• <

Cypr ćwiczy na morzu z Turcją. "Wzmocnienie niezależności"

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Cypr ćwiczy na morzu z Turcją. "Wzmocnienie niezależności"

Partnerzy portalu

Władze Tureckiej Republiki Cypru Północnego rozpoczęły we wtorek wspólnie z armią Turcji ćwiczenia wojskowe mające "wzmocnić niezależność Cypru Północnego" - poinformowała agencja Anatolia.

Ćwiczenia potrwają dwa dni i odbędą się na obszarze Cypru Północnego i wschodniej części Morza Śródziemnego.

Siedem krajów - Azerbejdżan, Dżibuti, Filipiny, Kosowo, Katar, Libia i Pakistan – uczestniczy w manewrach w charakterze obserwatorów.

W przemówieniu podczas konferencji prasowej generał dywizji Osman Aytac, dowódca Sił Bezpieczeństwa Cypru Północnego, powiedział, że działania poszukiwawczo-ratownicze - będące częścią manewrów - wymagają profesjonalnego personelu, dobrej organizacji, ścisłej koordynacji i współpracy.

To drugie rozpoczęte w tym tygodniu ćwiczenia wojsk Turcji i jej sojuszników. Wcześniej na terenie Azerbejdżanu - w tym w Górskim Karabachu i Nachiczewanie - rozpoczęto ćwiczenia wojsk azerbejdżańskich i tureckich.

Cypr pogrążony jest w trwającym od kilkudziesięciu lat sporze pomiędzy Turkami cypryjskimi a cypryjskimi Grekami. Ankara zabiega o rozwiązanie dwupaństwowe na wyspie oparte na suwerenności i równym statusie międzynarodowym obu państw.

jbw/ kb/

fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.