• <
Famor_1100x200_2022

75 lat PRCiP sp. z o.o. z Gdańska

gm

19.04.2022 20:05

Partnerzy portalu

75 lat PRCiP sp. z o.o. z Gdańska - GospodarkaMorska.pl
Fot. PRCiP

Największa pogłębiarska firma w Polsce, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych sp. z o.o. obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia działalności. W tym czasie zakres usług wykonywanych przez spółkę znacznie się rozszerzył.

PRCiP powstało krótko po zakończeniu II wojny światowej, 20 kwietnia 1947 roku, i zostało powołane jako przedsiębiorstwo państwowe do odbudowy zniszczonej infrastruktury portowej. W marcu 1999 roku został zakończony proces prywatyzacji, co pozwoliło na przeprowadzenie szeregu niezbędnych inwestycji. Obecnie PRCiP Sp. z o.o. jest największą firmą pogłębiarską w Polsce.

W okresie ponad 70 lat działalności firma wykonywała prace nie tylko w Polsce, ale również w szeregu krajach Europy, w tym m.in. w Niemczech, Szwecji, Dani, Rosji, na Cyprze, Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii i Finlandii. Przedsiębiorstwo stale współpracuje z urzędami morskimi, zarządami portów morskich oraz sektorem prywatnym. Każdego roku firma realizuje nowe cele. Coroczne sztuczne zasilanie brzegu Półwyspu Helskiego oraz plaż wybrzeża Bałtyku umożliwia tysiącom turystów korzystanie z szerokiej bezpiecznej plaży. Pogłębianie dróg wodnych i torów podejściowych wpływa bezpośrednio na rozwój infrastruktury portowej.

Przedsiębiorstwo szczyci się wykwalifikowaną kadrą, która w połączeniu ze specjalistycznym sprzętem stanowi silny fundament pozycji lidera na rynku krajowym.
W ciągu ponad siedmiu dekad zakres wykonywanych prac i profil firmy znacznie się rozszerzył. Kierunek, jaki wyznacza współczesny świat wraz ze zdobytym doświadczeniem  pozwala na wykonywanie wielu specjalistycznych usług z zakresu prac hydrotechnicznych. Oprócz robót czerpalnych przedsiębiorstwo wykonuje również:
- prace związane z usuwaniem obiektów niebezpiecznych, bezpiecznych, wielkogabarytowych, wraków zalegających na dnie,
- pomiary batymetryczne echosondą wielowiązkową,
- układanie rurociągów na dnie morza i przejść przez rzeki na potrzeby przemysłu gazowego i naftowego,
- kolektory ściekowe dużych średnic w nowej technologii wraz z ułożeniem, wykopami i pracami zasypowymi.

„Z okazji Jubileuszu 75-lecia istnienia Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim Pracownikom oraz Partnerom. Pragniemy również podziękować za obecność w codziennej pracy, dotychczasową współpracę oraz wymianę doświadczeń” – czytamy w komunikacie PRCiP.

Gospodarka Morska
Fot. PRCiP

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.