• <

Prezydent Erdogan po spotkaniu z greckim premierem: zmienimy Morze Egejskie w morze pokoju

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Prezydent Erdogan po spotkaniu z greckim premierem: zmienimy Morze Egejskie w morze pokoju

Partnerzy portalu

Turcja chce zamienić Morze Egejskie w morze pokoju i przyjaźni; nie ma między nami problemów, których nie dałoby się rozwiązać - powiedział w czwartek podczas wspólnej konferencji z greckim premierem Kyriakosem Mitsotakisem, turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Prezydent Erdogan przybył do Aten po raz pierwszy od 2017 roku. Wcześniej w czwartek spotkał się z prezydent Grecji Kateriną Sakellaropoulou.

Turecki prezydent i grecki premier zgodzili się w kwestii konieczności rozwoju stosunków "na najwyższym szczeblu", podkreślając jednocześnie znaczenie kluczowych projektów, takich jak budowa drugiego mostu wzdłuż granicy lądowej i rozwój turystyki.

"Nasi ministrowie spraw zagranicznych poprowadzą intensywne rozmowy w zakresie naszych perspektyw w kwestii Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego" - zaznaczył Erdogan. Podczas rozmowy z Mitsotakisem Erdogan podniósł też temat praw i warunków życia muzułmańskiej mniejszości tureckiej zamieszkującej głównie zachodnią Trację.

Premier Grecji zaznaczył, że "pragnie, by chrześcijanie i muzułmanie żyli w Tracji w pokoju, a rząd grecki będzie nadal działać zgodnie z powojennymi traktatami określającymi status mniejszości".

Premier Grecji zapewnił, że będzie pracować z Ankarą nad "omówieniem kwestii szelfu kontynentalnego i wytyczeniem granic stref morskich". "Prawo morskie jest dla nas wszystkich niezbędne do rozstrzygania tego rodzaju sporów" - dodał.

Grecja i Turcja podpisały deklarację o przyjaźni i zobowiązały się do działania na rzecz podwojenia dwustronnej wymiany handlowej do 10 miliardów dolarów.

Na relacje Turcji i Grecji od lat rzutują problemy dotyczące sporu wokół Cypru, migracji, unijnych aspiracji Ankary, terytoriów morskich, praw do surowców, zasięgu przestrzeni powietrznej i statusu niektórych wysp na Morzu Egejskim.

Ankara zarzuca Atenom usiłowanie pozbawienia Turcji zysków z eksploatacji złóż naftowych i gazowych pod wodami terytorialnymi Grecji i Cypru, gdzie - zdaniem Turcji - granice nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd. 

jbw/ kb/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.