• <

Eurokorpus z polskim dowództwem certyfikowany do prowadzenia działań połączonych NATO

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Eurokorpus z polskim dowództwem certyfikowany do prowadzenia działań połączonych NATO

Partnerzy portalu

Fot. SNMG 1

Dowodzony przez gen. Jarosława Gromadzińskiego Eurokorpus podczas ćwiczeń w Norwegii uzyskał certyfikację NATO do dowodzenia operacjami reagowania kryzysowego - poniżej progu wojny - z wykorzystaniem połączonych sił: na lądzie, morzu, w powietrzu czy cyberprzestrzeni.

Certyfikację potwierdzającą gotowość do pełnienia funkcji tzw. dowództwa połączonych sił zadaniowych NATO (NATO Joint Task Force Headquarters) wielonarodowy Eurokorpus zdobył podczas zakończonych w czwartek ćwiczeń sztabowych STEADFAST JACKAL 2023 w norweskim Stavanger, gdzie mieści się Połączone Centrum Działań Bojowych NATO (Joint Warfare Centre).

Tym samym, jak podkreślił w rozmowie z PAP kmdr por. Tomasz Pawęska, rzecznik Eurokorpusu, jednostka potwierdziła swoją gotowość do planowania i prowadzenia wielodomenowych (tzn. na lądzie, w powietrzu, na morzu i cyberprzestrzeni) operacji reagowania kryzysowego poniżej progu wojny - chodzi tu m.in. o zwalczanie zagrożenia terrorystycznego czy ataków hybrydowych, zapobieganie konfliktom czy udzielanie pomocy humanitarnej. Dotychczas Eurokorpus był przygotowany przede wszystkim do działań w domenie lądowej, brał udział w misjach NATO i UE m.in. w Kosowie, Afganistanie czy Mali.

"Fikcyjny scenariusz ćwiczenia został opracowany zgodnie z 360-stopniowym, kompleksowym podejściem NATO do bezpieczeństwa i odpowiada na kluczowe wyzwania stojące przed Sojuszem. Zgodnie z wytycznymi Naczelnego Dowództwa Sił Sojuszniczych w Europie (SHAPE) ćwiczenie STEADFAST JACKAL 2023 ma na celu umożliwić sojusznikom i partnerom NATO, organizacjom międzynarodowym i pozarządowym oraz władzom cywilnym wspólne działanie na rzecz zwiększenia gotowości do zbiorowego i szybkiego reagowania na kryzys również poza obszarem państw NATO" - wskazał rzecznik Eurokorpusu.

We wspomaganym komputerowo ćwiczeniu sztabowym udział wzięło 550 żołnierzy z dowództwa Eurokorpusu oraz podlegających mu jednostek: francusko-niemieckiej brygady zmechanizowanej, pełniącej rolę komponentu lądowego jednostki, hiszpańskiej brygady logistycznej oraz hiszpańskiego komponentu Sił Powietrznych.

Jak podkreślił rzecznik Eurokorpusu, dodatkowo do udziału w ćwiczeniu, "celem wspierania dialogu i wzajemnej współpracy", w charakterze obserwatorów zostali zaproszeni przedstawiciele siedmiu państw partnerskich NATO: Jordanii, Gruzji, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Maroka, Tunezji i Uzbekistanu. W sumie w ćwiczeniu wzięło udział ponad 1100 uczestników z 18 państw członkowskich NATO.

"Uzyskana pełna zdolność do samodzielnej realizacji operacji połączonej pozwoli na przejęcie przez Eurokorpus od Włoskiego Korpusu Szybkiego Reagowania (NATO Rapid Deployable Corps Italy) obowiązków dyżurnego dowództwa połączonych zadaniowych sił NATO (NATO Joint Task Force Headquaters) z początkiem 2024 roku. W przypadku sytuacji kryzysowej i decyzji państw NATO o aktywnym udziale, również poza terytorium państw NATO, Eurokorpus będzie odpowiedzialny za przygotowanie, a następnie prowadzenie wielodomenowej operacji sił połączonych zgodnie z przyznanym mandatem" - wskazał kmdr por. Pawęska.

Eurokorpus to wojskowa struktura szybkiego reagowania, w której skład wchodzi sześć państw ramowych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia oraz Luksemburg, a od początku 2022 r. także Polska. W skład Eurokorpusu wchodzą też stowarzyszone Włochy, Grecja, Rumunia i Turcja. Całą strukturą dowodzą rotacyjnie dowódcy wyznaczani przez państwa ramowe - od czerwca tego roku państwem ramowym jest Polska, a jednostką po raz pierwszy w historii dowodzi Polak - gen. Jarosław Gromadziński, który wcześniej był m.in. dowódcą powstającej od 2018 roku 18. Dywizji Zmechanizowanej, zajmował się także m.in. szkoleniem ukraińskich żołnierzy walczących z rosyjska inwazją.

Eurokorpus rozpoczął działalność w 1993 r. W 2022 r. Polska z kraju stowarzyszonego stała się jednym z państw ramowych - mających wpływ na strukturę i zadania tego wielonarodowego dowództwa. Struktura współdziała z NATO oraz Unią Europejską, jest jednak zarządzana przez wchodzące w jej skład państwa - decyzje dot. Eurokorpusu podejmują ministrowie obrony i spraw zagranicznych wchodzących w jego skład państw. Dowództwo zlokalizowane w Strasburgu odpowiada za wydzielanie oddziałów sojuszniczych do udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju - zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO.

autor: Mikołaj Małecki
mml/ par/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.