli 1,3 proc. kąpielisk w Europie, miało wodę złej jakości. Chociaż odsetek kąpielisk o niskiej jakości nieznacznie spadł od 2013 r., problemy utrzymują się, zwłaszcza jeśli chodzi o ocenę źródeł zanieczyszczeń i wprowadzanie środków zintegrowanej gospodarki wodnej. W kąpieliskach, w przypadku których trudno jest zidentyfikować źródła lub przyczyny zanieczyszczenia, potrzebne są specjalne badania źródeł zanieczyszczeń.

Jakość wody w kąpieliskach w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich 40 lat, również dzięki unijnej dyrektywie dotyczącej jakości wody w kąpieliskach. Skuteczne monitorowanie i zarządzanie wprowadzone na mocy dyrektywy, w połączeniu z innymi przepisami UE, takimi jak dyrektywa dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych z 1991 r., doprowadziły do radykalnego ograniczenia ilości nieoczyszczonych lub częściowo przetworzonych odpadów komunalnych i przemysłowych, które trafiają do kąpielisk.

Dyrektywa ta określa, czy jakość wody w kąpieliskach można sklasyfikować jako „doskonałą”, „dobrą”, „dostateczną” lub „niedostateczną” w zależności od ilości wykrytych bakterii kałowych. W przypadkach gdy jakość wody zostaje sklasyfikowana jako „niedostateczna”, państwa członkowskie powinny wprowadzić zakaz kąpieli lub opublikować ostrzeżenia zawierające informacje dla użytkowników kąpielisk, a także podjąć działania naprawcze.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.